Dofinansowanie do ubezpieczenia – Zorgtoeslag pobierz dokumenty przejdź do kalkulatora

Dodatek do ubezpieczenia w Holandii

Zorgtoeslag to dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego, który możemy uzyskać wówczas, gdy nasze dochody są dość niskie. W Holandii zawsze musimy korzystać z pomocy towarzystwa ubezpieczeniowego, oferującego ubezpieczenie na zdrowie. Czasem nasz pracodawca zgłasza nas do odpowiedniego ubezpieczyciela. Zdarza się jednak tak, że nie odprowadza on składek. Zatrudniając się w Holandii, musimy sprawdzić, czy pracodawca opłaca nasze ubezpieczenie zdrowotne, czy też nie. W drugim przypadku należy samodzielnie wystąpić do firmy ubezpieczeniowej i wkupić ubezpieczenie zdrowotne.

Koszty ubezpieczenia zdrowotnego i dodatek do ubezpieczenia

Ubezpieczenie zdrowotne rozliczane jest w miesięcznym cyklu. Kwota ubezpieczenia zależy od jego zakresu. Podstawowy pakiet zazwyczaj kosztuje około 92 euro za miesiąc. Występując o dodatek do ubezpieczenia możemy uzyskać nawet 88 euro miesięcznego dofinansowania.

Aby uzyskać dodatek do ubezpieczenia w Holandii konieczna jest praca lub mieszkanie na terenie tego kraju. Zanim złożysz wniosek o dofinansowanie, upewnij się, że Twoje ubezpieczenie zdrowotne zostało wykupione przez Ciebie lub pracodawcę. Dodatku do ubezpieczenia mogą spodziewać się osoby, których roczne dochody nie przekraczają 27,500 euro (rozliczenie indywidualne) lub 35,000 (rozliczenie z partnerem).

Osoby, wykazujące dochód do 19000 euro mogą spodziewać się najwyższych świadczeń, czyli dodatku do ubezpieczenia w wysokości 88 euro.

Czas oczekiwania na decyzję

Dopełnienie wszelkich formalności to najtrudniejsza część procesu ubiegania się o dofinansowanie ubezpieczenia. Właśnie dlatego swoim Klientom oferujemy pomoc w tym zakresie. Aby ubiegać się o dodatek do ubezpieczenia wraz z partnerem, musi mieć on numer BSN zanim złożymy wnioski o dofinansowanie. W tej kwestii również służymy pomocą.

Po wypełnieniu i dostarczeniu wszelkich dokumentów do odpowiedniego urzędu czas oczekiwania wynosi około 5 tygodni. Ubiegając się o dodatek do ubezpieczenia wraz z partnerem można spodziewać się do 170 euro miesięcznego dofinansowania, co w skali roku daje aż 2040 euro.

Jeśli chcesz złożyć wniosek, skontaktuj się z nami. Krok po kroku podpowiemy Ci, jakich czynności musisz dopełnić. Razem uzyskamy satysfakcjonujące dofinansowanie ubezpieczenia. Skontaktuj się z nami!

 

Każda osoba pracująca na terenie Holandii musi posiadać ubezpieczenie zdrowotne i wykupić pakiet  w jednej z holenderskich firm ubezpieczeniowych. W większości przypadków to pracodawca pomaga zorganizować wszystkie formalności związane się tą kwestią. Jeżeli jednak nie zgłosi pracownika do ubezpieczenia, to bez samodzielnego opłacania takiej składki, pracownik nie będziecie miał prawa do korzystania z bezpłatnych usług medycznych w Holandii. Pracodawca nie ma (tak jak w Polsce) obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne pracownika.

W zależności od ubezpieczyciela oraz od zakresu Ubezpieczenia, podstawowy pakiet kosztuje ok. 92 euro na miesiąc. W jego skład wchodzą podstawowe świadczenia zdrowotne.

Osoby z niskimi dochodami mają prawo do otrzymania dofinansowania do składek ubezpieczeniowych (zorgtoeslag). Kwota tego dofinansowania to maksymalnie 83 euro miesięcznie w 2016 roku oraz 88 euro w 2017 roku na 1 osobę.

Wspólny : partner ubezpieczony w Holandii: 170€

Wspólny : partner ubezpieczony w Polsce: 85€

Warunki, jakie trzeba spełnić, aby moc ubiegać się o dofinansowanie:

Zwrot części składki należy się :

  • osobą, które ukończyły 18 rok życia,
  • osobą pracującym lub mieszkającym na terenie  Holandii i posiadającym holenderskie ubezpieczenie zdrowotne,
  • osobą, których dochody nie  przekraczają rocznie kwoty: 27.857 euro w przypadku, rozliczenia indywidualnego (samodzielnie). Natomiast  rozliczając się z partnerem/partnerką, dochód nie może przekroczyć 35.116 euro.

Im niższe dochody, tym wyższa kwota dodatku zorgtoeslag.
Jeśli na przykład jesteś osobą samotną z dochodami do 19.000 euro rocznie (brutto), to dostaniesz najwyższy możliwy zorgtoeslag dla osób samotnych. Wyniesie on 88 euro miesięcznie (dane na 2017 r.), czyli ponad 1.000 euro w skali roku.

Zanim złożysz wniosek o Zorgtoeslag upewnij się, że masz ubezpieczenie w Holandii (Zorgverzekering)!
Jeżeli chcesz otrzymać Zorgtoeslag, musisz być ubezpieczony w pierwszym dniu danego miesiąca, na przykład, jeżeli jesteś ubezpieczony od 14 kwietnia, to dofinansowanie dostaniesz dopiero od pełnego miesiąca, czyli od pierwszego maja.

Dla osób, które posiadają partnera fiskalnego i wcześniej rozliczały się wspólnie np. przy okazji ulgi „rozłąkowe” lub nie korzystały z „rozłąkowego”, a mają współmałżonka, przy staraniu się o dodatek Zorgtoeslag muszą obowiązkowo dokonać zgłoszenia partnera fiskalnego do urzędu.

Do zgłoszenia potrzebny jest numer BSN dla obojga osób. Jeśli osoba zgłaszana nie posiada BSN (sofi-nummer), należy się najpierw postarać o jego przyznanie, a potem wystąpić o dodatek finansowy do ubezpieczenia. Uwaga, dodatek na partnera zostanie przyznany tylko, jeśli partner również był ubezpieczony w Holandii.

Nasza firma zapewnia pełną pomoc przy staraniu się o BSN(sofi)-nummer dla partnera fiskalnego.
Czas oczekiwania na decyzję urzędu wynosi ok. 5 tygodni.

Belastingdienst nie udostępnia programu internetowego do składania wniosków o „zorgtoeslag”, chyba że posiada się DIGID kod. W innym przypadku  musimy zamówić odpowiednie formularze i  procedura wygląda wtedy następująco:
Telefonicznie zamawiamy odpowiednie  formularze, które w okresie 4-8 tygodni belastingdienst wysyłane są z Holandii  na adres zameldowania Klienta (w większości przypadków jest to adres w Polsce). Po ich otrzymaniu, wypełniamy dokumenty i odsyłamy do urzędu  wraz z odpowiednimi załącznikami (polisa ubezpieczeniowa za poprzedni/obecny  rok podatkowy wraz z dowodami wpłat za składki. Mogą to być dowody bankowe bądź ” loon/salarisspecificatie”). Potem czekamy już tylko na decyzję  urzędu.

Wniosek o dofinansowanie do ubz. za rok 2017 można złożyć do 01-09-2018 roku.

Jeżeli chcesz się ubiegać o dofinansowanie do ubezpieczenia za rok 2016 i zrobisz to przed 1 kwietnia 2017, to otrzymasz najpierw decyzję wstępną o przyznaniu tego świadczenia. Może się okazać, że decyzja końcowa będzie rożna od wstępnej i trzeba będzie na przykład zwracać pieniądze. Jeżeli złożysz wniosek po pierwszym kwietnia otrzymasz od razu ostateczną, końcowa decyzje z kwotą dofinansowania taką, jaka Ci się faktycznie należy.

Czas oczekiwania na dodatek do ubezpieczenia jest to okres od 8 do 14 tygodni, ale może się przedłużyć, jeżeli urząd podejmie decyzję o dokładnej weryfikacji wniosku, czy okresu ubezpieczenia. Reasumując, podstawą do otrzymania dodatku do ubezpieczenia, jest przedstawienie  holenderskiej polisy ubezpieczeniowej i dowodu na opłacania składek ubezpieczeniowych na terenie Holandii (tą informację o opłacaniu składek można znaleźć na pasku płac tzw.loon/salarisspecificatie).

Jaką kwotę można otrzymać za rok 2017?

Indywidualnie (bez partnera fiskalnego)

Dochód Do € 19 000 od € 20 000 do € 25 000 Więcej niż € 27 500
Miesięcznie € 88 od € 80 do € 2 0
Rocznie € 1056 od € 960 do € 24 0

 

Z partnerem fiskalnym

Dochód Do € 19 000 od € 20 000 do € 33 500 Więcej niż € 33 500
Miesięcznie € 170 od € 156 do € 4 0
Rocznie € 2040 od € 1872 do € 48 0

Jeżeli Twój partner który przebywa w Polsce i nie jest ubezpieczony w Holandii, otrzymasz połowę kwoty z należnego Ci dofinansowania z partnerem fiskalnym.

Możemy się spodziewać ogromnych opóźnień jeśli chodzi decyzje Zorgtoeslag na rok 2016 i co za tym idzie wypłaty tych świadczeń. Jeśli wysłane dane są kompletne, pierwsza kwota miesięczna zostanie przelana na twoje konto bankowe wraz z otrzymaniem decyzji (około dwudziestego każdego miesiąca). Jeśli wysłany formularz jest niekompletny, otrzymasz pismo z prośbą o uzupełnienie. Brakujące dane musisz wtedy wysłać w ciągu 5 tygodni.

Jeśli zaszły jakieś zmiany w twoim życiu (adres zamieszkania, zmiana sytuacji osobistej, jak np. wyprowadzenie się jednego ze współmieszkańców czy zmiana dochodów), również musisz te informacje przekazać urzędowi podatkowemu. Zmiany można przekazać wypełniając ten sam formularz, za pomocą którego ubiegałeś się o dofinansowanie do dodatku zdrowotnego.

Nie zgadzają się dane. Co można zrobić?

Urząd skarbowy określił Państwa dochód rzeczywisty za rok 2016. Jeśli nie złożyli Państwo deklaracji o wysokości podatku dochodowego, urząd skarbowy skorzystał z danych przekazanych przez pracodawcę. Jeśli jednak złożyli Państwo deklarację za rok 2016, urząd skarbowy określił Państwa dochód na jej podstawie.

Jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania, czy potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień wystarczy wypełnić formularz zamieszczony obok, a my oddzwonimy. Pomożemy Ci w wypełnieniu wszelkich formalności i postaramy się niezwłocznie odpowiedzieć na Twoje pytania.

Możesz uzyskać więcej pieniędzy! Sprawdź inne nasze usługi:

Więcej informacij na FAQ

Szukaj

Formularz kontaktowy

Napisz do nas

Skontaktujemy się z Tobą!
To nic nie kosztuje i do niczego nie obowiązuje!

Kalkulacje

Dokumenty

Newsletter

Zapisz się do newslettera