Rozłąkowe Holandia (algemene heffingskorting)

to nazwa umowna, która przyjęła się wśród osób pracujących w Holandii. Właściwie jest to ulga podatkowa, zastosowana poprzez wspólne  rozliczenie się partnerów fiskalnych, którzy  razem  składają jedno zeznanie roczne do holenderskiego urzędu skarbowego. Rozłąkowe to ta część zapłaconego podatku w Holandii, która nie została odzyskana w ramach rozliczenia indywidualnego.
W skrócie mówiąc, w Holandii można rozliczyć się samodzielnie lub z partnerem fiskalnym, którym najczęściej jest współmałżonek. Dzięki takiemu rozliczeniu korzysta się z ulgi podatkowej i osoba o niskich dochodach lub w ogóle ich nie posiadająca może otrzymać z takiego rozliczenia dodatkowe pieniądze.

Partnerem fiskalnym może być:

  • mąż, żona lub
  • partner *, z którym został zawarty w gminie związek partnerski(akt notarialny o wspólnym zamieszkiwaniu) lub
  • partner *, z którym posiada się wspólne dziecko lub
  • partner *, z którym jest się współwłaścicielem mieszkania/domu, w którym głównie przebywacie lub
  • partner *, z którym jest dla siebie beneficjentami świadczeń emerytalnych

* partnerzy mieszkający razem, muszą być zameldowali w urzędzie gminy pod tym samym adresem.

Partnerami fiskalnymi może zostać rodzeństwo pod warunkiem, że jest zameldowane pod wspólnym adresem, innym niż rodzice i są współwłaścicielami mieszkania/domu, w którym żyją. Ulga Rozłąkowe jest możliwa, gdy 90% rocznego dochodu, uzyskanego przez podatnika i partnera, osiągnięto na terenie w Holandii.

Przykład – jeśli zarobiłeś w Polsce 2000 PLN (czyli około 500 euro), w Holandii 21000 euro, a twoja żona zarobiła w Belgii 1500 euro to wasze łączne dochody wyniosły 23000 euro. Dochód w Holandii wyniósł zatem ponad 90% łącznych zarobków i tym samym kwalifikujecie się do pełnej ulgi podatkowej, w tym również do uzyskania Rozłąkowego. Jeśli byłoby inaczej, wówczas tracicie możliwość odliczenia tej ulgi. Dodatkowym warunkiem jest wykazanie przed holenderskim urzędem skarbowym całości dochodów uzyskanych zarówno w Holandii jak i poza jej granicami (np. w Polsce). Oboje muszą tez posiadać numer sofi (BSN). Naturalnie, że osoba legalnie pracująca w Holandii posiada taki numer, ale jeśli partner fiskalny nie ma BSN to występuje się o jego nadanie. BSN (sofi) numer dla partnera można wyrobić przez nasze biura! (czas oczekiwania 1-4 miesięcy).

O wypłacenie pieniędzy rozłąkowych można się ubiegać do 5 lat wstecz, nawet jak już zostało złożone zeznanie indywidualnie. Dla podkreślenia i jasności: pieniądze otrzymuje partner fiskalny.

Max.kwota rozłąkowego w 2016r. dla partnera fiskalnego

  • urodzony przed 01-01-1963: max. € 2.242
  • urodzony po 01-01-1963: max. € 1.047

Sprawdź nieodpłatnie ile pieniędzy rozłąkowych Ci się należy!
Obliczymy Twój indywidualny zwrot! To nic nie kosztuje i do niczego Cię nie zobowiązuje! Wystarczy wypełnić formularz Kalkulator zamieszczony obok.

Po złożeniu dokumentów do rozliczenia, Holenderski Urząd Skarbowy wyda w odpowiednim czasie decyzję o wysokości należnego Ci rozłąkowe (pisemna decyzja, którą otrzymasz na Twój adres domowy z Holenderskiego Urzędu Skarbowego (adres, który widnieje w systemie urzędu).

Wkrótce po wydaniu decyzji, urząd wyśle Ci pieniądze.

Pamiętaj, im szybciej zamówisz i odeślesz uzupełnione dokumenty – tym szybciej możesz liczyć na swój rozłąkowe!

Jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania, czy potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień wystarczy wypełnić formularz zamieszczony obok, a my w ciągu 48h oddzwonimy. Pomożemy Ci w wypełnieniu wszelkich formalności i postaramy się niezwłocznie odpowiedzieć na Twoje pytania.

Możesz uzyskać więcej pieniędzy! Sprawdź inne  nasze usługi!

Więcej informacij na FAQ

Szukaj

Formularz kontaktowy

Napisz do nas

Skontaktujemy się z Tobą!
To nic nie kosztuje i do niczego nie obowiązuje!

Kalkulacje

Dokumenty

Newsletter

Zapisz się do newslettera