Urlopowe z SOKA-Bau

SOKA- Bau, czyli „Service und Vorsorge für die Bauwirtschaft“ to Niemiecka Urlopowa Kasa Budownicza.

Wszystkie firmy budowlane działające na terenie Niemiec mają obowiązek odprowadzania do kasy urlopowej SOKA-BAU odpowiedniej stawki z tytułu urlopu. Jeżeli urlop nie zostanie wykorzystany możemy wnioskować do kasy urlopowej o wypłatę ekwiwalentu lub odszkodowania. Podstawowym dokumentem w tym procederze jest Urlaubsnachweis – wyciąg z konta pracownika. To właśnie z tego dokumentu można odczytać szczegóły dotyczące ostatnich dwóch lat pracy. W dokumencie można znaleźć informację dotyczące ostatnich 2 lat pracy takich jak:

  • czas trwania zatrudnienia
  • wynagrodzenie brutto
  • uzyskane dni urlopu
  • wysokość wynagrodzenia za urlop

Dokument ten otrzymuje pracownik w okolicach miesiąca marca/kwietnia z niemieckiej instytucji.

SOKA-BAU wypłaci pracownikowi na wniosek ekwiwalent za urlop 3 miesiące po zakończeniu pracy, jeśli klient zakończył pracę na budowie w Niemczech i nie uzyskuje zasiłku dla bezrobotnych. Dokument o wypłacony ekwiwalent/odszkodowanie otrzymuje pracownik do końca lutego kolejnego roku z niemieckiej instytucji (Besondere Lohnstuerbescheinigung für das Kalenderjahr 20..).

Wypłacone świadczenie należy wykazać przed niemieckim urzędem skarbowym. Za rok 2016 można składać wniosek o ekwiwalent do dnia 31.12.2017.

Szukaj

Formularz kontaktowy

Napisz do nas

Skontaktujemy się z Tobą!
To nic nie kosztuje i do niczego nie obowiązuje!

Kalkulacje

Dokumenty

Newsletter

Zapisz się do newslettera