SK CZ HU
___
FORMULARZ - ZADAJ NAM PYTANIE
___
DOKUMENTY DO POBRANIA
___
OBLICZYMY TWÓJ ZWROT
Holandia Niemcy Belgia Anglia
___
Extra zwrot
podatku z Holandii!

___

___

ŚWIADCZENIE RODZINNE W NIEMCZECH(KINDERGELD)

Pracowałeś w Niemczech wychowując dzieci? Możesz ubiegać się o dodatkowy zasiłek na opiekę nad swoimi dziećmi!!
Wystarczy, że wypełnisz formularz " Zadaj nam pytanie" a my w ciągu 48h oddzwonimy lub wyślij sms'a o tresci " Niemiec Kindergeld" na numer +48 512 355 064, a my oddzwonimy do Ciebie na własny koszt!
Pomożemy Ci w wypełnieniu wszelkich formalności i postaramy się niezwłocznie odpowiedzieć na Twoje pytania.

Jeżeli jeden z rodziców pracuje w Niemczech przez pół roku (183 dni),  i rozlicza się z podatków z niemieckim fiskusem, można otrzymać Kindergeld. Mogą się o niego również starać matki samotnie wychowujące dzieci i mieszkające w Polsce, jeżeli ojciec nadal pracuje na terenie Niemiec i wystąpi z wnioskiem o przyznanie świadczenia
Jeśli pracowałeś w Niemczech przez rok i posiadasz dwójkę dzieci - otrzymasz nawet 4.560 EUR!

Wnioski o świadczenie na dzieci Kindergeld przyjmowane są w niemieckim urzędzie w okresie do 4 lat wstecz. Kindergeld jest wypłacany za każdy miesiąc pracy na terenie Niemiec, licząc od pierwszego pełnego miesiąca pracy. Urząd może jednorazowo wypłacić kwotę zasiłku za okres maksymalnie 6. miesięcy.

Prawo do otrzymania zasiłku mają osoby, których dziecko nie ukończyło 25 lat i nadal się uczy. Zasiłek na dzieci przyznawany jest przez Niemiecka Kasę Świadczeń Rodzinnych (Familienkasse). W przypadku pobierania zasiłku na dziecko uczące się i mające więcej niż 18 lat, trzeba do trzech lat przechowywać dokumentację dotyczącą jego edukacji. Zdarza się, że niemieckie urzędy pracy żądają udokumentowania nauki dziecka. W przypadku jego braku, trzeba zwracać zasiłek za okres nieudokumentowanego pobierania świadczenia.

Zasiłek można otrzymywać także na dzieci przysposobione i na dzieci współmałżonka, jeżeli należą do wspólnego gospodarstwa domowego. Dzieci, na które otrzymuje się Kindergeld, mogą mieszkać i przebywać na stałe w Polsce i nie musza być zameldowane w Niemczech. Kindergeld zostanie wypłacony na dzieci juz pracujące i zarabiające na siebie. Wysokość zarobku dziecka nie ma wpływu na wysokość wypłacanego Kindergeld

POBIERZ DOKUMENTY

Wysokość świadczenia zależy od roku za który jest uzyskiwane oraz od liczby dzieci. Masz dzieci i nie otrzymujesz Kindergeld? Uzyskamy pieniadze na twoje dzieci przy rocznym rozliczeniu podatku!

Kindergeld jest wypłacany dla:

Pracownik sezonowy może uzyskać zasiłek rodzinny, jednak musi spełnić dodatkowy warunek. Dochód brutto w Polsce(bądż innym kraju za wyjątkiem Niemiec) nie może przekroczyć określonego progu w zależności od roku, za który świadczenie jest uzyskiwane: za rok 2016 kwota ta wynosi ok. 4000 euro dla osób samotnych lub ok. 8000 euro dla osób pozostających w związku małżeńskim(wliczane są również dochody współmałżonka).

Miesięcznie kwota Kindergeld wynosi:

  2014 2015 2016        
Na jedno dziecko 184 EUR 188 EUR 190 EUR 
Na dwójkę dzieci 368 EUR 376 EUR 380 EUR  
Na trójkę dzieci 589 EUR 570 EUR 576 EUR  

Na każde następne dziecko + 221 Euro.
Gdy dzieci przebywają w Polsce. Procedury załatwienia i otrzymania zasiłku rodzinnego z Niemiec niestety trwają długo.

By uzyskać Kindergeld z Niemiec potrzebne są:

Pytania i odpowiedzi

Czy mogę ubiegać sie o zasiłek rodzinny gdy dziecko przebywa w Polsce.
Tak. W trakcie pobierania zasiłku Twoje dzieci mogą mieszkać w Polsce.

Czy mogę ubiegać sie o zasiłek rodzinny za lata poprzednie?
Tak. Jest możliwość złożenia wniosku o zasiłek rodziny od 2008 roku. Nie trzeba przy tym składać osobnych dokumentów na wszystkie lata. Wystarczy jedno zgłoszenie!

Jak długo trwa rozpatrywanie wniosku o zasiłek rodzinny?
Czas rozpatrzenia wniosku wynosi ok. 8 tygodni od otrzymania formularzy przez zagraniczny urząd.

Czym zajmuje sie Familienkasse?
Familienkasse to Niemiecka Kasa świadczeń Rodzinnych, do której składany jest wniosek o przyznanie zasiłku zdrowotnego w Niemczech - Kindergeld.

Czy pobierając świadczenie rodzinne w Polsce można pobierać Kindergeld?
Jeżeli jeden z rodziców pracuje bądź mieszka w Niemczech mimo, że pobierany jest zasiłek rodzinny w Polsce, można wnioskować o jego przyznanie w Republice Federalnej. W tym wypadku jednak otrzymacie Państwo tylko różnicę w wysokości pobieranych świadczeń. Oznacza to, że świadczenie wypłacane z Niemiec będzie pomniejszone o rodzinne pobierane w Polsce.

Jednak trzeba pamiętać, że w Polsce zasiłek rodzinny nie będzie się należał w przypadku jeżeli dochód na osobę we wnioskującej przewyższy 504 zł na osobę. Dlatego bardzo ważne by podejmując prace w Niemczech przewidując możliwość przekroczenia tego progu zawiadomić o tym fakcie Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej. Niestety część osób nie wie o tym i po jakimś czasie dochodzi do sytuacji kiedy rodzinne w Polsce trzeba zwrócić.

Możliwość zwrotu części Kindergeld
Często podejmując prace w Niemczech nie tylko zapominamy by zgłosić ten fakt w odpowiedniej placówce Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej, ale i nie podejmujemy żadnych kroków by udowodnić w Niemczech, że zasiłek rodzinny w Polsce się nie należy. Po pewnym czasie z kasy rodzinnej (Familienkasse) przychodzi decyzja, że przyznano nam tylko część zasiłku pomniejszoną o kwotę rzekomo pobieraną w Polsce.

Wtedy dziwimy się i złościmy na biurokratyczne praktyki urzędów. Skoro nie pobieraliśmy zasiłku w Polsce jakim prawem od świadczenia Niemieckiego została potrącona kwota pobierana w Polsce? Urząd uznał, że skoro nie zostało przedłożone zaświadczenie o tym, że zasiłek w Polsce się nie należy mógłby być lub jest pobierany. Bardzo istotna jest także różnica miedzy przedstawianymi zaświadczeniami. Możemy w urzędzie przedłożyć zaświadczenie, że zasiłek rodzinny nie jest pobierany. Wtedy nie mamy gwarancji, ze otrzymamy całe świadczenie z Niemiec, gdyż, wg. Familienkasse dokument ten nic nie mówi o tym czy mamy prawo do zasiłku, czy nie. Być może nie pobieramy go bo nie mieliśmy ochoty składać wniosku.

Adres i mieszkanie w Niemczech

Kasa rodzinna (Familienkasse) w ostatnim okresie ze zrozumiałych przyczyn próbuje sprawdzić, czy rzeczywiście mieszkamy w Niemczech. Nierzadko urząd prosi więc o dostarczenie prócz potwierdzenia zameldowania (Anmeldung) umowy najmu (Mietvertrag), dokumentów poświadczających płacenie czynszu za dane mieszkanie lub nawet rachunków za gaz, światło, czy wywóz nieczystości. Pewnie, że stosowane praktyki mogą wydać się absurdalne, bo mieszkając np. w hotelu często nie jesteśmy w stanie przedłożyć żadnych umów najmu nie wspominając o rachunkach.

Urząd potrafi nas także wypytywać o liczbę pokoi naszego lokum, metraż i inne mało istotne naszym zdaniem sprawy. Jednak wszystko ma swój sens i cel. Owe dokumenty mają pomóc zweryfikować urzędowi czy rzeczywiście mieszkamy w danym miejscu i czy faktycznie przebywamy w Niemczech, bo jak wiadomo – pomysłowość ludzka nie zna granic…
Dlatego nastawmy się, że i w naszym przypadku urząd może również nam postawić wiele pytań o nasze miejsce zamieszkania.

Innym sposobem na weryfikacje adresu jest stosowanie krótkich terminów na zapylania z Familienkasse. Przypuśćmy, że podaliśmy jakiś adres pod którym nie przebywamy. Urząd wysyła do nas pismo w którym daje nam 2 tygodnie na odpowiedź. Często jeżeli nie przebywamy na miejscu list dociera do nas po terminie i wtedy mogą zacząć się kłopoty. W niektórych przypadkach może to być nawet zamknięcie postępowania z uwagi na niezachowanie terminów. Dlatego pracując w firmach, które meldują nas w jednym miejscu a później wożą po całych Niemczech np. z budowy na budowę uczulmy ludzi pozostających w miejscu zameldowania aby przesłaną do nas korespondencje z Familienkassy postarali się nam jak najszybciej dostarczyć.

Więcej pytań w przypadku zasiłku dla dzieci powyżej 18 lat.

Ponieważ nasze dzieci chcą się uczyć, ale również z powodów odbiegających wciąż od standardów europejskich warunków ekonomicznych, młodzi ludzie późno decydują się na start w dorosłe życie. Wiele dzieci powyżej 18 lat wciąż pozostaje na utrzymaniu rodziców. Nie ma najmniejszego problemu aby w tym przypadku występować o zasiłek rodzinny. Także w przypadku gdy dziecko nie uczy się lecz pozostaje bezrobotny czy planuje podjąć naukę.

Jednak powinnismy się przygotować na to, że urząd będzie dogłębnie weryfikował, czy zasiłek rodzinny faktycznie będzie się należał. Z praktyki obserwujemy, że wnioskowanie o zasiłek na dzieci powyżej 18 roku życia z reguły trwa dłużej a zapytania związane z sytuacją dziecka są bardzo szczegółowe. Urząd z pewnością poprosi o potwierdzenie na uczelni zaświadczenia o kontynuacji nauki. Nie zapomni zapytać o dochody dziecka. Nie powinniśmy się tym przejmować ponieważ nasze dziecko może dorobić 8004 €.

Jednak z końcem roku 2015 kwota osiąganych przez nasze pociechy dochodów przestaje mieć znaczenie. Teoretycznie dziecko będzie mogło osiągnąć nawet wyższy dochód niż my. Istotne będzie jednak to, że by otrzymać na dziecko Kindergeld nie będzie ono mogło pracować więcej niż 20 godzin tygodniowo.

Pamiętajmy o tym, że by coś dostać najpierw musimy udowodnić, że mamy do tego prawo. Starajmy się zatem by zawsze w Familienkasse przedłożyć żądane zaświadczenia w wyznaczonym terminie. Przedłóżmy zaświadczenie, że należy lub nie należy się nam rodzinne w Polsce. W oczekiwaniu na swoje pieniądze zachowajmy cierpliwość gdyż nawet jeżeli procedura trwa długo w momencie przyznania zasiłku całe należne świadczenie zostanie nadpłacone.

Opłaty((bez prowizji i bez dodatkowych opłat)

Świadczenie rodzinne w Niemczech(Kindergeld) Cena
Jednorazowa opłata. Płatność pobierana "z góry".
Cena zawierają podatek VAT
350 zł

Jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania, czy potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień wystarczy wypełnić formularz zamieszczony obok, a my w ciągu 48h oddzwonimy lub wyślij sms'a o tresci "Niemiec Kindergeld" na numer +48 512 355 064, a my oddzwonimy do Ciebie na własny koszt! Pomożemy Ci w wypełnieniu wszelkich formalności i postaramy się niezwłocznie odpowiedzieć na Twoje pytania.