Czy warto wyjechać do Anglii za pracą?

praca w anglii
Anglia to kraj, w którym jest mnóstwo rodzajów herbaty, zabytków i pięknych krajobrazów. Mimo kapryśnej pogody, co roku przyciąga kolejne tysiące Polaków – według różnych danych przebywa ich tam ponad 2,3 mln. Dlaczego państwo to cieszy się tak ogromną popularnością wśród naszych rodaków? Czy naprawdę warto wyjechać do Anglii za pracą? Zapraszamy do dalszej części wpisu.

Korzyści z pracy w Anglii

Emigracja ze względów ekonomicznych wiąże się zwykle z wyjazdem z Polski na co najmniej kilka miesięcy, a nawet lat. W zależności od sytuacji osobistej jedziemy samotnie, ze znajomymi lub całą rodziną (samodzielnie – na własną rękę lub też za pośrednictwem agencji pracy). Jakie są podstawowe zalety pracy w Anglii?

Wysokość pensji

Minimalne wynagrodzenie w Anglii (The National Minimum Wage; NMW) jest na tyle wysokie (od kwietnia 2019 to ponad 8.20 £ za h pracy), że pozwala dorosłej osobie na godne życie i samodzielne utrzymanie się, bez zbędnych wyrzeczeń na co dzień. Płaca minimalna jest zmieniana dwa razy w roku (kwiecień i październik). Pracując w tym kraju nawet na najniższym stanowisku, w krótkim czasie możemy kupić sobie używany, kilkuletni samochód, wynająć małe mieszkanie, stołować się na mieście i co roku jeździć na zagraniczne wczasy (lub też oszczędzać zarobione środki pieniężne i wciąż żyć na zadowalającym poziomie).

Łatwość w znalezieniu pracy

Praca jest dosłownie na wyciągnięcie ręki – jeśli tylko mamy chęci i zapał (niekoniecznie duże doświadczenie), ktoś z pewnością nas zatrudni. Ze względu na obecność w Anglii przedstawicieli narodowości z różnych zakątków świata – panuje tu ogromna tolerancja dla odmiennych kultur, ras, religii, poglądów, wyglądu czy wieku. Znając podstawy angielskiego, możemy znaleźć pracę w sklepie, magazynie, restauracji, kawiarni czy każdym innym miejscu (nikogo nie dziwi tutaj kelnerka w średnim wieku, co w Polsce jest raczej rzadkością). Angielscy pracodawcy mają dobre zdanie o polskich pracownikach – nie migamy się od zajęć, jesteśmy punktualni, pracowici i skorzy do pomocy.

Wysoka kultura pracy

W Anglii pracownicy są szanowani i nie zwalnia się ich z byle powodu. Jeśli angielski pracodawca zauważy, że jesteśmy ambitni i zaangażowani, możemy szybko awansować na wyższe stanowisko – pracowitość i wytrwałość są tu nagradzane i cenione. Między szefem a podwładnymi panuje znacznie luźniejsza atmosfera (większość traktuje się nawzajem na równi, bez wywyższania) niż ma to miejsce w polskich firmach. Nie ma tu miejsca na wyzysk – maksymalny czas pracy w skali tygodnia to 48h (standardowy tydzień pracy wynosi 39h).

Tanie połączenia lotnicze

Samolot to najwygodniejszy i najszybszy środek transportu. Standardowy czas lotu z Polski do Anglii to 2,5h. Bilety nie są drogie – natrafiając na okazję lub rezerwując podróż z odpowiednim wyprzedzeniem, możemy zapłacić za lot klasą ekonomiczną w obie strony zaledwie kilkadziesiąt złotych. Właśnie dlatego warto na bieżąco obserwować strony internetowe przewoźników, by nie przegapić promocji.

Pracowałeś jakiś czas w UK, nie wiesz, jak prawidłowo wypełnić deklarację podatkową i uzyskać zwrot podatku? Nasza firma od lat pomaga Polakom, wracającym z emigracji w rozliczeniu z urzędem skarbowym. Zatrudniani przez nas specjaliści doskonale wiedzą, na jakich zasadach obliczane są podatki w Anglii, dzięki czemu możemy otrzymać najwyższe świadczenia dodatkowe i skorzystać z ulg podatkowych przy rozliczeniu rocznym. Zadzwoń do naszego biura już dziś i poznaj wszystkie szczegóły.

Szukaj

Kalkulacje

Dokumenty

ZAMÓW ROZMOWĘ

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 16:00

+48 77 483 85 06