Kiedy można ubiegać się o zwrot podatku? Norwegia i jej system podatkowy w pigułce

zwrot z norwegii
Osiąganie dochodów za granicą wiąże się z obowiązkiem corocznego rozliczania z lokalnym urzędem skarbowym. Podobnie jest i w Norwegii, która jest jednym z krajów wybieranych chętnie przez wyjeżdżających z Polski pracowników. W EU Service każdego dnia pomagamy naszym klientom w składaniu zeznania w miejscowym fiskusie i odzyskiwaniu należnych im pieniędzy, nawet do kilku lat wstecz. Kiedy możesz starać się o zwrot podatku z Norwegii? Jakich dokumentów potrzebujesz? Czy możesz liczyć na dodatkowe zniżki? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Rozliczenie z norweskim fiskusem – czy każdy pracownik ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe?

Norwegia umożliwia swoim mieszkańcom zrezygnowanie z corocznego składania zeznania podatkowego. Jeśli nie dostarczysz deklaracji, rozliczenie zostanie dokonane automatycznie przez jednego z urzędników. Należy jednak pamiętać, że w takich sytuacjach nie bierze on pod uwagę żadnych przysługujących Ci odpisów. Musisz także liczyć się z faktem, że jakiekolwiek błędy lub niepełne informacje we wstępnym rozliczeniu (Skattemelding/Tax return), które otrzymałeś od fiskusa, narażają Cię na niższy zwrot podatku z Norwegii i mogą być przyczyną nałożenia na Ciebie karnego podatku, wynoszącego aż 30%.

Jeśli Twój staż pracy w Norwegii wynosi mniej niż 2 lata, masz możliwość ubiegania się o przyznanie dodatkowej zniżki o nazwie Standardfradrag. Wynosi ona aż 10% i obniża kwotę podlegającą opodatkowaniu. Maksymalna suma odpisu to 40 tysięcy NOK.

Jakie dokumenty należy posiadać, aby otrzymać zwrot podatku z Norwegii?

Dokonując rozliczenia i ubiegając się o otrzymanie zwrotu podatku z Norwegii, konieczne jest posiadanie następujących dokumentów:
zestawienia dochodów za rozliczany rok podatkowy. Powinny się w nim znaleźć informacje na temat osiągniętych dochodów i kwota zaliczki odprowadzonej na poczet podatku dochodowego,
wstępnego rozliczenia podatkowego o nazwie Skattemelding/Tax return, wysłanego przez norweski urząd skarbowy na wskazany adres, również ten w Polsce.

Jeśli rozliczasz się elektronicznie, niezbędne są również kody PIN do systemu Altinn/MinID. W przypadku chęci otrzymania innych zniżek należy dostarczyć dodatkowe dokumenty, np. potwierdzające koszty podróży z Polski do Norwegii i z powrotem.

Kiedy otrzymam zwrot podatku z Norwegii?

Zastanawiasz się, kiedy otrzymasz zwrot podatku? Norwegia wymaga, aby przygotowana przez urzędników i dostarczona pod Twój adres deklaracja została odesłana do końca kwietnia. W przypadku rozliczenia elektronicznego termin jest przedłużony do końca maja. W takim przypadku niezbędne jest posiadanie kodów PIN Altinn/MinID. Z ich pomocą zalogujesz się na stronie lokalnego fiskusa i złożysz zeznanie. Co istotne, rozliczenie przez internet umożliwia szybszy zwrot podatku z Norwegii!

Decyzje o ewentualnym przyznaniu zwrotu podatku z Norwegii są wydawane od końcówki czerwca. Od tego momentu urzędnicy regularnie wysyłają wyniki do pracowników. Ostatnia pula przypada na 15 października. Jeśli zdecydowałeś się na tradycyjne złożenie deklaracji w jednym z oddziałów norweskiego fiskusa, termin jej dostarczenia nie ma wpływu na przyspieszenie procedur. W takich przypadkach możesz spodziewać się decyzji najwcześniej w sierpniu. Po jej otrzymaniu pieniądze są wypłacane w ciągu około 6 tygodni. Otrzymujesz je w formie czeku lub przelewem na wskazane w rozliczeniu konto bankowe.

Pamiętaj, że możesz składać korektę swojego rozliczenia do 2 lat wstecz. Z kolei zapytania są przyjmowane nawet w ciągu 10 lat po wpłynięciu deklaracji do norweskiego urzędu skarbowego.

EU Service Wrocław
Plac Wolności 11, lokal 303
50-071 Wrocław

tel. 71 789 39 15
tel. 71 789 39 14
mob. 512 355 064

e-mail: wroclaw@zwrotpodatku.eu

Godziny otwarcia:
pon. – pt. 07:30 – 15:00

Informujemy, że w 21-6-2019 biuro Eu Service w WR będzie nieczynne.

EU Service Opole

UWAGA! Biuro mieścić się pod poniższym adresem:

Krawiecka 7/4

45-023 Opole

tel. 77 453 11 67
e-mail: opole@zwrotpodatku.eu

Godziny otwarcia:
pon. – pt. 07:30 – 15:00

Informujemy, że w 21-6-2019 biuro Eu Service w OP będzie nieczynne.

EU Service Kędzierzyn-Koźle
ul. Matejki 9
47-220 Kędzierzyn-Koźle

tel. 77 483 85 06
e-mail: kedzierzyn@zwrotpodatku.eu

e-mail praca za granicą:

praca@euservice.pl

Godziny otwarcia:
pon. – pt. 07:30 – 15:00

Informujemy, że w 21-6-2019 biuro Eu Service w KK będzie nieczynne.

EU Service Racibórz
ul. Pocztowa 14
47-400 Racibórz

tel. 32 415 32 90
e-mail: raciborz@zwrotpodatku.eu

Informujemy, że biuro Eu Service w Raciborzu jest nieczynne. W sprawach pilnych prosimy o kontakt z biurem w Opolu pod nr tel. 77 453 11 67. Za utrudnienia przepraszamy.

Szukaj

Kalkulacje

Dokumenty

ZAMÓW ROZMOWĘ

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 16:00

+48 77 483 85 06