Kiedy można ubiegać się o zwrot podatku? Norwegia i jej system podatkowy w pigułce

zwrot z norwegii
Osiąganie dochodów za granicą wiąże się z obowiązkiem corocznego rozliczania z lokalnym urzędem skarbowym. Podobnie jest i w Norwegii, która jest jednym z krajów wybieranych chętnie przez wyjeżdżających z Polski pracowników. W EU Service każdego dnia pomagamy naszym klientom w składaniu zeznania w miejscowym fiskusie i odzyskiwaniu należnych im pieniędzy, nawet do kilku lat wstecz. Kiedy możesz starać się o zwrot podatku z Norwegii? Jakich dokumentów potrzebujesz? Czy możesz liczyć na dodatkowe zniżki? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Rozliczenie z norweskim fiskusem – czy każdy pracownik ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe?

Norwegia umożliwia swoim mieszkańcom zrezygnowanie z corocznego składania zeznania podatkowego. Jeśli nie dostarczysz deklaracji, rozliczenie zostanie dokonane automatycznie przez jednego z urzędników. Należy jednak pamiętać, że w takich sytuacjach nie bierze on pod uwagę żadnych przysługujących Ci odpisów. Musisz także liczyć się z faktem, że jakiekolwiek błędy lub niepełne informacje we wstępnym rozliczeniu (Skattemelding/Tax return), które otrzymałeś od fiskusa, narażają Cię na niższy zwrot podatku z Norwegii i mogą być przyczyną nałożenia na Ciebie karnego podatku, wynoszącego aż 30%.

Jeśli Twój staż pracy w Norwegii wynosi mniej niż 2 lata, masz możliwość ubiegania się o przyznanie dodatkowej zniżki o nazwie Standardfradrag. Wynosi ona aż 10% i obniża kwotę podlegającą opodatkowaniu. Maksymalna suma odpisu to 40 tysięcy NOK.

Jakie dokumenty należy posiadać, aby otrzymać zwrot podatku z Norwegii?

Dokonując rozliczenia i ubiegając się o otrzymanie zwrotu podatku z Norwegii, konieczne jest posiadanie następujących dokumentów:
zestawienia dochodów za rozliczany rok podatkowy. Powinny się w nim znaleźć informacje na temat osiągniętych dochodów i kwota zaliczki odprowadzonej na poczet podatku dochodowego,
wstępnego rozliczenia podatkowego o nazwie Skattemelding/Tax return, wysłanego przez norweski urząd skarbowy na wskazany adres, również ten w Polsce.

Jeśli rozliczasz się elektronicznie, niezbędne są również kody PIN do systemu Altinn/MinID. W przypadku chęci otrzymania innych zniżek należy dostarczyć dodatkowe dokumenty, np. potwierdzające koszty podróży z Polski do Norwegii i z powrotem.

Kiedy otrzymam zwrot podatku z Norwegii?

Zastanawiasz się, kiedy otrzymasz zwrot podatku? Norwegia wymaga, aby przygotowana przez urzędników i dostarczona pod Twój adres deklaracja została odesłana do końca kwietnia. W przypadku rozliczenia elektronicznego termin jest przedłużony do końca maja. W takim przypadku niezbędne jest posiadanie kodów PIN Altinn/MinID. Z ich pomocą zalogujesz się na stronie lokalnego fiskusa i złożysz zeznanie. Co istotne, rozliczenie przez internet umożliwia szybszy zwrot podatku z Norwegii!

Decyzje o ewentualnym przyznaniu zwrotu podatku z Norwegii są wydawane od końcówki czerwca. Od tego momentu urzędnicy regularnie wysyłają wyniki do pracowników. Ostatnia pula przypada na 15 października. Jeśli zdecydowałeś się na tradycyjne złożenie deklaracji w jednym z oddziałów norweskiego fiskusa, termin jej dostarczenia nie ma wpływu na przyspieszenie procedur. W takich przypadkach możesz spodziewać się decyzji najwcześniej w sierpniu. Po jej otrzymaniu pieniądze są wypłacane w ciągu około 6 tygodni. Otrzymujesz je w formie czeku lub przelewem na wskazane w rozliczeniu konto bankowe.

Pamiętaj, że możesz składać korektę swojego rozliczenia do 2 lat wstecz. Z kolei zapytania są przyjmowane nawet w ciągu 10 lat po wpłynięciu deklaracji do norweskiego urzędu skarbowego.

EU Service Centralna

Plac Wolności 2, lokal 4

47-220 Kędzierzyn-Koźle

W celu złożenia dokumentów lub w bieżących sprawach prosimy o kontakt:

kom: 512 355 064

kom: 519 568 936

tel: 77 483 85 06

e-mail: info@zwrotpodatku.eu

e-mail: kedzierzyn@zwrotpodatku.eu

Godziny otwarcia:
pon.- pt.: 08:00 – 16:00

EU Service Wrocław

City Space Aquarius Business House

Swobodna 1

50-088 Wrocław

Wizyta w City Space Aquarius we Wrocławiu prosimy ustalać telefonicznie pod

nr. kom: 519 568 936

e-mail: wroclaw@zwrotpodatku.eu

Godziny otwarcia:
wtorek i środa: 10:00 – 16:00

W bieżących sprawach prosimy o kontakt pod numerem telefonu:

77 483 85 06 lub 512 355 064.

 

EU Service Szczecinek

Bohaterów Warszawy 31 – 35

78-400 Szczecinek

Godziny otwarcia:
pon. – pt. 08:00 – 16:00

W bieżących sprawach prosimy o kontakt pod numerem telefonu:

77 483 85 06 lub 512 355 064.

EU Service Biała Podlaska

Gestia Biuro Rachunkowe

Ul. Warszawska 13/14

21-500 Biała Podlaska

 

EU Service Głogówek

Ewa Szała Biuro Rachunkowe

Zamkowa 18

48-250 Głogówek

 

EU Service Nysa

Julka Biuro Rachunkowo

Edmunda Jana Osmańczyka 2

48-304 Nysa

EU Service Radom

Aspekt Biuro Rachunkowe

Ul. Bóżniczna 3

26-610 Radom

 

EU Service Rybnik

PROFIT SC Biuro Rachunkowe

Plac Kopernika 3

44-200 Rybnik

 

EU Service Wodzisław Śląski

Kuhn Biuro Rachunkowe

Rynek 1

44-300 Wodzisław Śląski

Szukaj Kalkulacje Dokumenty

Szukaj

Kalkulacje

Dokumenty

    ZAMÓW ROZMOWĘ


    Infolinia czynna od poniedziałku do piątku
    w godzinach od 8:00 do 16:00

    +48 77 483 85 06