Koszty życia w UK – co powinien wiedzieć każdy polski emigrant?

koszty życia w uk

Koszty życia w UK

Koszty życia w UK to temat, który wzbudza zainteresowanie wśród wielu osób. Wielka Brytania, ze względu na posługiwanie się tam międzynarodowym językiem, jest jednym z głównych kierunków emigracji, jaki wybierają nasi rodacy. Od lat jest zamieszkiwana przez setki tysięcy Polaków. Jak wyglądają realne koszty życia na Wyspach? Ile kosztuje jedzenie, transport publiczny, wynajem mieszkania i utrzymanie samochodu? Co warto wiedzieć, jeśli planujemy wyjazd zarobkowy do UK?

Ile kosztuje wynajem mieszkania w UK?

Warto wspomnieć, że zdecydowana większość lokali mieszkalnych w UK obsługiwana jest przez agencje pośrednictwa. Trudno wynająć mieszkanie bezpośrednio od właściciela (omijając tym samym konieczność zapłacenia prowizji maklerowi – to minimum 100 GBP), choć rodacy często umieszczają w sieci ogłoszenia o poszukiwaniu współlokatora.

Ile kosztuje wynajem pokoju o dobrym standardzie, umożliwiającym godne i komfortowe życie? W zależności od wielkości miasta ceny wahają się od 300 (małe miasteczka) do nawet 800 funtów brytyjskich za miesiąc. Koszt wynajęcia kawalerki typu studio dla jednej osoby lub pary wynosi od 600 do 1600 funtów. Należy jeszcze uwzględnić rachunki oraz podatek mieszkaniowy – jeśli wynajmuje samodzielnie mieszkanie w UK, nakładana jest na nas dodatkowa opłata urzędowa tzw. council tax, zwykle to około 100 funtów. Wynajem całego domu dla kilkuosobowej rodziny to wydatek rzędu 800-2400 funtów (Londyn).

Jakie są ceny żywności w UK?

Ile miesięcznie wydamy w Wielkiej Brytanii na jedzenie? Osoba niestosująca żadnej specjalistycznej diety powinna zmieścić się w przedziale 200-250 GBP. Ile kosztują podstawowe produkty spożywcze dostępne w supermarketach i sklepach (najpopularniejsze sieci, z których korzystają Polacy to Lidl, Aldi, Tesco).

  • chleb: 0,80-1,60 GBP,
  • mleko 1 l: 1,20 GBP,
  • kajzerka: 0,25 GBP,
  • kostka masła: 1,80 GBP,
  • jaja 10 sztuk: 2,50 GBP,
  • jogurt owocowy: 0,50 GBP,
  • piwo 0,5 l: 2,00 GBP,
  • jabłka 1 kg: 2,00-2,40 GBP,
  • ziemniaki 1 kg: 1 GBP,
  • pomidory 1 kg: 2,40-7,00 GBP.

Jak widać więc, jedzenie w UK nie jest drogie. Warto wspomnieć, że na Wyspach bardzo popularne są gotowe dania, które podgrzewa się w mikrofalówce lub piekarniku (zapiekanki, hamburgery – ich koszt to 2-4 GBP).

Koszty transportu publicznego

Miesięczny dojazd do pracy komunikacją miejską to w większości przypadków 80-160 GBP, nie są to więc małe kwoty. Całodzienny, normalny bilet autobusowy w jedną stronę kosztuje około 3-4 funty – można go kupić bezpośrednio u kierowcy, w sklepikach lub automatach biletowych.

Ile kosztuje utrzymanie samochodu w Wielkiej Brytanii?

Posiadanie samochodu w UK jest kosztowne ze względu na wysokie ceny ubezpieczeń oraz opłat parkingowych. Roczny koszt ubezpieczenia auta może wynieść nawet 1000 GBP, z drugiej strony na sprawny samochód możemy odłożyć już po kilku tygodniach pracy. Natomiast pojazd przywieziony z Polski może poruszać się bez opłat po brytyjskich drogach przez pół roku, później należy go zarejestrować i opłacić VAT. Warto wspomnieć, że w UK można używać polskiego prawa jazdy (jest ono uznawane).

Mamy nadzieję, że nasz artykuł ułatwi odpowiednie przygotowanie się (przede wszystkim pod względem finansowym) do wyjazdu wszystkim osobom, które nie znają jeszcze realiów życia na Wyspach. Przedstawiliśmy Wam podstawowe czynniki, które składają się na koszty życia w UK.

Jeśli pracowałeś w Wielkiej Brytanii i chciałbyś otrzymać maksymalny zwrot podatku z UK – zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszych usług. Od lat wspieramy Polaków powracających z emigracji w kwestiach podatkowych, z roku na rok zwiększając grono zadowolonych Klientów.

Szukaj

Kalkulacje

Dokumenty

ZAMÓW ROZMOWĘ

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 16:00

+48 77 483 85 06