Zasiłek rodzinny Austria (Familienbeihilfe) pobierz dokumenty

Praca za granicą i równoczesne wychowywanie dzieci to duże wyzwanie. Wybierając Austrię jako kraj rozwijania swojej kariery zawodowej, możemy liczyć na niemałe wsparcie państwa. Warunkiem uzyskania zasiłku rodzinnego jest jednak legalne zatrudnienie na terenie kraju przynajmniej jednego rodzica. Jeśli więc pracujesz i masz dzieci, możesz starać się o zasiłek rodzinny Austria.

Zasiłek rodzinny Austria: kto może go uzyskać?

Zasiłek rodzinny Austria to duże ułatwienie nie tylko dla rodzin, na stałe zamieszkujących na terenie tego kraju, lecz także wówczas, gdy tylko jedno z rodziców zdecydowało się na wyjazd, a drugie wciąż pozostaje z dziećmi w Polsce. Świadczenia rodzinne w Austrii są bowiem korzystniejsze w porównaniu do systemu w naszym kraju. W Austrii kwota przyznanego zasiłku rodzinnego zależy nie tylko od liczby dzieci, ale też od ich wieku. Najwięcej pieniędzy otrzymamy wówczas, gdy nasza pociecha przekroczyła już dziewiętnasty rok życia, najmniej – za dziecko do 3 roku życia. Przy dwóch maluchach kwota zasiłku rodzinnego wzrośnie o €7,10 i będzie zwiększała się wprost proporcjonalnie do liczby dzieci.

O zasiłek rodzinny może starać się każdy rodzic, zatrudniony legalnie na terenie Austrii – obywatele Unii Europejskiej oraz Europejskiej Przestrzeni Gospodarczej. Poniżej szerzej omówiliśmy zasady przyznawania i wypłacania zasiłku rodzinnego w Austrii.

Jak uzyskać zasiłek rodzinny Austria?

Aby uzyskać dodatkowe świadczenia na dzieci, należy zgromadzić odpowiednie dokumenty i udać się do właściwego urzędu. Warto pamiętać, aby zawczasu zebrać niezbędne zaświadczenia – ich brak może znacznie opóźnić proces przyznawania zasiłku rodzinnego z Austrii.

Jeśli nie masz pewności, czy uda Ci się zgromadzić i poprawnie wypełnić dokumenty, zachęcamy do skorzystania z naszej pomocy. Oferujemy konsultacje z zakresu zasiłku rodzinnego w Austrii, jak również wsparcie w kompletowaniu dokumentacji oraz w czasie procesu jego przyznawania. Wypełnij nasz formularz kontaktowy, a w ciągu 48h zadzwonimy do Ciebie i zaproponujemy Ci najlepszą ofertę pomocy. W czasie rozmowy z naszym konsultantem możesz też zapytać o wszystkie niejasne kwestie.

Pamiętaj, że EU Service działa w całej Polsce, dlatego z pewnością odnajdziesz nasz punkt blisko miejsca zamieszkania Twojej rodziny. Już teraz sprawdź, gdzie jesteśmy!

500+

W związku z wejściem w życie nowych przepisów, o możliwości wnioskowania o świadczenie  “500 +” na pierwsze dziecko, należy złożyć wniosek i po otrzymaniu decyzji skontaktować się z naszym biurem.
Świadczenia rodzinne w Austrii, zostaną najprawdopodobniej wstrzymane, ze względu na wyższą kwotę świadczenia w Polsce.
Prosimy nie wykonywać żadnych samodzielnych  ruchów w kierunku urzędów zagranicznych.

Pracowałeś w Austrii wychowując dzieci? Możesz ubiegać się o dodatkowy zasiłek na opiekę nad swoimi dziećmi!

Wystarczy, że wypełnisz formularz ” Zadaj nam pytanie” a my w ciągu 48h oddzwonimy Pomożemy Ci w wypełnieniu wszelkich formalności i postaramy się niezwłocznie odpowiedzieć na Twoje pytania

Gra warta euro

Wiele osób jadących do pracy w Austrii lub już tam pracujących pyta o możliwość uzyskania świadczeń rodzinnych (Familienbeihilfe), które w Austrii są o wiele wyższe niż rodzinne wypłacane w Polsce.

Stąd olbrzymie zainteresowanie tym tematem, który postaramy się przybliżyć naszym czytelnikom, odpowiadając na najczęściej powtarzające się pytania – kto ma prawo do zasiłku, przez jaki okres i w jakiej wysokości… Wyjaśnimy także, które z rodziców ma pierwszeństwo w ubieganiu się o zasiłek rodzinny i komu przysługuje prawo do otrzymania dodatku dla rodzin wielodzietnych Mehrkindzuschlag.

Kto ma prawo do Familienbeihilfe w Austrii?

Familienbeihilfe w Austrii przyznawane są niezależnie od zatrudnienia lub wysokości dochodów. Bardzo ogólnie można by powiedzieć, że prawo do otrzymania świadczenia posiadają:

 • osoby będące obywatelami austriackimi
 • obywatele Unii Europejskiej oraz Szwajcarii (pod warunkami, o których mowa w dalszej części tekstu).

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o Familienbeihilfe rodzinny w Austrii:

 • Międzynarodowy Akt Urodzenia Dziecka/Dzieci.
 • Międzynarodowy Akt Małżeństwa.
 • Kolorowa kopia dokumentu tożsamości – wnioskodawcy i partnera.
 • Podpisane formularze „FAMILIENBEIHILFE”– podpis wnioskodawcy i partnera w miejscu „Unterschrift”.
 • Zaświadczenie – o zameldowaniu w Austrii.
 • Zaświadczenie – o wspólnym zameldowaniu w Polsce.
 • Zaświadczenie – o pobieraniu lub nie zasiłku.

Teoria i praktyka

Tak przedstawia się ogólna teoria. Wiadomo jednak, że bardzo duża grupa naszych rodaków pracuje i mieszka w różnych krajach UE. Dlatego w celu uzgodnienia licznych stanów faktycznych związanych z innymi państwami zawarto dwustronne i wielostronne porozumienia.

Według tych regulacji, ze względu na obywateli UE i Europejskiej Przestrzeni Gospodarczej – stosuje się zasady kraju zatrudnienia. A to oznacza, że do płatności zobowiązane jest to państwo, w którym jedno z rodziców jest czynne zawodowo (na własny rachunek bądź nie), także wtedy, kiedy rodzina przebywa ciągle w innym państwie – partnerze umowy. Jeżeli oboje rodzice pracują w różnych państwach, do świadczeń zobowiązane jest w pierwszej kolejności to państwo, w którym znajduje się miejsce zamieszkania rodziny.

Jeżeli świadczenia państwa, które jest zarówno państwem, w którym jest się zatrudnionym, jak i w którym się mieszka, są niewielkie, to następuje wyrównanie różnic na odpowiedni wniosek każdorazowo na koniec roku przez wypłatę różnicy. W teorii zatem w większości przypadków świadczenie powinno wypłacać państwo polskie. Austria mogłaby natomiast wypłacać różnicę w wysokości. Jednak w praktyce całe świadczenie wypłaca Austria ze względu na brak możliwości uzyskania świadczenia w kraju w związku z ograniczeniami z wysokości dochodów.

Wysokość świadczeń na miesiąc

Ze względu na wiek dziecka świadczenie kształtuje się następująco:

 • 0-2 lata: 114 EUR
 • 3-9 lat: 121,90 EUR
 • 10-18 lat: 141,50 EUR
 • od 19 lat: 165,10 EUR

W zależności od liczby dzieci świadczenie wzrośnie o następującą kwotę:

 • Na 2 dzieci: 7,10 EUR  na dziecko
 • Na 3 dzieci:  17,40 EUR na dziecko
 • Na 4 dzieci: 26,50 EUR na dziecko
 • Na 5 dzieci: 32,00 EUR na dziecko
 • Na 6 dzieci: 35,70 EUR na dziecko
 • Na 7 dzieci : 52,00 EUR na dziecko

 

Kwota należna z powodu znacznej niepełnosprawności:

 • Miesięcznie od 01.2019 w euro na dziecko: 155,90 EUR
 • Kwota na wyprawkę szkolna na dzieci pomiędzy 6 -15 rokiem życia
 • Jednorazowa wypłata we wrześniu: 100 EUR

 

Więcej informacij na FAQ

Szukaj

Kalkulacje

Dokumenty

ZAMÓW ROZMOWĘ

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 16:00

+48 77 483 85 06