Zwrot podatku z Danii
To prostsze niż myślisz!
Dania to kierunek, który wybiera wielu Polaków. Pracując legalnie możesz ubiegać się o zwrot podatku z Danii, nawet do trzech lat wstecz. Średni zwrot podatku z Danii wynosi około 1200 euro. Już dziś odzyskaj swoje pieniądze z nami!
Rozliczenie podatku w Danii
Dania to kraj, w którym rozliczenie z miejscowym urzędem skarbowym jest obowiązkowe, a za niedopełnienie tego obowiązku grożą wysokie kary. W Danii, podobnie jak w innych państwach, możemy rozliczać się samodzielnie lub ze współmałżonkiem. Rozliczając się z partnerem, należy przygotować dodatkowe dokumenty, oprócz standardowego pakietu formularzy. Aby uzyskać zwrot podatku z Danii wraz ze współmałżonkiem trzeba mieć:
- akt małżeństwa (na formularzu unijnym lub przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język duński albo angielski),
- zaświadczenie o dochodach UE/EOG,
- dokument, zaświadczający o wspólnym zameldowaniu ze współmałżonkiem (przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język duński lub angielski).
System podatkowy w Danii – jakie znajdziemy tu ulgi?
Wysokie podatki w Danii pracownicy z Polski mogą częściowo zrekompensować sobie poprzez ulgi podatkowe i odliczenia, jakie oferuje urząd skarbowy. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich pozwalające uzyskać korzystny zwrot podatku z Danii.
Ulga na dojazd do pracy – Kørselsfradrag
W Danii podatników przysługuje ulga na dojazd do pracy, jeśli odległość od mieszkania wynosi więcej niż 12 km (ponad 24 km w dwie strony). Dotyczy to wszystkich osób wykonujących pracę zarobkową, gdzie opłaca się składki na ubezpieczenie społeczne. Nie ma też znaczenia używany środek transportu – może to być zarówno samochód, jak i pociąg, autobus czy rower.
Z odliczenia możemy skorzystać za dni, w które rzeczywiście byliśmy w pracy – nie uwzględniamy dni, w których na przykład pracowaliśmy z domu, byliśmy na urlopie, czy chorobowym.
W 2023 roku przysługują następujące stawki odliczeń:
- pomiędzy 25 a 120 km w dwie strony – 2,19 DKK za 1 km,
- powyżej 120 km – 1,10 DKK za 1 km.
Ulga Cross Border
Osoby rozliczające się z małżonkiem, który osiąga niższe dochody poza granicami Danii, mogą skorzystać z tak zwanej ulgi transgranicznej. Aby została naliczona, roczny dochód w co najmniej 75% musi pochodzić z Danii, a zarobki małżonka całkowicie uzyskane w Polsce nie mogą przekroczyć 48 00 DKK brutto.
W przypadku starania się o ulgę transgraniczną konieczne będzie dołączenie do zeznania podatkowego aktu małżeństwa na druku europejskim oraz zaświadczenia z polskiej skarbówki o dochodach zarówno podatnika, jak i małżonka.
Ulga osobista – Personfradrag
Jest to kwota, od której jesteś zwolniony z płacenia podatku co miesiąc – wielkość odliczenia jest ustalana corocznie przez Urząd Skarbowy i jest taka sama dla wszystkich odbiorców odliczenia. Stawka może się jednak nieznacznie różnić w zależności od tego, czy masz więcej niż 18 lat, mieszkasz na stałe w Danii oraz pozostajesz w związku małżeńskim.
Ulgi pracownicze – Beskæftigelsesfradrag i Jobfradrag
Jeśli otrzymujesz wynagrodzenie podlegające składkom na ubezpieczenie społeczne, automatycznie otrzymujesz także potrącenia z tytułu zatrudnienia oraz potrącenia z pracy. Stawki są tutaj obliczane automatycznie na podstawie Twoich dochodów. W 2023 roku z tytułu Beskæftigelsesfradrag będzie to 10,65% maksymalnie do 45 600 DKK, natomiast dla Jobfradrag – 4,5% dochodu powyżej 208 700 DKK do maksymalnie 2700 DKK.
Duński urząd skarbowy automatycznie nalicza ulgę osobistą oraz pracownicze od twojego dochodu i uwzględnia je w twojej rocznej deklaracji – nie trzeba więc samodzielnie uwzględniać jej podczas rozliczenia.
Chcesz uzyskać zwrot podatku z Danii? Nie musisz nawet wychodzić z domu!
Wystarczy wypełnić formularz zamieszczony obok. W ciągu 48 godzin od przesłania formularza, skontaktuje się z Tobą nasz konsultant. Jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania lub potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień, nasz konsultant odpowie na każde pytanie związane ze zwrotem podatku z Danii.
EU Service będzie dbał o Wasze rozliczenia i kalkulacje podatkowe, jednocześnie na bieżąco monitorując i informując Was o wszystkich zmianach jakie zachodzą w duńskim urzędzie skarbowym.
Osoby pracujące w Danii mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowej, niezależnie od tego, czy przysługuje im zwrot podatku, czy też nie. W przypadku niedopełnienia obowiązku złożenia deklaracji, podatnik może narazić się na karę finansową nałożoną ze strony duńskiego urzędu. Wniosek o zwrot podatku z Danii można złożyć do 3 lat i 4 miesięcy od momentu zakończenia pracy. W Danii rozliczenie podatkowe należy przesłać do urzędu skarbowego w dwóch terminach, tj. do 1 maja lub do 1 lipca. Termin składania wniosku podany jest na deklaracji podatkowej, którą otrzymuje się z urzędu w Danii. Odwołania / korekty można składać do 3 lat i 4 miesięcy wstecz od wydania decyzji. Do 1 maja 2023 można najdalej rozliczyć rok 2019. Brak rozliczenia w terminie może wiązać się z karą do 2500 koron.
Dokumenty niezbędne do rozliczenia:
- kod Tastselv lub kody Nemid z hasłem
- „Arsopgorelse” – wstępne roczne rozliczenie podatkowe wystawione przez SKAT
- paski wypłat od pracodawcy
- kopia kontraktu w Danii
Więcej informacij na dziale FAQ