Niemcy: zasiłek rodzinny czy ulga podatkowa?

Legalna praca w Niemczech i posiadanie dzieci zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi udogodnieniami. Rodzice mogą bowiem liczyć na zasiłek rodzinny i ulgi podatkowe. Głównym wymogiem uzyskania świadczeń jest numer identyfikacyjny (Identifikationsnummer) rodzica. Jak uzyskać zasiłek rodzinny w Niemczech? Kiedy dopełnić formalności? Ile pieniędzy możesz otrzymać? Poznaj fakty na temat zasiłku rodzinnego w Niemczech.

Niemcy zasiłek rodzinny – podstawowe informacje

Kindergeld (dosł. połączenie słów “dzieci” i “pieniądze) to zasiłek rodzinny, który jest wypłacany co miesiąc. Wsparcie to nie podlega opodatkowaniu. Każdy rodzic, posiadający swój numer identyfikacyjny w Niemczech ma prawo do pobierania zasiłku rodzinnego. Wniosek o przyznanie świadczenia można składać już w od pierwszego dnia urodzenia dziecka. Niemcy zasiłek rodzinny przysługuje do 18 lub do 25 roku życia, o ile dziecko nadal podejmuje naukę.

Kwota zasiłku nie jest stała. Zależy ona od liczby dzieci w danym gospodarstwie domowym. Może też zmieniać się w zależności od roku. Obecnie (2017) kwoty zasiłku rodzinnego są następujące:

 • 192 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko,
 • 198 euro miesięcznie na trzecie dziecko,
 • 223 euro miesięcznie na czwarte i każde kolejne dziecko.

Zasiłek rodzinny w Niemczech – zmiany od 1 stycznia

Prawo, dotyczące zasiłku rodzinnego w Niemczech uległo zmianie. Do końca 2017 roku możemy jednak wnioskować o zasiłek za okres czterech ostatnich lat. To ostatnia szansa na odzyskanie pieniędzy. Z dniem 1 stycznia 2018 w życie wchodzi nowy przepis, który mówi, że zasiłek rodzinny w Niemczech będzie można otrzymać jedynie do 6 miesięcy wstecz od momentu złożenia wniosku.

Ulga podatkowa Kinderfreibetrag

Kinderfreibetrag to ulga podatkowa, odliczana od dochodu rodziców, wychowujących dziecko podczas rozliczania z niemieckim urzędem skarbowym. Kwota ulgi jest zmienna.  Co roku możemy spodziewać się innych sum. Na przykład w 2015 roku ulga wynosiła 7152 euro, w 2016 – 7248 euro, a w 2017 już 7356 euro. Wysokość ulgi wyliczana jest na podstawie potrzeb materialnych i potrzeb, związanych z wychowaniem i wykształceniem dziecka. Ulga podatkowa przysługuje tylko osobom, posiadającym klasy podatkowe 1-4. Aby uzyskać Kinderfreibetrag, należy dostarczyć odpowiednie dokumenty:

 • datę urodzenia i adres dziecka,
 • miejsce i daty pobytu dziecka w Niemczech,
 • zaświadczenie ze szkoły,
 • akt urodzenia,
 • dokumenty, potwierdzające koszty edukacji, np. Opłaty za przedszkole,
 • miejsce i daty pobytu dziecka w Polsce oraz adres opiekuna.

Dodatkowo możemy zostać poproszeni o dostarczenie:

 • numeru ID dziecka,
 • nazwy Familienkasse, w której był przyznany zasiłek na dziecko,
 • daty otrzymania zasiłku Kindergeld,

jednak dzieje się tak tylko w przypadku, gdy wcześniej pobieraliśmy zasiłek rodzinny.

Nierzadko zdarza się, że rodzice dziecka składają indywidualne deklaracje podatkowe. W takich przypadkach możliwe jest uzyskanie ulgi podatkowej na dziecko, wynoszącej połowę wyżej wymienionej kwoty.

Stosowanie ulgi podatkowej sprawia, że osiągamy niższą podstawę przy wyliczeniu należnego zmian podatku, a zatem nasz zwrot podatku z Niemiec będzie wyższy. Uzyskanie ulgi na dziecko możliwe jest już w rok po jego narodzinach. Jest ona wówczas naliczana proporcjonalnie, w zależności od tego, w którym miesiącu nasza pociecha przyszła na świat.

Niemcy zasiłek rodzinny jest zazwyczaj wygodniejszą formą wsparcia rodziców, jednak zmiany w niemieckim prawie sprawiają, że nie każdy będzie mógł się o niego ubiegać. Od 2018 roku prawo do zasiłku nie będzie obejmowało osób, które zakończyły swoją pracę w poprzednich latach. W takim wypadku korzystniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z ulgi na dzieci.

Szukaj

Formularz kontaktowy

Napisz do nas

Skontaktujemy się z Tobą!
To nic nie kosztuje i do niczego nie obowiązuje!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przekazywanych w formularzu na rzecz Administratora Serwisu www.zwrotpodatku.eu, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej RODO), w celu otrzymania zindywidualizowanej odpowiedzi na zapytanie.
Informujemy, iż zgodnie z RODO, po udzieleniu odpowiedzi na zapytanie, dane zostaną usunięte przez Administratora Serwisu (chyba, że nastąpi kontynuacja współpracy).

Kalkulacje

Dokumenty