Nowy zasiłek rodzinny w Niemczech już w 2018 roku – Baukindergeld

zasiłek rodzinny w Niemczech
Rodziny, pobierające zasiłek rodzinny w Niemczech, mogą powoli zacząć świętować. Już w tym roku wprowadzony zostanie nowy zasiłek rodzinny w Niemczech – Baukindergeld. Dzięki niemu Polacy, pracujący za granicą, mogą otrzymać aż 12 000 euro na każde dziecko! Zasiłek ma wspierać rodziny, pragnące kupić mieszkanie własnościowe lub dom. Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać Baukindergeld? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Zasiłek rodzinny w Niemczech – dla kogo?

Nowy zasiłek rodzinny w Niemczech przeznaczony jest dla wszystkich rodzin, w których co najmniej jedno z małżonków posiada status podatnika o nieograniczonym obowiązku podatkowym. Baukindergeld ma na celu wsparcie finansowe rodzin, kupujących mieszkanie własnościowe lub budujących własny dom. Warto pamiętać, że zgodnie z projektem zakupione mieszkanie nie powinno  być mniejsze niż 25 metrów kwadratowych. O Baukindergeld mogą wnioskować:

  • rodziny, pobierające Kindergeld,
  • rodzice, których dzieci na stałe mieszkają z nimi pod jednym adresem. Zasiłek rodzinny w Niemczech po rozwodzie będzie przyznawany małżonkowi, u którego dziecko ma stałe miejsce zamieszkania,
  • rodziny, których łączny dochód w roku kalendarzowym nie przekracza 75 000 euro.

Bez względu na to, czy masz jedno dziecko, czy też czworo – Baukindergeld będzie Ci wypłacany, o ile w tym samym czasie pobierasz świadczenia Kindergeld. Jeśli dziecko przekroczy 25. rok życia – wówczas tracisz prawo do wszystkich zasiłków rodzinnych w Niemczech.

Zasiłek rodzinny w Niemczech – ile pieniędzy otrzymam?

Baukindergeld wypłacany będzie w cyklu dziesięcioletnim po 1 200 euro rocznie na każde dziecko. Oznacza to, że rodziny, posiadające jedno dziecko otrzymają po 10 latach łączną kwotę 12 000 euro. W projekcie zaznaczono, że na każde kolejne dziecko przysługuje dokładnie taka sama kwota zasiłku rodzinnego, a zatem rodziny wielodzietne mogą liczyć na wielokrotność powyższej kwoty. I tak rodzice czworga dzieci otrzymają co roku 4 800 euro przez 10 lat na rzecz zakupu mieszkania własnościowego lub budowy domu.

Kiedy mogę ubiegać się o Baukindergeld?

Dokładna data wprowadzenia projektu w życie nie jest jeszcze znana, choć z pewnością wydarzy się to w 2018 roku. O zasiłku rodzinnym w Niemczech na budowę domu lub zakup mieszkania mówiło się już w 2016 roku i prognozowano, że zostanie on wprowadzony w 2017. Ostatecznie jednak plany te się nie powiodły, choć osoby, chcące pobierać Baukindergeld mogą cieszyć z takiego obrotu sprawy. Pierwotnie bowiem planowano, że rząd wypłaci 8 000 euro rocznie na pierwsze dziecko i po 6 000 euro na każde kolejne, co oznaczało zdecydowanie niższe dofinansowanie. Dodatkowo kryterium dochodowe miało wynosić 70 000 euro. Na  szczęście politycy podwyższyli kwotę Baukindergeld i kryteria dochodowe. Na nowy zasiłek rodzinny w Niemczech przeznaczono w budżecie aż 4 miliardy euro. Kwota ta nie wydaje się tak wysoka, jeśli weźmiemy pod uwagę ogromne zainteresowanie wnioskodawców. 

Szukaj

Formularz kontaktowy

Napisz do nas

Skontaktujemy się z Tobą!
To nic nie kosztuje i do niczego nie obowiązuje!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przekazywanych w formularzu na rzecz Administratora Serwisu www.zwrotpodatku.eu, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej RODO), w celu otrzymania zindywidualizowanej odpowiedzi na zapytanie.
Informujemy, iż zgodnie z RODO, po udzieleniu odpowiedzi na zapytanie, dane zostaną usunięte przez Administratora Serwisu (chyba, że nastąpi kontynuacja współpracy).

Kalkulacje

Dokumenty

Newsletter

Zapisz się do newslettera