Jeśli na naszej karcie podatkowej(Lohnsteuerbescheinigung), w pozycjach 17., 20. lub 21., znajdują się jakieś kwoty oznacza to, że pracodawca rekompensował część kosztów związanych z dojazdami, zakwaterowaniem oraz pobytem poza miejscem stałego pobytu w związku z wykonywaną pracą – delegacje. W sytuacji, gdy chcemy skorzystać z odliczeń należy pamiętać, że urząd przeliczy deklarowane koszty z kosztami rekompensowanymi przez pracodawcę, wykazanymi na karcie rocznej. Co ważne, należy przedstawić urzędowi także potwierdzenia na rekompensaty (zaświadczenie od pracodawcy lub miesięczne Abrechnungi, na których widnieją kwoty dodatków z tytułu dojazdów czy delegacji).
Wobec tego kiedy przy rozliczeniu rocznym chcemy odliczyć od podatku koszty prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego, należy wówczas przedstawić urzędowi zarówno potwierdzenia rekompensat, jak i dowody na koszty własne (rachunki za mieszkanie, zakwaterowanie, paliwo, prąd, wodę, gaz, Internet etc.)
W rozliczeniu uwzględniamy pełne kwoty odliczeń, stąd zdarza się, że podane zostają przez nas dwie przewidywane kwoty zwrotu – w pełnej wysokości – z uwzględnieniem pełnych odliczeń, w formie, w której zeznanie zostaje odesłane do urzędu oraz druga – po przeliczeniu kwoty odliczeń z kwotą rekompensat pracodawcy.
Nie zawsze da się przewidzieć, które odliczenia zostaną przeliczone przez urzędnika opracowującego zeznanie z rekompensatą, a które uznane w całości.