
Podatki w Norwegii
Podatki w Norwegii
Norwegia to bez wątpienia zarobkowy raj dla naszych rodaków! Jednak każdy Polak, który tam pracuje, musi się też rozliczyć z tamtejszym fiskusem. Jak wygląda system podatkowy w Norwegii? Jak starać się o zwrot nadpłaty? Co powinien wiedzieć każdy emigrant, pracujący w tym kraju?
System podatkowy w Norwegii
Podatki w Norwegii są znacznie wyższe niż w Polsce, ale w kraju fiordów o wiele wyższe są też zarobki. W przypadku tego państwa mamy do czynienia z progiem podatkowym. Ustalanym na podstawie otrzymywanego przez daną osobę dochodu. Można by rzec, że norweski fiskus ściąga więc podatki od osób aktywnych zawodowo w miarę ich możliwości, starając się wyrównywać różnice społeczne.
Każdy w swoim zeznaniu podatkowym musi podać kompletną kwotę swoich zarobków. Warto wspomnieć również, że rok podatkowy w tym kraju jest tożsamy z rokiem kalendarzowym i trwa od 1 stycznia do końca grudnia b.r. Termin rozliczeń mija 30 kwietnia.
W Norwegii, tak samo, jak w Polsce oraz wielu innych państwach, to pracodawca odprowadza zaliczki od pensji pracownika (na poczet podatku dochodowego). Każda osoba podejmująca zatrudnienie w tym kraju otrzymuje tzw. kartę podatkową Skattekort (należy odnawiać ją co 12 miesięcy). A także otrzymuje norweski numer identyfikacyjny, który ułatwia załatwianie różnych formalności w urzędach. Jeśli nie mamy wspomnianej karty, pracodawca może odliczyć nam z pensji nawet 50% podatku!
Co, jeśli nie złożymy zeznania podatkowego w terminie?
Każdy, kto mieszka i pracuje w Norwegii, ma prawny obowiązek się rozliczać z tutejszym urzędem skarbowym. Podatnicy, którzy nie zdążą złożyć zeznania do 30 kwietnia b.r., mogą złożyć wniosek o przedłużenie terminu oddania zeznania i dokonać korekty podatkowej.
Jakie są najpopularniejsze ulgi podatkowe w Norwegii?
Polacy pracujący w Norwegii są uprawnieni do korzystania z różnych ulg, najpowszechniejszymi z nich są:
- Standardfradrag (przysługuje przez pierwsze 2 lata pobytu w Norwegii, pozwala zmniejszyć podatek aż o 10% dochodu brutto, ale nie więcej niż o 40 000 NOK).
- Status pendler (ulga dla pracowników zagranicznych, uprawnia do zwrotu kosztów za mieszkanie, żywność, kosztów podróży między Polską a Norwegią).
- 2 klasa podatkowa (umożliwia uzyskanie wyższego odpisu w przypadku bardzo niskich dochodów współmałżonka).
Podatnicy mogą też skorzystać z ulg na dzieci, za dojazdy do miejsca pracy, odpisu odsetek od spłacanego kredytu bankowego, a nawet ulgi za przekazywanie środków pieniężnych na cele charytatywne.
Zwrot podatku Norwegia – kalkulator
Kalkulator podatkowy to nowoczesna i skuteczna metoda na szybkie oraz miarodajne obliczenie szacowanej kwoty zwrotu podatku, jaka nam przysługuje. W jaki sposób korzystać z tego internetowego udogodnienia? Wystarczy wskazać kwotę całkowitego dochodu w Norwegii za konkretny rok, kwotę wpłaconej zaliczki na podatek w danym roku oraz wskazać okres zatrudnienia (w miesiącach).
Dla wielu Polaków norweski system podatkowy jest bardzo skomplikowany. Dodatkową barierę stanowi niewystarczająca lub wręcz zerowa znajomość języków obcych (zarówno norweskiego, jak i angielskiego). Osoby, które nie wiedzą, jak uzyskać zwrot podatku z Norwegii, jakie ulgi i odliczenia im przysługuje. A także gdzie należy złożyć dokumenty, mogą skorzystać z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się sprawami podatkowymi. Oszczędzając sobie w ten sposób stresu i ewentualnych błędów w wypełnionych formularzach, które podlegają karze grzywny.