Kiedy powinieneś rozliczyć swój podatek z Niemiec?

podatek z niemiec
Podobnie jak i w innych krajach europejskich, tak i na terytorium naszych zachodnich sąsiadów masz obowiązek dokonania corocznego rozliczenia podatku z Niemiec. W jakich sytuacjach złożenie deklaracji jest niezbędne? Specjalnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy krótki poradnik zawierający wszelkie niezbędne informacje, dzięki którym nie tylko unikniesz problemów z urzędem skarbowym, lecz także będziesz mógł zapewnić sobie zwrot podatku za pracę w Niemczech. Sprawdź, jak odzyskać podatek z Niemiec. Miłej lektury!

Podatek z Niemiec a dwa miejsca zatrudnienia

Polacy, którzy zdecydowali się na podjęcie zatrudnienia u więcej niż jednego pracodawcy, są objęci obowiązkiem dokonania corocznego rozliczenia. A to wszystko za sprawą klasy podatkowej, która w takiej sytuacji, w szczególności z uwagi na wysokie przychody, najczęściej osiąga poziom IV. W zależności od liczby pracodawców będziesz potrzebować stosowną ilość formularzy o nazwie Besondere Lohnsteuerbescheinigung, zawierających wszelkie informacje na temat przychodów czy odprowadzonych składek. Martwisz się, jak w takiej sytuacji wygląda zwrot podatku? Praca w Niemczech w co najmniej dwóch miejscach zatrudnienia wcale nie przekreśla Twoich szans na jego otrzymanie.

Zwrot podatku a praca w Niemczech i nieopodatkowane dochody

Niektórym pracownikom zatrudnionym na terytorium naszych zachodnich sąsiadów przysługuje prawo do osiągania nieopodatkowanych dochodów. Najczęściej są to mieszkańcy innych państw europejskich, którzy, choć nie odprowadzają podatku z Niemiec, to i tak mają obowiązek dokonania corocznego rozliczenia z urzędem skarbowym, aby ten mógł sprawdzić, czy przychody te rzeczywiście są wolne od podatku.  Przypominamy, że wszelkie dochody osiągnięte za granicą muszą zostać rozliczone również z polskim fiskusem!

Podatek z Niemiec a zasiłki

Niemcy należą do grupy państw, które oferują swoim mieszkańcom szereg świadczeń i zapomóg, np. zasiłki rodzinne czy te dedykowane bezrobotnym. Choć wielu mieszkańców nie zdaje sobie z tego sprawy, to tego typu dochody również podlegają obowiązkowi corocznego rozliczenia. Zacznijmy od zasiłku rodzinnego, czyli np. tak popularnego Kindergeld. Z pewnością konieczność wykazania wysokości osiąganej zapomogi może budzić w rodzinach wątpliwości. Przypominamy, że tego typu świadczenia są całkowicie wolne od podatku. W przypadku, gdy przynajmniej jeden z rodziców pracuje, całoroczne zeznanie powinno zawierać sumę wynagrodzenia wraz z pobranym świadczeniem, co może przekładać się na wyższy podatek z Niemiec. Jak w takim razie wygląda sytuacja w przypadku zasiłku dla bezrobotnych? Podobnie jak i Kindergeld, tak i Arbeitslosengeld jest wolne od podatku, ale wymaga od bezrobotnego dokonania rozliczenia w urzędzie skarbowym.

Sytuacja prezentuje się podobnie w przypadku emerytur otrzymywanych przez niemieckich mieszkańców. Jednak w przypadku pobierania tego świadczenia nie mamy już do czynienia z przychodami wolnymi od podatku. Jego wysokość z roku na rok zwiększa się o 2%. Należy pamiętać, że jeśli pobierasz świadczenie, mieszkając na terenie innego państwa, to i tak masz obowiązek rozliczenia podatku z Niemiec z właściwym fiskusem.

EU Service – odzyskamy Twój podatek z Niemiec

Jeśli niemiecki system podatkowy to dla Ciebie przysłowiowa czarna magia, nasi specjaliści nieustannie pozostają do Twojej dyspozycji, pomagając Ci odzyskać Twój zwrot podatku. Praca w Niemczech wiąże się nie tylko z wieloma przywilejami, ale i obowiązkami – jednym z nich jest właśnie dokonanie corocznego rozliczenia z urzędem skarbowym. Potrzebujesz pomocy w złożeniu deklaracji? Skontaktuj się z nami! Wystarczy, że wypełnisz dostępny na naszej stronie kalkulator podatkowy. Następnie jeden z naszych konsultantów skontaktuje się z Tobą w ciągu 48h. Z nami odzyskanie Twojego podatku z Niemiec to czysta przyjemność. Zapraszamy!

Szukaj

Formularz kontaktowy

Napisz do nas

Skontaktujemy się z Tobą!
To nic nie kosztuje i do niczego nie obowiązuje!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przekazywanych w formularzu na rzecz Administratora Serwisu www.zwrotpodatku.eu, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej RODO), w celu otrzymania zindywidualizowanej odpowiedzi na zapytanie.
Informujemy, iż zgodnie z RODO, po udzieleniu odpowiedzi na zapytanie, dane zostaną usunięte przez Administratora Serwisu (chyba, że nastąpi kontynuacja współpracy).

Kalkulacje

Dokumenty

Newsletter

Zapisz się do newslettera