Poznaj zmiany dotyczące możliwości ubiegania się o zasiłek rodzinny w Niemczech

Jeżeli należysz do grupy osób, które wraz z dziećmi zdecydowały się na wyjazd za zachodnią granicę w poszukiwaniu możliwości zarobkowych, to koniecznie powinieneś zapoznać się z informacjami zawartymi w tym artykule. Jak się okazuje – w 2018 roku nadchodzą zmiany w niemieckim systemie podatkowym, które obejmą także zasiłek rodzinny. Nie daj się zaskoczyć i poznaj ich szczegóły, aby nie dopuścić do utraty należnych Ci pieniędzy.

niemcy zasiłek rodzinny

Niemcy zasiłek rodzinny – co się zmieni?

Wraz z początkiem 2018 r. w życie wchodzą nowe zasady ubiegania się o świadczenie na dzieci, zwane Kindergeld, będące skutkiem wprowadzanych reform podatkowych. Do tej pory wszyscy rodzice, którzy pracowali na terenie Niemiec jednocześnie wychowując dzieci, mogli ubiegać się o Niemcy zasiłek rodzinny. Oprócz bieżącego składania wniosków, istniała także możliwość starania się o przyznanie Kindergeld aż do 4 lat wstecz. Niestety wchodzące w życie nowe prawo zmienia się na niekorzyść rodziców – od stycznia maksymalny czas wstecznego wnioskowania będzie wynosić tylko 6 miesięcy. Jednak do końca grudnia 2017 r. możesz otrzymać zwrot na nadal obowiązujących zasadach! Skontaktuj się z EU Service jak najszybciej, abyśmy mogli zaoferować Ci swoją pomoc na każdym etapie tego procesu.

Niemcy – zasiłek rodzinny. Co pozostaje bez zmian?

Oprócz terminu składania wniosków o przyznanie świadczenia na dzieci po latach, pozostałe kwestie pozostają bez zmian. Dla przypomnienia poniżej zebraliśmy podstawowe informacje dotyczące zasiłku rodzinnego w Niemczech. Miłej lektury!

Kto może ubiegać się o przyznanie świadczenia Kindergeld? Niemiecki zasiłek rodzinny mogą otrzymać rodziny, w których jeden rodzic pracuje na terenie naszych zachodnich sąsiadów przez co najmniej pół roku, czyli minimum 183 dni. Oczywiście konieczne jest posiadanie udokumentowanego zatrudnienia oraz regularne odprowadzanie stosownych podatków na poczet niemieckiego Urzędu Skarbowego. Co więcej, Niemcy oferują zasiłek rodzinny także rodzinom, w których matka samotnie wychowuje dzieci na terenie Polski, podczas gdy ojciec pracuje za zachodnią granicą. Należy pamiętać, że warunkiem otrzymania Kindergeld jest status ucznia bądź studenta, który posiada dziecko poniżej 25 roku życia. W przypadku dzieci powyżej 18 roku życia, które kontynuują naukę po ukończeniu szkoły średniej, zaleca się przechowywanie odpowiedniej dokumentacji będącej potwierdzeniem ciągłości w edukacji. Zdarzają się sytuacje, kiedy to niemiecki fiskus zgłasza się do rodzin z wnioskiem o przedłożenie stosownych dowodów, które potwierdzają fakt nauki dziecka. Jej brak może skutkować koniecznością zwrotu wypłaconego niemieckiego zasiłku rodzinnego.

Co potrzebuję, aby Niemcy wypłaciły mi zasiłek rodzinny? W tym celu konieczne będzie posiadanie następujących dokumentów: Lohnsteuerbescheinigung lub Abrechnung, aktu urodzenia dziecka, unijnego aktu małżeństwa, potwierdzonego pieczęcią odpowiedniego urzędu zaświadczenia o wspólnym meldunku z dziećmi na terenie Polski, kopie dowodów osobistych lub paszportów każdego z małżonków oraz pismo z decyzją o nieprzyznaniu właściwego zasiłku na terenie innego państwa należącego do Unii Europejskiej. W celu otrzymywania zasiłku rodzinnego na terenie Niemiec należy także podać numer konta bankowego, na który będą przelewane świadczenia w ustalonej kwocie.

Ile wynosi Kindergeld? Wysokość zasiłku rodzinnego na terenie Niemiec jest uzależniona od ilości potomstwa w danej rodzinie. W 2016 r. kwota ta wynosiła 190 EUR w przypadku jednego dziecka, 380 EUR w przypadku dwójki dzieci oraz 576 EUR w przypadku trójki.

Choć oferowany przez Niemcy zasiłek rodzinny wydaje się być niezwykle atrakcyjną możliwością, to niestety proces jego przyznania trwa bardzo długo i często jest skomplikowany. W celu zagwarantowania sobie prawidłowego wypełnienia dokumentów oraz wsparcia na każdym etapie procesu – skorzystaj z usług EU Service. Z radością pomożemy Ci w uzyskaniu niemieckiego zasiłku rodzinnego. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

 

Szukaj

Formularz kontaktowy

Napisz do nas

Skontaktujemy się z Tobą!
To nic nie kosztuje i do niczego nie obowiązuje!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przekazywanych w formularzu na rzecz Administratora Serwisu www.zwrotpodatku.eu, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej RODO), w celu otrzymania zindywidualizowanej odpowiedzi na zapytanie.
Informujemy, iż zgodnie z RODO, po udzieleniu odpowiedzi na zapytanie, dane zostaną usunięte przez Administratora Serwisu (chyba, że nastąpi kontynuacja współpracy).

Kalkulacje

Dokumenty

Newsletter

Zapisz się do newslettera