Praca za granicą – dokąd wyjeżdżamy po lepszą przyszłość?

praca za granicą

Zwykło się mówić, że Polacy są wszędzie. O rodakach na emigracji, ich pracy, zarobkach i warunkach mieszkaniowych krążą legendy. Niemal każdy z nas ma wujka, ciocię, babcię, męża, siostrę, szwagra lub kogokolwiek bliskiego, kto zdecydował się na wyjazd z kraju. Dokąd najczęściej udają się Polacy i dlaczego? Czy w 2018 roku emigracja wciąż jest opłacalna? Gdzie wyjechać, by dobrze zarobić? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Praca za granicą – dokąd jeździmy?

Według badań GUSu z 2016 roku za granicą przebywa czasowo 2,5 mln Polaków. To aż 118 tys. więcej w stosunku do sytuacji z 2015 roku! Jak widać, wciąż chcemy opuszczać nasz kraj w poszukiwaniu lepszych warunków, choć eksperci twierdzą, że w Polsce żyje nam się coraz lepiej. Najczęstszym kierunkiem emigracji są Niemcy. Wiele osób wybiera naszych zachodnich sąsiadów ze względu na bliskie położenie oraz możliwość podjęcia pracy bez konieczności przeprowadzki (osoby mieszkające bliżej granicy). Drugim najczęściej wybieranym krajem jest oczywiście Wielka Brytania. Kierunek ten wybieramy nie ze względu na wysokość zarobków, ale na znajomość języka, która daje wiele możliwości, niedostępnych dla osób, nieposługujących się angielskim. Wyspy Brytyjskie przez długi czas były dla nas bardziej atrakcyjne niż Niemcy, jednak wielu Polaków zrezygnowało z tej destynacji ze względu na Brexit. Coraz chętniej wybieramy za to Holandię, Irlandię czy Norwegię.

Praca za granicą – gdzie zarobimy najwięcej?

Za granicą, podobnie jak w Polsce, brakuje specjalistów z branży STEM, czyli informatyków, nauczycieli, lekarzy, pielęgniarek czy położników. To właśnie te zawody są najbardziej opłacalne, jednak aby pracować za granicą, musimy perfekcyjnie posługiwać się językiem obcym, co dla niektórych jest warunkiem nie do spełnienia. Z tego powodu większość Polaków wybiera prace, niewymagające specjalistycznych umiejętności, jak opieka nad dziećmi, gastronomia czy sprzątanie. Szczególnie cenieni za granicą są także nasi hydraulicy czy mechanicy samochodowi.

Wybierając kraj zarobkowy, warto dokładnie zbadać tendencje na rynku pracy oraz przyjrzeć się zarobkom. Niektóre badania wykazują, że w krajach takich jak Austria czy Niemcy, jesteśmy w stanie zarobić nawet dwa razy więcej niż na przykład w Wielkiej Brytanii. Dane te jednak nie są do końca miarodajne, gdyż w Austrii wielu Polaków pracuje w charakterze lekarzy i innych specjalistów, podobnie jak w Niemczech. Do Wielkiej Brytanii natomiast zazwyczaj emigrują pracownicy niższego szczebla – stąd dysproporcja w zarobkach.

Możemy spojrzeć także na inne dane, obrazujące sytuację Polaków za granicą. Specjaliści zwrócili uwagę na kwoty, jakie rodacy przesyłają swoim rodzinom w Polsce. Z ich wyliczeń wynika, że najwięcej pieniędzy wraca do kraju z Norwegii. Polacy, pracujący w Skandynawii przesyłają swoim rodzinom średnio o 400 euro więcej w porównaniu z osobami, zatrudnionymi w Wielkiej Brytanii czy Niemczech. Warto jednak pamiętać, że często ci zarabiający najwięcej – lekarze, specjaliści – zabierają za granice całe rodziny i rzadko przesyłają pieniądze do Polski.

Praca za granicą a znajomość języka

Wielu Polaków, decydując się na pracę za granicą, zapomina o konieczności poznania języka obcego. Tymczasem okazuje się, że umiejętność komunikacji to podstawa. Ze statystyk wynika, że 30% polskich emigrantów, posługujących się płynnie językiem niemieckim, otrzymuje stanowiska, wymagające wysokich kwalifikacji. Jeśli więc myślisz o wyjeździe, rozpocznij naukę języka obcego. Porozumiewanie się z miejscowymi na poziomie komunikatywnym to lepsza praca i wyższe zarobki.

Szukaj

Formularz kontaktowy

Napisz do nas

Skontaktujemy się z Tobą!
To nic nie kosztuje i do niczego nie obowiązuje!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przekazywanych w formularzu na rzecz Administratora Serwisu www.zwrotpodatku.eu, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej RODO), w celu otrzymania zindywidualizowanej odpowiedzi na zapytanie.
Informujemy, iż zgodnie z RODO, po udzieleniu odpowiedzi na zapytanie, dane zostaną usunięte przez Administratora Serwisu (chyba, że nastąpi kontynuacja współpracy).

Kalkulacje

Dokumenty

Newsletter

Zapisz się do newslettera