Praca za granicą a rozliczenie podatku PIT – co warto wiedzieć?

zwrot podatku pit
Polacy, podejmujący pracę zarobkową poza granicami swojej ojczyzny muszą zadeklarować swoje dochody zagraniczne w formularzu PIT-36/ZG. Nie każda osoba, która pierwszy raz emigruje ze względów ekonomicznych, na przykład do jednego z państw Unii Europejskiej, zdaje sobie z tego faktu sprawę. Rozliczając się z podatku dochodowego za granicą, musimy dopełnić formalności również w polskim Urzędzie Skarbowym – jak to zrobić? O czym pamiętać?

Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych za granicą

Kto musi rozliczyć dochody zagraniczne w deklaracji PIT? Każdy Polak, który ma miejsce zamieszkania w Polsce (posiada tu tzw. ośrodek interesów życiowych lub przebywał w ojczyźnie minimum 183 dni w ciągu jednego roku kalendarzowego) podlega opodatkowaniu od 100% sumy osiągniętych dochodów nie tylko w kraju, ale i za granicą. Dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania (obowiązującej już od jakiegoś czasu) możemy rozliczyć się w korzystny sposób, za pomocą jednej z poniższych metod:

  • metoda wyłączenia z progresją,
  • metoda proporcjonalnego odliczenia.

Metoda wyłączenia z progresją

Na czym dokładnie polega ta metoda? Otóż dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony poza jej granicami. Sposób ten umożliwia osobie pracującej na emigracji wyłączenie dochodu zagranicznego z opodatkowania w Polsce. Metoda wyłączenia z progresją obowiązuje w przypadku rozliczeń za pracę m.in. w: Austrii, Grecji, Czechach, Estonii, Francji, Irlandii, Niemczech, Portugalii, Słowacji, Szwecji, Wielkiej Brytanii.

Metoda odliczenia proporcjonalnego

W tym przypadku obowiązuje zwolnienie od podatku dochodowego w Polsce za dochody zagraniczne. Metoda odliczenia proporcjonalnego jest stosowana m.in. w przypadku pracy w Belgii, Danii, Islandii, Finlandii, Holandii czy Rosji.

Opodatkowanie zarobków z zagranicy a zwolnienie od podatku

Warto wspomnieć, że obywatele RP, przebywający czasowo za granicą i uzyskujący dochody ze stosunku pracy, są zwolnieni od opodatkowania kwoty w wysokości stanowiącej równowartość 30% diety z tytułu podróży służbowych poza Polską.

Jak rozliczyć dochody zagraniczne w PIT?

Na jakich formularzach należy wykazać dochody wykonywanej za granicą? Podatnik musi złożyć zeznanie na formularzu PIT-36, a także wypełnić załącznik tj. formularz PIT-ZG. Warto wspomnieć, że polscy rezydenci pracujący poza RP, ale otrzymujący wynagrodzenie od polskiego pracodawcy, przykładowo w ramach delegacji, są zwolnieni z obowiązku złożenia tego załącznika.

Ile kosztuje rozliczenie PIT/ZG?

Wiele osób zastanawia się, czy opłata za przygotowanie deklaracji PIT 36 oraz załącznika PIT/ZG przez profesjonalne biuro jest wysoka? Ceny różnią się w zależności od miasta i województwa. Uśredniając, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 100-200 złotych, nie są to więc obciążające budżet kwoty.

Pracowałeś w poprzednim roku podatkowym w Tilburgu, Oslo, Monachium, Hadze, Amsterdamie lub innym mieście i nie wiesz, jak poprawnie rozliczyć podatek zarówno w polskim, jak i zagranicznym fiskusie? Nie jesteś pewny, co wpisać w PIT 36? Jeśli chcesz wypełnić swój obowiązek podatkowy bez stresu i problemów, skontaktuj się ze specjalistami pracującymi w naszej firmie. Od lat zajmujemy się pośrednictwem w zwrocie podatku płaconego przez Polaków pracujących w Holandii, Niemczech, Norwegii oraz innych państwach. Zapraszamy serdecznie do kontaktu! Chętnie odpowiemy też na wszystkie dodatkowe pytania. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego przypadku oraz rozsądne ceny świadczonych usług. Więcej informacji o PIT36/ZG odnajdziesz tutaj: https://zwrotpodatku.eu/nasza-oferta/polska/pit-36zg/

EU Service Wrocław
Plac Wolności 11, lokal 303
50-071 Wrocław

tel. 71 789 39 15
tel. 71 789 39 14
mob. 512 355 064

e-mail: wroclaw@zwrotpodatku.eu

Godziny otwarcia:
pon. – pt. 07:30 – 15:00

Informujemy, że w 21-6-2019 biuro Eu Service w WR będzie nieczynne.

EU Service Opole

UWAGA! Biuro mieścić się pod poniższym adresem:

Krawiecka 7/4

45-023 Opole

tel. 77 453 11 67
e-mail: opole@zwrotpodatku.eu

Godziny otwarcia:
pon. – pt. 07:30 – 15:00

Informujemy, że w 21-6-2019 biuro Eu Service w OP będzie nieczynne.

EU Service Kędzierzyn-Koźle
ul. Matejki 9
47-220 Kędzierzyn-Koźle

tel. 77 483 85 06
e-mail: kedzierzyn@zwrotpodatku.eu

e-mail praca za granicą:

praca@euservice.pl

Godziny otwarcia:
pon. – pt. 07:30 – 15:00

Informujemy, że w 21-6-2019 biuro Eu Service w KK będzie nieczynne.

EU Service Racibórz
ul. Pocztowa 14
47-400 Racibórz

tel. 32 415 32 90
e-mail: raciborz@zwrotpodatku.eu

Informujemy, że biuro Eu Service w Raciborzu jest nieczynne. W sprawach pilnych prosimy o kontakt z biurem w Opolu pod nr tel. 77 453 11 67. Za utrudnienia przepraszamy.

Szukaj

Kalkulacje

Dokumenty

ZAMÓW ROZMOWĘ

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 16:00

+48 77 483 85 06