Rozliczenie z Holandii – krótki poradnik dla każdego podatnika

rozliczenie z holandii
Wielkimi krokami zbliża się okres, w którym podatnicy zaczną składać w urzędach skarbowych rozliczenie z Holandii. Złożenie prawidłowo wypełnionej deklaracji może zagwarantować Ci zwrot podatku, będący przydatnym zastrzykiem gotówki, w szczególności w trakcie zbliżającego się okresu wakacyjnego. Domyślamy się, że dla niektórych naszych rodaków holenderski system prawny może być niezrozumiały, co z kolei potrafi skutecznie utrudniać złożenie zeznania rocznego. Specjalnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziesz najważniejsze informacje na temat dokonywania rozliczenia z Holandii.

Rozliczenie z Holandii – obowiązek czy przywilej?

Rozliczenie z Holandii jest obowiązkiem pracowników, którzy posiadają meldunek na terenie tego państwa. W przypadku osób zatrudnionych tymczasowo jest to wyłącznie przywilej i możliwość uzyskania zwrotu podatku. Należy jednak pamiętać, że istnieją pewne wyjątki, w których nawet tymczasowy pracownik może zostać zmuszony do złożenia deklaracji. Kiedy w takim razie pojawia się taki obowiązek? W Holandii wyróżniamy trzy sytuacje:

  • otrzymanie pisma z holenderskiego urzędu skarbowego, wzywającego do dokonania rozliczenia,
  • otrzymanie z urzędu skarbowego formularza C-biljet,
  • wysoki dochód osiągnięty na terenie Holandii, którego efektem jest konieczność dopłacenia co najmniej 45 euro.

Nie należy zapominać o kwestii, o której wspomnieliśmy powyżej – rozliczenie z Holandii umożliwia uzyskanie zwrotu podatku. Przysługuje on każdemu pracownikowi, który posiada legalną historię zatrudnienia, odprowadzał stosowne składki oraz posiada numer identyfikacyjny BSN (BurgerServiceNummer).

Rozliczenie z Holandii – najważniejsze terminy

Pracownicy mają obowiązek złożenia rozliczenia z Holandii maksymalnie do 1 lipca 2018 roku. Co ciekawe, holenderski system prawny pozwala osobom, które były zatrudnione tymczasowo, na złożenie deklaracji aż do 5 lat wstecz. Po dostarczeniu do właściwego urzędu skarbowego wszystkich niezbędnych dokumentów musimy czekać przynajmniej 3-6 miesięcy na wydanie decyzji przez urzędnika, który według prawa ma na to aż 3 lata.

Rozliczenie z Holandii bez Jaaropgaaf

Jaaropgaaf to zaświadczenie, które zostaje dostarczone każdemu podatnikowi w marcu. Urząd skarbowy przedstawia w nim rozliczenie dochodów z Holandii czy też informacje na temat potrąconych składek. Czy złożenie deklaracji jest możliwe w sytuacji, gdy dokument do nas nie dotarł lub go zgubiliśmy? Na szczęście tak. W przypadku pracowników tymczasowych zazwyczaj wystarczający okazuje się loon specificatie, czyli ostatni odcinek wypłaty.

Rozliczenie z Holandii a ulgi podatkowe

Podobnie jak i pozostałe kraje europejskie, tak i Holandia umożliwia staranie się o przyznanie ulg podatkowych w trakcie składania rozliczenia. Do najczęściej przyznawanych możemy zaliczyć:

  • zwrot kosztów dojazdu do miejsca pracy,
  • zwrot kosztów poniesionych w związku z uczestnictwem w szkoleniach, kursach lub kontynuacją edukacji,
  • alimenty na dzieci,
  • alimenty na żonę,
  • zwrot kosztów leczenia własnego lub niepełnosprawnego dziecka, które jest zameldowane pod tym samym adresem,
  • zwrot z odsetek spłacanego kredytu hipotecznego.

Potrzebujesz pomocy w dokonaniu rozliczenia z Holandii? Skontaktuj się z nami! W EU Service współpracujemy z holenderskim ekspertem podatkowym, a w codziennej pracy używamy profesjonalnego i autoryzowanego przez urząd skarbowy oprogramowania. Z nami złożenie rocznego zeznania jest szybkie, proste i przyjemne. Wystarczy, że wypełnisz przygotowany formularz, aby w ciągu 48h skontaktował się z Tobą jeden z naszych konsultantów. Zapraszamy do współpracy – wspólnie odzyskamy należny Ci zwrot podatku.

Szukaj

Formularz kontaktowy

Napisz do nas

Skontaktujemy się z Tobą!
To nic nie kosztuje i do niczego nie obowiązuje!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przekazywanych w formularzu na rzecz Administratora Serwisu www.zwrotpodatku.eu, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej RODO), w celu otrzymania zindywidualizowanej odpowiedzi na zapytanie.
Informujemy, iż zgodnie z RODO, po udzieleniu odpowiedzi na zapytanie, dane zostaną usunięte przez Administratora Serwisu (chyba, że nastąpi kontynuacja współpracy).

Kalkulacje

Dokumenty

Newsletter

Zapisz się do newslettera