Rozliczenie podatku z Norwegii – wszystko, co powinieneś wiedzieć

rozliczenie z norwegii

Norwegia zachęca do odwiedzin nie tylko pięknymi krajobrazami, które zapierają dech w piersiach, lecz także wyjątkowo atrakcyjnymi zarobkami. Coraz więcej młodych osób decyduje się na znalezienie pracy sezonowej w tym państwie, a odrobinę starsi od nich pracownicy postanawiają, że wyjazd na północ jest doskonałym krokiem w kierunku satysfakcjonującej kariery i nieustannego rozwoju. Jak w każdym kraju – legalne zatrudnienie pociąga za sobą konieczność regularnego rozliczenia podatku z Norwegii. Jeżeli należysz do grupy osób, które posiadają udokumentowaną historię zatrudnienia, to bardzo prawdopodobne, że należy Ci się zwrot podatku. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się czy kwalifikujesz się do korekty nadpłaty oraz w jaki sposób możesz tego dokonać.

Rozliczenie z Norwegii: Kto może ubiegać się o zwrot norweskiego podatku?

Mamy dobrą wiadomość! Właściwe złożenie zeznania podatkowego automatycznie oznacza możliwość ubiegania się o jego zwrot. Każda osoba, która posiada udokumentowaną historię zatrudnienia, ma bezwzględny obowiązek regularnego odprowadzania składek i rozliczenia podatkowego. To właśnie dzięki temu możesz starać się o odzyskanie należnych Tobie pieniędzy, dlatego też jeżeli dopilnowałeś wszystkich formalności, możesz spodziewać się zwrotu. Pamiętaj jednak, że choć rozliczanie z Norwegii nie jest obowiązkowe, to może skutkować to uzyskaniem niższej kwoty zwrotu, a w przypadku błędnych informacji, które znalazły się we wstępnym zeznaniu podatkowym, w niektórych przypadkach zostaje nałożona kara finansowa.

Wsteczne rozliczenie z Norwegii – czy to możliwe?

Teoretycznie jest to możliwe aż do 10 lat wstecz, co wynika z norweskiego systemu ustawodawczego. Jednak w praktyce możesz napotkać przeszkody – możliwość zmiany wyniku rozliczenia z Norwegii dopuszczalna jest w przypadku maksymalnie 2 lat do tyłu. Rozliczenie z Norwegii za dłuższy okres wiąże się z ryzykiem otrzymania decyzji odmownej. Często norweski urząd skarbowy uznaje takie sprawy za przedawnione.

Jak wygląda rozliczenie z Norwegii?

Każdy legalny pracownik otrzymuje od norweskiego urzędu skarbowego specjalną deklarację o nazwie Selvangivelse/Tax Return. Aby dokonać samodzielnego rozliczenia, konieczne jest zwrócenie jej do końca maja – możesz to zrobić elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej właściwego urzędu skarbowego. W przeciwnym razie zostanie ono rozpatrzone automatycznie przez urząd, co będzie skutkować pominięciem wszelkich przysługujących Ci ulg.

Do dokonania rozliczenia z Norwegii potrzebne Ci będą:

  • zestawienie rocznych dochodów, w którym wykazano wysokość całkowitego przychodu uzyskanego na terenie Norwegii, a także wysokość zaliczki, która została odprowadzona na poczet podatku dochodowego,
  • kody PIN, które umożliwią Ci zalogowanie się na stronie internetowej norweskiego urzędu skarbowego,
  • Skattemelding/Tax return, czyli wstępne rozliczenie podatkowe, które zostaje wysłane do Ciebie pocztą na wskazany adres.

W przypadku możliwości odliczenia kosztów podróży i uzyskania właściwych zniżek, zaleca się także dostarczenie dodatkowej dokumentacji, wśród której powinny znaleźć się np. bilety lotnicze czy autobusowe.

Rozliczenie z Norwegii – specjaliści zrobią to za Ciebie szybko, bezpiecznie i skutecznie

EU Service to firma, która zajmuje się dostarczaniem profesjonalnej pomocy Polakom w kwestiach rozliczenia i zwrotów podatków z różnych państw Europy, w tym Niemiec, Holandii, Anglii czy Belgii. Od prawie 15 lat pomogliśmy już tysiącom rodaków, a Ty już dziś możesz dołączyć do ich grona. Jeżeli chcesz, abyśmy przeprowadzili Twoje rozliczenie z Norwegii, wystarczy, że wypełnisz formularz dostępny na naszej stronie internetowej. W ciągu 48h skontaktuje się z Tobą jeden z naszych wykwalifikowanych konsultantów, aby w szczegółach opowiedzieć Ci o krokach, które podejmiemy, aby odzyskać należne Ci pieniądze. Zapraszamy!

Szukaj

Formularz kontaktowy

Napisz do nas

Skontaktujemy się z Tobą!
To nic nie kosztuje i do niczego nie obowiązuje!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przekazywanych w formularzu na rzecz Administratora Serwisu www.zwrotpodatku.eu, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej RODO), w celu otrzymania zindywidualizowanej odpowiedzi na zapytanie.
Informujemy, iż zgodnie z RODO, po udzieleniu odpowiedzi na zapytanie, dane zostaną usunięte przez Administratora Serwisu (chyba, że nastąpi kontynuacja współpracy).

Kalkulacje

Dokumenty

Newsletter

Zapisz się do newslettera