Rozliczenie podatku – system podatkowy w Niemczech bez tajemnic

System podatkowy kryje wiele tajemnic, których zrozumienie często sprawia problem obywatelom danego kraju. Dodatkowa trudność pojawia się, gdy decydujesz się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych i musisz uczyć się wszystkich zasad od podstaw, aby w prawidłowy sposób odprowadzać właściwe składki. Choć rozliczenie podatku na terenie Niemiec może wydawać się skomplikowane, to specjalnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, tzw. FAQ, dzięki którym niemiecki system podatkowy nie będzie miał przed Tobą żadnych tajemnic. Miłej lektury!

rozliczenie podatku Niemcy

Rozliczenie podatku Niemcy – czy jest obowiązkowe?

Obowiązek rozliczenia na koniec każdego roku podatkowego mają wyłącznie osoby pracujące, które są zameldowane na terytorium niemieckim. Termin złożenia stosownego formularza upływa 31 maja. W przypadku osób, które podjęły się sezonowej pracy u naszych zachodnich sąsiadów, rozliczenie podatku jest dobrowolne. Jednak warto to zrobić, aby mieć możliwość otrzymania jego zwrotu.

Jakie formularze i dokumenty są potrzebne, aby właściwie dokonać rozliczenia podatkowego w Niemczech?

Podstawą rozliczenia jest karta podatkowa, Lohnsteuerbescheinigung. Pamiętaj jednak, że musisz załączyć jej oryginał. Kolejnym niezbędnym dokumentem jest zaświadczenie EU/EWR, wskazujące na osiągnięte dochody na terenie Polski, które wydaje właściwy dla Twojego adresu zamieszkania Urząd Skarbowy. Jeśli jesteś w związku małżeńskim, warto również umieścić w dokumencie dane współmałżonka. Dodatkowo w przypadku pobierania chorobowego bezrobotnego, w trakcie składania rozliczenia podatku w Niemczech konieczne będzie załączenie decyzji wydanej przez Krankenkasse lub Arbeitsamt.

Czy poprawne rozliczenie z Niemiec gwarantuje zwrot nadpłaty ze składek?

Na przyznanie ulgi podatkowej mogą przede wszystkim liczyć osoby fizyczne, które posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy. Co to oznacza? Są to pracownicy, którzy przez co najmniej 183 dni w roku podatkowym przebywają i są zatrudnieni na terenie Niemiec. Jeżeli nie spełniasz tego wymogu, masz możliwość złożenia odpowiedniego wniosku o przyznanie Ci tego typu obowiązku podatkowego. Aby został on pomyślnie rozpatrzony, co najmniej 90% łącznej sumy Twoich rocznych dochodów musi być uzyskana na terenie Niemiec.

Jak w takim razie wygląda rozliczenie podatku Niemcy w przypadku osób, które nie spełniają powyższych warunków? Tacy pracownicy podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czego efektem jest między innymi nieuwzględnienie przez urząd skarbowy kwoty wolnej na dzieci czy kwoty wolnej od podatku. Jedyną możliwością na uzyskanie zwrotu nadpłaty w takim przypadku jest złożenie wniosku o przyznanie nieograniczonego obowiązku podatkowego, o którym mowa powyżej.

Ile czasu trwa podatkowe rozliczenie z Niemiec?

Rozliczenie Twojego podatku przez niemiecki urząd skarbowy z reguły trwa od 3 do 6 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego. Jednak od momentu złożenia właściwego zeznania podatkowego będziesz musiał poczekać co najmniej 6 miesięcy, aby otrzymać zwrócone Ci pieniądze. Terminy uzależnione są od działalności konkretnej placówki i mogą różnić się w zależności od miejsca rozliczania.

Czy muszę posiadać niemieckie konto bankowe, aby otrzymać zwrot podatku?

Posiadanie niemieckiego konta bankowego nie jest warunkiem koniecznym do otrzymania zwrotu podatku. Urząd skarbowy może przelać pieniądze bezpośrednio na Twoje polskie konto. Pamiętaj jednak, że w przypadku chęci zmiany numeru konta, konieczne jest przesłanie do placówki właściwego formularza.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub szukasz pomocy w dokonaniu rozliczenia podatkowego w Niemczech – serdecznie zachęcamy do kontaktu z EU Service. Nasi specjaliści z radością Ci pomogą, zapraszamy!

Szukaj

Formularz kontaktowy

Napisz do nas

Skontaktujemy się z Tobą!
To nic nie kosztuje i do niczego nie obowiązuje!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przekazywanych w formularzu na rzecz Administratora Serwisu www.zwrotpodatku.eu, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej RODO), w celu otrzymania zindywidualizowanej odpowiedzi na zapytanie.
Informujemy, iż zgodnie z RODO, po udzieleniu odpowiedzi na zapytanie, dane zostaną usunięte przez Administratora Serwisu (chyba, że nastąpi kontynuacja współpracy).

Kalkulacje

Dokumenty

Newsletter

Zapisz się do newslettera