Kiedy ubiegać się o zwrot podatku? Norwegia

kiedy zwrot podatku norwegia

Norwegia to niezwykle atrakcyjny kraj dla Polaków, którzy zdecydowali się wyjechać za granicę w poszukiwaniu pracy. Wysokie legalne zarobki i ciekawe rozwiązania socjalne sprawiają, że coraz więcej naszych rodaków udaje się do Skandynawii z całymi rodzinami. Podejmując pracę w Norwegii, musimy odprowadzać odpowiednie składki na rzecz podatku dochodowego. Kiedy ubiegać się o pieniądze? Kiedy zwrot podatku z Norwegii wpłynie na Twoje konto? Koniecznie przeczytaj!

Kiedy możesz starać się o zwrot podatku – Norwegia?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: “kiedy zwrot podatku Norwegia?”. Otóż sytuacja wygląda następująco: każdy, kto podjął legalną pracę na terenie Norwegii, ma obowiązek rozliczyć się z miejscowym urzędem skarbowym! W przypadku niedopełnienia tegoż obowiązku stosowny urząd rozliczy Cię automatycznie, nie uwzględniając żadnych ulg, które Ci przysługują.

System podatkowy w Norwegii nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Osoby, zatrudnione legalnie, mogą mieć jeden z dwóch statusów podatkowych:

  1. Pendler – czyli osoba, pracująca w Norwegii i podróżująca z odpowiednią częstotliwością do Polski. Nie musimy jednak mieć rodziny w ojczyźnie, wystarczy, jeśli będziemy odwiedzać dom odpowiednio często. Co ciekawe, możliwe są podróże do rodziny, ale też do zamieszkiwanego samodzielnego lokalu – własnościowego lub wynajmowanego. Pendler może odliczyć od podatku ceny podróży między Norwegią a Polską, a także tzw. penderutgifter, czyli koszty wyżywienia.
  2. Skatteklasse 2 – czyli druga klasa podatkowa. O drugą klasę podatkową mogą ubiegać się osoby, mające status Plender oraz te, posiadające ulgę Standardfradrag – 10%. Rozliczenie w drugiej klasie podatkowej przysługuje osobom, które:
  • pracują w Norwegii, utrzymując współmałżonka w Polsce lub Norwegii,
  • przez cały rok podatkowy były zameldowane ze współmałżonkiem pod jednym adresem,
  • są w związku małżeńskim nie krócej niż od października roku, poprzedzającego rok podatkowy, za który chcą skorzystać z ulgi w ramach II klasy podatkowej,
  • których małżonek nie przekroczył dochodu określonego przez urząd na dany rok.

Kiedy zwrot podatku Norwegia: ulga 10%

Ulga 10% to rodzaj trzeciego statusu podatkowego, przysługujący osobom, które pracują w Norwegii nie dłużej niż dwa lata. Możesz zatem skorzystać z niej pod warunkiem, że rok 2017 był Twoim pierwszym lub drugim rokiem pracy w Skandynawii. Dzięki tej uldze możliwe jest zmniejszenie kwoty, podlegającej opodatkowaniu o 10% dochodów uzyskanych w Norwegii, jednak kwota ta nie może przekroczyć 40 000 NOK.

Kiedy zwrot podatku Norwegia?

Zastanawiasz się, kiedy otrzymasz zwrot podatku z Norwegii? Wszystko zależy od terminu, w którym złożysz rozliczenie. Niezbędne dokumenty powinny wpłynąć do urzędu do końca kwietnia, jednak jeśli rozliczasz się elektronicznie, możesz dostarczyć rozliczenie do końca maja.

Jeśli nie zdążysz złożyć deklaracji podatkowej, urząd rozliczy Cię automatycznie. Warto w tym przypadku pamiętać, że możesz odwołać się od tej decyzji, podobnie jak wówczas, gdy nie zgadzasz się z otrzymaną decyzją. Odwołanie można złożyć nawet do 10 lat wstecz. Na wynik możemy czekać do 6 miesięcy. Jeśli złożymy odwołanie do 3 tygodni po uzyskaniu decyzji urzędu, czas oczekiwania będzie o połowę krótszy.

Rozliczenie podatku z Norwegii nie jest trudne. Warto jednak przestrzegać wyznaczonych terminów i wiedzieć, kiedy zwrot podatku Norwegia zostanie wypłacony. Jeśli chcesz mieć pewność, że odzyskasz swoje pieniądze, skorzystaj z naszych usług. Wypełnij formularz kontaktowy, a my oddzwonimy do Ciebie i przedstawimy prognozę wysokości zwrotu podatku z Norwegii. Zapraszamy!

Szukaj

Formularz kontaktowy

Napisz do nas

Skontaktujemy się z Tobą!
To nic nie kosztuje i do niczego nie obowiązuje!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przekazywanych w formularzu na rzecz Administratora Serwisu www.zwrotpodatku.eu, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej RODO), w celu otrzymania zindywidualizowanej odpowiedzi na zapytanie.
Informujemy, iż zgodnie z RODO, po udzieleniu odpowiedzi na zapytanie, dane zostaną usunięte przez Administratora Serwisu (chyba, że nastąpi kontynuacja współpracy).

Kalkulacje

Dokumenty