Wakacyjne w Holandii – ile pieniędzy powinieneś otrzymać?

wakacyjne w holandii

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Niektórzy z nas już wybrali destynację na wakacyjny wyjazd, inni wciąż rozważają wszelkie za i przeciw. Rodacy, pracujący legalnie w Holandii są w szczególnie dobrej sytuacji – to właśnie im przysługuje dodatek wakacyjny, czyli tzw. “wakacyjne”. Czy każdy pracownik może liczyć na wakacyjne w Holandii? Jak obliczyć kwotę dodatku? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, by poznać odpowiedzi na pytania.

Wakacyjne w Holandii – komu przysługuje i ile wynosi?

Wakacyjne w Holandii, czyli vakantigeld przysługuje każdemu pracownikowi, zatrudnionemu legalnie w Królestwie Niderlandów i wynosi dokładnie 8% rocznych zarobków brutto. Aby go otrzymać, Twój pracodawca powinien co miesiąc odprowadzać 8% Twojego wynagrodzenia brutto. Warto zawczasu upewnić się, czy procedura ta jest dopełniana. Pamiętaj także, by zapytać o wysokość odprowadzanej kwoty. 8% to stawka ustawowa, więc jeśli Twój pracodawca twierdzi, że należy Ci się mniejszy dodatek wakacyjny – po prostu mija się z prawdą. Wysokość wakacyjnego jest równa dla każdego pracownika!

Wakacyjne w Holandii wypłacane jest na przełomie maja i czerwca. Dzięki temu możesz swobodnie wykorzystać tę kwotę na zbliżające się wakacje. Jeśli już planujesz wyjazd, koniecznie oblicz szacunkową wysokość Twojego dodatku!

Jak obliczyć wakacyjne w Holandii?

Jak już wspomnieliśmy – wakacyjne w Holandii wynosi 8% miesięcznego wynagrodzenia brutto w skali roku. O ile obliczenie tej kwoty nie przysparza wielu problemów, o tyle z podaniem sumy netto możemy mieć już pewien kłopot. W Holandii nie istnieje bowiem uniwersalny przelicznik brutto-netto. System podatkowy tego kraju charakteryzuje się wieloma ulgami, wyjątkami oraz specyficznymi zapiskami poszczególnych układów zbiorowych o pracę. Z tego powodu obliczona kwota wakacyjnego będzie jedynie szacunkowa i może znacznie odbiegać od tej realnej. Aby obliczyć wakacyjne, należy:

Po pierwsze: obliczyć kwotę, którą zarobiłeś w okresie od 1 czerwca ubiegłego roku do 31 maja roku obecnego. Załóżmy, że Twoje miesięczne wynagrodzenie wynosi 2000 euro. Należy zatem pomnożyć tę kwotę razy 12 miesięcy, co daje 24000 euro. Pamiętaj, że cały czas mówimy o kwotach brutto.

Po drugie: należy obliczyć 8% od rocznych zarobków brutto. W naszym przypadku kwota ta wynosi 1920 euro.

Po trzecie: obliczyć kwotę netto. Jak już wspomnieliśmy powyżej – nie jest to proste zadanie. Oprzyjmy się jednak na wysokości stawek podatku dochodowego. Przy zarobkach 24000 euro rocznie nasz podatek dochodowy będzie wynosił 40,8% (dane z roku 2017). Idąc tym tropem możemy wyliczyć, że nasze wakacyjne to kwota około 1145 euro. Pamiętaj jednak, iż są to jedynie obliczenia szacunkowe, a każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Szukaj

Formularz kontaktowy

Napisz do nas

Skontaktujemy się z Tobą!
To nic nie kosztuje i do niczego nie obowiązuje!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przekazywanych w formularzu na rzecz Administratora Serwisu www.zwrotpodatku.eu, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej RODO), w celu otrzymania zindywidualizowanej odpowiedzi na zapytanie.
Informujemy, iż zgodnie z RODO, po udzieleniu odpowiedzi na zapytanie, dane zostaną usunięte przez Administratora Serwisu (chyba, że nastąpi kontynuacja współpracy).

Kalkulacje

Dokumenty

Newsletter

Zapisz się do newslettera