Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zasiłku rodzinnym i rozłąkowym z Holandii

zasiłek rodzinny holandia
Wyjazd za granicę bardzo często wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów – znalezienia nowego lokum, utrzymania rodziny w okresie poszukiwań pracy czy opłaty rachunków. Nic więc dziwnego, że nasi rodacy bardzo chętnie korzystają z przysługujących im świadczeń, które możesz uzyskać i Ty. W przygotowanym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat rozłąkowego z Holandii i zasiłku rodzinnego, dzięki którym zagwarantujesz sobie pozytywną decyzję o przyznaniu zapomogi finansowej.

Rozłąkowe z Holandii – na czym polega?

Rozłąkowe z Holandii wbrew pozorom nie należy do grupy tradycyjnych świadczeń, które są wypłacane rodzinom co miesiąc. Termin ten oznacza ulgę podatkową, o którą możesz starać się wspólnie z partnerem fiskalnym w trakcie corocznego rozliczenia z miejscowym urzędem skarbowym, aby odzyskać wyższą kwotę zapłaconych składek. Jego popularność nie wzięła się znikąd – w Królestwie Niderlandów to właśnie pary otrzymują większy zwrot podatku niż osoby składające deklarację samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że możliwość ubiegania się o przyznanie świadczenia przysługuje wyłącznie parom, których dochody osiągnięte na terenie Holandii są równe lub przekraczają 90% rocznej sumy wszystkich przychodów.

Rozłąkowe z Holandii okazuje się szczególnie pomocne w sytuacji, gdy jeden z partnerów osiąga niskie dochody lub jest bezrobotny. Co ciekawe, pod jego postacią kryje się nie tylko małżonek, ale także każda inna osoba, z którą dzielisz adres zameldowania, np. partner będący współwłaścicielem mieszkania.

Holandia – zasiłek rodzinny

Holenderski zasiłek rodzinny, zwany Kinderbijslag, dedykowany jest rodzicom dzieci do 18 roku życia, które nie zrezygnowały z edukacji. Świadczenie jest przyznawane wyłącznie jednemu z nich – matce lub ojcu, a jego wysokość uzależniona jest od wieku pociechy. Kwota zapomogi finansowej wzrasta wraz z ukończeniem przez dziecko 6 lat, aby ponownie zostać zwiększoną w dniu jego 12 urodzin. Na chwilę obecną kwoty zasiłku rodzinnego w Holandii prezentują się następująco:

  • do 5 lat – 201,05 euro na każde dziecko,
  • od 6 do 11 lat – 244,14 euro na każde dziecko,
  • od 12 do 17 lat – 287,21 euro na każde dziecko.

W przeciwieństwie do popularnych w Polsce zasiłków Kinderbijslag jest wypłacany kwartalnie, czyli tylko 4 razy w roku.

Jak każde inne świadczenie zasiłek rodzinny w Holandii wymaga dopełnienia pewnych, określonych prawnie formalności, wśród których możemy wyróżnić dostarczenie zaświadczeń potwierdzających obecną sytuację materialną czy też dokumentów poświadczających kontynuację nauki przez dziecko. Jakakolwiek zmiana w zatrudnieniu, edukacji pociechy lub innej kwestii powinna zostać niezwłocznie zgłoszona we właściwym urzędzie. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku narażasz się na karę finansową, wynoszącą 200% przysługującego świadczenia. Należy także pamiętać, że choć Holandia to kraj, w którym zasiłek rodzinny przysługuje każdemu dziecku, to pobieranie polskiego odpowiednika może wpływać na jego obniżenie.

Dokumenty potrzebne do uzyskania holenderskiego zasiłku rodzinnego

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie listę przykładowych dokumentów, których może wymagać holenderski urząd skarbowy przed podjęciem decyzji o przyznaniu zasiłku rodzinnego:

  • zaświadczenie o edukacji dziecka, zatrudnieniu rodziców czy wspólnym zameldowaniu,
  • dokument z polskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, potwierdzający ewentualne pobieranie zasiłku na terenie naszego kraju,
  • potwierdzenie utrzymywania rodziny przebywającej obecnie w Polsce,
  • informacje na temat holenderskiego pracodawcy i historii Twojego zatrudnienia,
  • dodatkowe dokumenty, np. akt urodzenia dziecka czy akt ślubu.

Szukaj

Formularz kontaktowy

Napisz do nas

Skontaktujemy się z Tobą!
To nic nie kosztuje i do niczego nie obowiązuje!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przekazywanych w formularzu na rzecz Administratora Serwisu www.zwrotpodatku.eu, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej RODO), w celu otrzymania zindywidualizowanej odpowiedzi na zapytanie.
Informujemy, iż zgodnie z RODO, po udzieleniu odpowiedzi na zapytanie, dane zostaną usunięte przez Administratora Serwisu (chyba, że nastąpi kontynuacja współpracy).

Kalkulacje

Dokumenty

Newsletter

Zapisz się do newslettera