Zasiłek rodzinny – Austria. Komu przysługuje Familienbeihilfe?

zasiłek rodzinny austria
Decydując się na wyjazd za granicę, warto się wcześniej dowiedzieć, jakie dodatkowe świadczenia Ci przysługują. Zastrzyk gotówki okaże się przydatny nie tylko na samym początku pobytu, lecz także w trakcie każdego kolejnego miesiąca, szczególnie gdy zdecydowałeś się na przeprowadzkę wraz z dziećmi. W EU Service pomagamy naszym klientom między innymi w uzyskaniu Familienbeihilfe. Zasiłek rodzinny, który wprowadziła Austria, to zapomoga dedykowana wszystkim rodzinom bez względu na osiągany przez nie dochód. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, w którym znajdziesz istotne informacje na temat świadczenia.

Dla kogo zasiłek rodzinny Familienbeihilfe?

Familienbeihilfe, czyli zasiłek rodzinny w Austrii, to świadczenie dedykowane osobom, które zamieszkują na terenie tego kraju i posiadają legalne zatrudnienie. Może być to zarówno praca sezonowa, jak i umowa na czas nieokreślony. Co istotne, zapomoga jest przyznawana wyłącznie obywatelom Unii Europejskiej i Europejskiej Przestrzeni Gospodarczej. Wypłata dodatkowego zastrzyku gotówki nie jest uzależniona od wysokości osiąganych dochodów.

Z pewnością ucieszy Cię wiadomość, że możliwe jest pobieranie Familienbeihilfe do ukończenia przez dziecko 24 roku życia, a w uzasadnionych sytuacjach nawet do 25 lat. Na przeszkodzie nie stoi nawet podjęcie zatrudnienia przez potomka. Należy jednak pamiętać, że łączna suma osiągniętego przez niego dochodu musi wynosić mniej niż 10 000 euro rocznie. W przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności zasiłek rodzinny w Austrii jest powiększany o specjalną dotację, wynoszącą 138,30 euro na miesiąc.

Dokumenty niezbędne do uzyskania Familienbeihilfe

>Podobnie jak i w innych krajach, tak i w Austrii ubieganie się o przyznanie zasiłku rodzinnego Familienbeihilfe wymaga dostarczenia odpowiednich dokumentów. Nie może wśród nich zabraknąć:

 • zaświadczenia o ewentualnym pobieraniu zasiłku,
 • zaświadczenia o zameldowaniu na terenie Austrii i wspólnym zamieszkaniu w Polsce,
 • formularzy Familienbeihilfe podpisanych zarówno przez wnioskodawcę, jak i małżonka,
 • kopia dokumentów tożsamości obojga rodziców (w kolorze),
 • międzynarodowy akt małżeństwa oraz akt urodzenia każdego dziecka.

Zasiłek rodzinny Familienbeihilfe. Ile Austria przyznaje na dziecko?

Wysokość świadczeń jest uzależniona od wieku dziecka i wzrasta z ukończeniem przez nie 3, 10 i 19 roku życia. Zasiłek rodzinny w Austrii wynosi w 2018 roku:

 • 111,80 € do 3 lat,
 • 119,60 € od 3 do 10 lat,
 • 138,80 € od 10 do 19 lat,
 • 162,00 € po ukończeniu 19 lat.

Co istotne, wypłacana kwota jest również zwiększana wraz z pojawieniem się kolejnych dzieci w rodzinie. Jest to:

 • 6,90 € dla dwójki dzieci,
 • 17,00 € dla trójki dzieci,
 • 26,00 € dla czwórki dzieci,
 • 31,40 € dla piątki dzieci.

Mehrkindzuschlag i Kinderabsetzbetrag – dodatki do zasiłku rodzinnego w Austrii

Austria przeciwdziała zagrożeniu ubóstwem, wypłacając dodatek do zasiłku rodzinnego o nazwie Mehrkindzuschlag. Wynoszące 20 euro miesięcznie świadczenie jest przyznawane wyłącznie na trzecie i każde kolejne dziecko. Oznacza to, że rodziny z dwójką potomstwa go nie otrzymają. Aby móc starać się o dodatek, niezbędne jest uzyskanie maksymalnie 55 000 euro dochodu za 12 miesięcy. Przyznanie Mehrkindzuschlag wymaga składania wniosku za każdy rok kalendarzowy.

Z kolei Kinderabsetzbetrag to świadczenie przyznawane wraz z zasiłkiem rodzinnym Familienbeihilfe. Otrzymując go w Austrii, nie musisz wypełniać żadnego dodatkowego wniosku. Władze kraju wypłacają go w formie negatywnego podatku, wynoszącego 58,40 euro miesięcznie na każde dziecko.

Szukaj

Kalkulacje

Dokumenty

ZAMÓW ROZMOWĘ

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 16:00

+48 77 483 85 06