Zasiłek rodzinny – Austria. Wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

zasiłek rodzinny austria

Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę, jak bardzo kosztowne potrafi być wychowywanie dzieci – zapewnienie im najlepszej edukacji, dodatkowych korepetycji oraz zajęć pozalekcyjnych potrafią wyraźnie odbić się na domowym budżecie. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku wyjazdu za granicę, gdzie początki potrafią być naprawdę trudne. Z myślą o osobach, które potrzebują pomocy finansowej, Austria wprowadziła zasiłek rodzinny, czyli Familienbeihilfe, aby wesprzeć rodziny, mieszkające i wychowujące dzieci na terenie tego kraju. Poznaj szczegóły świadczenia i dowiedz się, w jaki sposób możesz starać się o jego przyznanie.

Zasiłek rodzinny Austria – dla kogo?

Z pewnością ucieszy Cię informacja, że bez względu na wysokość Twoich dochodów możesz ubiegać się o zasiłek rodzinny. Austria nie wprowadziła pod tym względem żadnych ograniczeń, dzięki czemu konieczne jest spełnienie tylko jednego z następujących wymogów:
posiadanie obywatelstwa austriackiego,
posiadanie obywatelstwa szwajcarskiego lub Unii Europejskiej.

Ubieganie się o przyznanie świadczenia na dzieci możliwe jest:

  • w każdym momencie w przypadku posiadania umowy o pracę na czas nieokreślony,
  • po zakończeniu roku podatkowego w przypadku pracy sezonowej.

Jakie dokumenty są niezbędne, aby móc ubiegać się o zasiłek rodzinny w Austrii?

Zdecydowałeś się złożyć wniosek o uzyskanie świadczenia na dzieci, jednak nie jesteś pewien, jakie dokumenty powinieneś dostarczyć, aby otrzymać zasiłek rodzinny? Austria wymaga od Ciebie następującej dokumentacji:
międzynarodowego aktu urodzenia dziecka lub dzieci,
międzynarodowego aktu małżeństwa,
kserokopii dokumentu tożsamości (dowodu czy paszportu) Twojego oraz współmałżonka. Uwaga! Musi być ona dostarczona w kolorze,
prawidłowo wypełnionego i podpisanego przez Ciebie oraz drugiego rodzica formularza o nazwie Familienbeihilfe,
zaświadczenia o ewentualnym pobieranym przez Ciebie zasiłku (w przypadku jego braku należy również dostarczyć stosowne potwierdzenie),
zaświadczenia o zamieszkaniu na terytorium austriackim oraz zameldowaniu pod tym samym adresem w Polsce.

Zasiłek rodzinny, Austria – wysokość przyznawanego świadczenia

Wysokość przyznanego Familienbeihilfe uzależniona jest od liczby posiadanych dzieci oraz ich wieku. Zasiłek rodzinny w Austrii wynosi:

  • 111,80 EURO w przypadku dzieci do 3 roku życia,
  • 119,60 EURO w przypadku dzieci od 3 do 10 roku życia,
  • 138,80 EURO w przypadku dzieci od 10 do 19 roku życia,
  • 162,00 EURO w przypadku dzieci powyżej 19 roku życia.

Wraz z liczbą potomstwa zwiększa się kwota uzyskiwanego świadczenia, co daje nam:

  • +6,90 EURO w przypadku 2 dzieci,
  • +17,00 EURO w przypadku 3 dzieci,
  • + 26,00 EURO w przypadku 4 dzieci.

Kinderabsetzbetrag i Mehrkindzuschlag, czyli dodatki do zasiłku rodzinnego w Austrii

Kinderabsetzbetrag i Mehrkindzuschlag to dwa świadczenia, będące dodatkiem do przyznanego Ci zasiłku rodzinnego w Austrii. Pierwszy z nich nie jest stricte wsparciem finansowym, które jest wypłacane na Twoje konto, a wypłatą w formie podatku negatywnego. Wynosi 58,40 EURO miesięcznie na każde dziecko, a jego przyznanie nie wymaga składania żadnego dodatkowego wniosku. Kinderabsetzbetrag jest automatycznie przyznawane wszystkim rodzinom, pobierającym zasiłek rodzinny w Austrii. Z kolei Mehrkindzuschlag to wsparcie finansowe dedykowane rodzinom wielodzietnym, którego wypłata odbywa się w ramach programu, mającego przeciwdziałać zagrożeniu ubóstwa. Aby móc ubiegać się o jego przyznanie, konieczne jest przedstawienie rocznych dochodów, których łączna suma nie może przekraczać 55.000 EURO, oraz złożenie odpowiedniego wniosku. Mehrkindzuschlag wypłacane jest na trzecie, czwarte i każde kolejne dziecko, a jego wysokość wynosi 20 EURO miesięcznie na każde z nich.

Potrzebujesz pomocy z dopełnieniem wszelkich formalności, aby móc uzyskać zasiłek rodzinny? Austria i jej system prawny nie mają przed nami żadnych tajemnic, dlatego też skontaktuj się z EU Service, a nasi doświadczeni specjaliści z radością Ci pomogą. Zapraszamy!

Szukaj

Formularz kontaktowy

Napisz do nas

Skontaktujemy się z Tobą!
To nic nie kosztuje i do niczego nie obowiązuje!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przekazywanych w formularzu na rzecz Administratora Serwisu www.zwrotpodatku.eu, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej RODO), w celu otrzymania zindywidualizowanej odpowiedzi na zapytanie.
Informujemy, iż zgodnie z RODO, po udzieleniu odpowiedzi na zapytanie, dane zostaną usunięte przez Administratora Serwisu (chyba, że nastąpi kontynuacja współpracy).

Kalkulacje

Dokumenty

Newsletter

Zapisz się do newslettera