Zasiłek rodzinny Austria

Austria to kolejny kraj, który stał się celem wyjazdów zarobkowych. Wielu Polaków podejmuje tam legalną pracę i osiedla się na stałe z całą rodzinną, inni natomiast wyjeżdżają sami, by wspierać żonę lub męża w Polsce. Obywatelom Unii Europejskiej, podejmującym pracę w Austrii przysługuje świadczenie na dzieci. Zasiłek rodzinny Austria – poznaj informacje o Familienbeihilfe.

Zasiłek rodzinny Austria – komu przysługuje świadczenie?

Zasiłek rodzinny w Austrii przysługuje osobom, które:

  • są zameldowanymi obywatelami Austrii,
  • są obywatelami Unii Europejskiej lub Szwajcarii, zameldowanymi w innym kraju, ale posiadającymi prawo do pobytu w Austrii,
  • są uchodźcami, mającymi azyl w Austrii.

Aby uzyskać zasiłek rodzinny w Austrii, należy spełniać jedno z powyższych kryteriów oraz złożyć odpowiedni wniosek. Polacy, pracujący w Austrii i odprowadzający składki na ubezpieczenie mają pełne prawo do pobierania świadczenia, nawet jeśli ich dzieci na stałe przebywają w Polsce.

Ubiegając się o zasiłek rodzinny Austria, należy pamiętać, że urzędy austriackie obliczają wartość świadczeń, które możemy uzyskać na dzieci w swoim kraju. W przypadku, gdy pobieramy  lub mamy możliwość pobierania zasiłku rodzinnego w Polsce, możemy nie otrzymać pełnej kwoty świadczeń austriackich. Aby zapobiec tego typu sytuacjom, należy udać się do polskiego urzędu, który wyda nam odmowną decyzję dotyczącą pobierania świadczeń rodzinnych w Polsce. Zaświadczenie to trzeba dostarczyć do urzędu w Austrii. Pamiętaj, że zaświadczenie o niepobieraniu świadczeń nie jest równoznaczne z zaświadczeniem o braku prawa do pobierania świadczeń. Możemy bowiem posiadać prawo do zasiłku, ale nie pobierać  pieniędzy z urzędu.

Sumy zasiłków rodzinnych w Austrii

Świadczenia rodzinne w Austrii są o wiele wyższe niż te, które możemy otrzymać w Polsce. Kwoty zależą przede wszystkim od wieku naszych pociech. Zasiłek rodzinny Austria możemy pobierać do momentu, gdy dziecko skończy 18 lub 25 lat w przypadku osób uczących się. Warto też wiedzieć, że na studiujące i pracujące dziecko również przysługuje nam zasiłek rodzinny, o ile roczny dochód pociechy nie przekracza ok. 10 000 euro. Miesięczna wysokość zasiłku rodzinnego w Austrii jest następująca:

  • dziecko do lat trzech – 111,80 euro,
  • dziecko  wieku 3-10 lat – 119,60 euro,
  • dziecko w wieku 10-19 lat – 138,80 euro,
  • powyżej 19 lat – 162,00 euro.

W Austrii możliwe jest także uzyskanie szeregu dodatków do zasiłku rodzinnego. Jednym z nich jest wsparcie dla rodzin wielodzietnych. Rodzice, posiadający dwoje maluchów dostaną dodatkowo 12,60 euro miesięcznie. Przy trójce dzieci dodatek ten wzrasta do 47,80 euro, natomiast przy czwórce wynosi 97,80 euro. Przy każdym kolejnym dziecku dodatek rośnie o 50 euro.

Od kilku lat w Austrii wypłacany jest jeszcze jeden dodatek dla osób, pobierających zasiłek rodzinny. Jeśli mamy dziecko w wieku 6-15 lat, możemy liczyć na nadprogramowe 100 euro na każdą pociechę. Dodatek wypłacany jest we wrześniu jako wsparcie przed rozpoczynającym się rokiem szkolnym. Aby uzyskać dodatek dla rodzin wielodzietnych oraz dodatkowe 100 euro we wrześniu, nie musimy składać dodatkowych wniosków. Świadczenia te są wypłacane automatycznie.

Jeśli chcesz otrzymać zasiłek rodzinny w Austrii, zgłoś się do nas! Pomożemy Ci w uzyskaniu najkorzystniejszych świadczeń. Jeśli pracujesz w Austrii od kilku lat i nigdy nie pobierałeś zasiłku rodzinnego, możesz otrzymać wyrównanie – nawet ponad 7 000 euro na dziecko rocznie! Skontaktuj się z nami już dziś!

Szukaj

Formularz kontaktowy

Napisz do nas

Skontaktujemy się z Tobą!
To nic nie kosztuje i do niczego nie obowiązuje!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przekazywanych w formularzu na rzecz Administratora Serwisu www.zwrotpodatku.eu, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej RODO), w celu otrzymania zindywidualizowanej odpowiedzi na zapytanie.
Informujemy, iż zgodnie z RODO, po udzieleniu odpowiedzi na zapytanie, dane zostaną usunięte przez Administratora Serwisu (chyba, że nastąpi kontynuacja współpracy).

Kalkulacje

Dokumenty

Newsletter

Zapisz się do newslettera