Zasiłek rodzinny w UK

zasiłek rodzinny w uk
Polacy, pracujący legalnie za granicą, mają wielu przypadkach możliwość pobierania dodatkowych świadczeń finansowych. Nie inaczej jest w Wielkiej Brytanii, gdzie wciąż zarabia znaczna część naszych rodaków. Zasiłek rodzinny w UK to jedno z najczęściej przyznawanych świadczeń nawet wtedy, gdy dziecko nie mieszka na stałe w Wielkiej Brytanii. Sprawdź, jak uzyskać Child Benefit. Zdobądź dodatkowe pieniądze na wychowanie pociechy w UK.

Komu przysługuje zasiłek rodzinny w UK?

Zasiłek rodzinny w UK to świadczenie socjalne, podobne to tego, które obowiązuje w Polsce. Może go otrzymać każdy pracujący rodzic. W niektórych wypadkach przysługuje nawet osobom bez pracy, jednak jest to temat na oddzielny artykuł. O zasiłek rodzinny w UK mogą starać się osoby:

  • posiadające legalną pracę,
  • zarejestrowane w Home Office (w przypadku samozatrudnienia nie jest to konieczne),
  • mające National Insurance Numer,
  • posiadające konto w banku.

Należy pamiętać, że świadczenie rodzinne przyznawane jest osobom, które regularnie opłacają składki na ubezpieczenie społeczne. Przede wszystkim dotyczy to osób samozatrudniających się.

Zasiłek na dzieci w Wielkiej Brytanii przysługuje rodzicom, których pociechy nie przekroczyły szesnastego roku życia, chyba że wciąż podejmują one naukę w pełnym wymiarze godzin, np. studia dzienne. Warto pamiętać, że zasiłek rodzinny w UK przysługuje nawet na dziecko, które nie mieszka z nami w Wielkiej Brytanii. Musi być to jednak potomstwo rodzone lub prawnie zaadoptowane.

Zasiłek rodzinny w UK – niezbędne dokumenty

Aby ubiegać się o zasiłek rodzinny w UK, należy przede wszystkim wypełnić odpowiedni formularz, dostępny w każdym oddziale Inland Revenue. Ponadto konieczne będzie przygotowanie:

  • oryginałów aktów urodzenia wraz z tłumaczeniem na język angielski,
  • National Insurance Number,
  • dokumentów tożsamości rodzica lub rodziców,
  • zaświadczenie z collage’u lub uczelni, jeśli dziecko ma więcej niż 16 lat.

Ubiegając się o zasiłek na dziecko w Wielkiej Brytanii, należy również ujawnić informacje o wszelkich świadczeniach rodzinnych, pobieranych w Polsce. Brytyjski urząd dokładnie sprawdzi te informacje, zanim wyda ofpowiednią decyzję. Suma zasiłków w Polsce może zostać potrącona z ostatecznej kwoty Child Benefit.

O zasiłek rodzinny w UK możemy ubiegać się do trzech miesięcy wstecz. Oznacza to, że jeśli pracujemy na Wyspach dłużej niż trzy miesiące i dopiero teraz złożyliśmy dokumenty o przyznanie świadczenia, otrzymamy wyrównanie jedynie za ostatnie 90 dni.

Child Benefit wynosi obecnie 20,70 GBP tygodniowo na pierwsze dziecko oraz 13,70 GBP na każde kolejne.

Child Benefit to tylko jedno ze świadczeń, jakie możesz uzyskać na dzieci w Wielkiej Brytanii. Czasem jednak trudno odnaleźć się w zawiłościach prawnych innego kraju. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że Twój wniosek o zasiłek rodzinny w UK zostanie złożony prawidłowo, skontaktuj się z nami. Powierz swój wniosek o świadczenie Child Benefit specjalistom i ciesz się z dodatkowego zastrzyku gotówki. Zapraszamy!

Szukaj

Kalkulacje

Dokumenty

ZAMÓW ROZMOWĘ

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 16:00

+48 77 483 85 06