Zwrot podatku dla małżeństw UK, czyli Marriage Allowance

Wspólne rozliczenie podatkowe małżonków w Polsce jest bardzo popularne. W Wielkiej Brytanii system podatkowy nie przewiduje takiego rozwiązania – każdy rozlicza się samodzielnie. Istnieje jednak ciekawy sposób na zaoszczędzenie nawet £212 rocznie. Mowa tu o Marriage Allowance, czyli przekazanie części kwoty wolnej od podatku na rzecz swojego partnera. Dzięki temu zwrot podatku dla małżeństw UK może być znacznie wyższy.

zwrot podatku dla małżeństw uk

Zwrot podatku dla małżeństw UK: jak działa Marriage Allowance?

Marriage Allowance to ciekawy pomysł brytyjskiego fiskusa, który przewiduje, że mniej zarabiający małżonek może zrzec się części kwoty wolnej od podatku na rzecz swojego męża lub żony. Zwiększa tym samym jego kwotę wolną od podatku. W praktyce wygląda to następująco:

Pani Monika pracuje jedynie kilka godzin tygodniowo i zarabia £5000 rocznie, a zatem nie płaci ona podatku dochodowego, gdyż kwota wolna od podatku to prawie £11 000. Może zatem przekazać swojemu mężowi – panu Mariuszowi – maksymalnie 10% swojej kwoty wolnej od podatku, czyli £1 060, co sprawi, że jego kwota wolna od podatku wzrośnie do prawie £12 000. Pan Mariusz zarabia rocznie około £37 000. Dzięki uldze, przekazanej przez żonę, będzie musiał zapłacić podatek od kwoty £25 000, co pozwala zaoszczędzić rocznie £212.

Ulga podatkowa, zwiększająca zwrot podatku dla małżeństw UK dotyczy nie tylko tzw. związków zalegalizowanych, ale także związków partnerskich. Nie musicie zatem brać ślubu, aby móc z niej korzystać.

Kiedy możesz skorzystać z ulgi Marriage Allowance?

Z ulgi, zwiększającej zwrot podatku dla małżeństw UK może skorzystać każdy, kto pozostaje w związku z partnerem. Bez względu na to, czy jest to małżeństwo, czy związek partnerski. Poza tym dochody gorzej zarabiającego partnera nie mogą przekroczyć £11 000 rocznie, natomiast dochody lepiej zarabiającego partnera muszą zmieścić się w przedziale £11 001 do £43 000 rocznie.

Ponadto możesz ubiegać się o ulgę podatkową, jeśli Ty lub Twój partner:

  • mieszka za granicą – o ile otrzymujesz Personal Allowance,
  • obecnie otrzymuje emeryturę,
  • urodził się przed 6 kwietnia 1935 roku.

Zwrot podatku dla małżeństw UK: rozwód

Deklaracja przekazania części kwoty wolnej od podatku na rzecz partnera będzie uwzględniania co roku do momentu, w którym jedno z Was takiej decyzji nie wstrzyma.

Ulgę Marriage Allowance możesz anulować online. Konieczne będzie potwierdzenie tożsamości, a zatem system zapyta Cię o informacje, które posiada. Jeśli samodzielnie wstrzymasz uwzględnianie ulgi podatkowej, będzie ona obowiązywała do końca bieżącego roku podatkowego, czyli do 5 kwietnia. W przypadku, gdy o anulowanie ulgi wystąpi Twój partner, system wprowadzi zmiany z mocą wsteczną do roku początkowego, w którym po raz pierwszy przyznano Ci ulgę.

Jak ubiegać się o ulgę Marriage Allowance?

Jeśli chcesz przekazywać swojemu partnerowi część kwoty wolnej od podatku, możesz złożyć odpowiedni wniosek online na stronie www.gov.uk/apply-marriage-allowance. W przypadku, gdy Twoja aplikacja będzie uwzględniona, zostaną wprowadzone zmiany z mocą wsteczną do początku roku podatkowego, czyli jeśli dziś złożysz deklarację o przekazaniu części kwoty wolnej od podatku, zostanie to uwzględnione na koniec obecnego roku podatkowego (5.04.2018).

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój wniosek zostanie poprawnie złożony i rozpatrzony, a także chcesz poznać przybliżoną kwotę zwrotu podatku dla małżeństw UK, zgłoś się do nas. Wypełnij formularz na naszej stronie WWW, a w ciągu 48h oddzwonimy do Ciebie. Możesz też skontaktować się bezpośrednio z jedną z naszych placówek, których spis odnajdziesz tutaj. Zapraszamy!

Szukaj

Kalkulacje

Dokumenty

ZAMÓW ROZMOWĘ

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 16:00

+48 77 483 85 06