Zwrot podatku PIT a praca za granicą

zwrot podatku pit
Zdecydowałeś się na wyjazd za granicę i podjęcie tam legalnego zatrudnienia? Emigracja zarobkowa wcale nie zwalnia Cię z obowiązku złożenia deklaracji w polskim Urzędem Skarbowym, w której musisz wykazać dochody osiągnięte również na terenie innych krajów. Odkryj szczegóły rozliczenia z fiskusem i dowiedz się, jak praca za granicą wpływa na zwrot podatku PIT.

Zwrot podatku PIT – o czym powinieneś pamiętać

Przede wszystkim na samym początku należy przypomnieć, że dokonanie rozliczenia w zagranicznym kraju, w którym osiągasz regularne dochody, nie zwalnia Cię z obowiązku złożenia deklaracji w polskim Urzędzie Skarbowym. Każdy obywatel po zakończeniu roku podatkowego powinien wypełnić odpowiednie formularze, a następnie dostarczyć je do właściwego dla miejsca zamieszkania fiskusa lub przesłać drogą internetową. Niedopełnienie tego obowiązku nie tylko uniemożliwi Ci zwrot podatku PIT, lecz także może skończyć się nieprzyjemnościami ze strony urzędników. W trakcie dokonywania rozliczenia powinieneś wykazać wszystkie osiągnięte w danym roku przychody – zarówno w Polsce, jak i na terenie innych państw. Dotyczy to również dochodów, które nie podlegają opodatkowaniu, czyli z Austrii, Belgii, Czech i Niemiec.

Choć konieczność złożenia w polskim Urzędzie Skarbowym zeznania dla niektórych może być przykrym obowiązkiem, to właśnie ono umożliwia Ci ubieganie się o zwrot podatku PIT. Możliwość wypłaty nadpłaconych składek przysługuje każdemu legalnie zatrudnionemu pracownikowi, od którego wynagrodzenia regularnie potrącano odpowiednie zaliczki. Jeśli pobrana kwota jest zbyt wysoka, to przysługuje Ci prawo do jej odzyskania. Pamiętaj, że musisz dostarczyć deklarację do fiskusa najpóźniej do 30 kwietnia. W przypadku osób, które dokonują rozliczenia na podstawie deklaracji PIT 36/ZG, termin rozliczenia upływa dopiero 2 maja.

Zwrot podatku PIT a zagraniczne dochody

Jak wspomnieliśmy na samym początku – w przypadku pracy za granicą spoczywa na Tobie obowiązek złożenia deklaracji zarówno w kraju, w którym osiągasz regularne dochody, jak i w Polsce. O ile rozliczenie przychodów uzyskanych na terenie Austrii, Belgii, Czech i Niemiec nie powinno sprawiać kłopotu, to podatnicy, którzy zdecydowali się na legalne zatrudnienie w Holandii, mogą mieć problem. Miejscowy urząd skarbowy, czyli Belastingdienst, wymaga od mieszkańców dostarczenia odpowiedniego zaświadczenia potwierdzającego wysokość rocznych dochodów, dzięki któremu możesz również ubiegać się o  zwrot podatku i przyznanie dodatkowych ulg. PIT 36/ZG, bo to o nim oczywiście mowa, to potwierdzona pieczęcią urzędnika deklaracja, którą otrzymujesz w polskim fiskusie. Składa się z dwóch dokumentów – PIT 36, wykazującego przychody osiągnięte na terenie Polski, oraz załącznika ZG, w którym musisz przedstawić zagraniczne przychody.

Uzyskaj zwrot podatku PIT z EU Service

Pracowałeś za granicą i nie wiesz, jakie formularze powinieneś wypełnić, aby nie tylko poprawnie rozliczyć się z polskim Urzędem Skarbowym, lecz także zagwarantować sobie zwrot podatku? Formularz PIT nie ma żadnych tajemnic przed specjalistami z EU Service. W naszym zespole nie brakuje profesjonalistów, którzy każdego dnia pomagają klientom w składaniu deklaracji i ubieganiu się o odzyskanie nadpłaconych składek. Jednym z najważniejszych formularzy jest deklaracja PIT 36/ZG, w której podatnik wykazuje wysokość dochodów osiągniętych za granicą. Na naszej stronie internetowej znajdziesz wszystkie dokumenty niezbędne do jego wypełnienia. Umieściliśmy je w zakładce „Rozliczenie PIT 36/ZG”, w której czekają na Ciebie formularze gotowe do pobrania. Masz pytania na temat zwrotu podatku PIT? Nieustannie pozostajemy do Twojej dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu i współpracy!

Szukaj

Formularz kontaktowy

Napisz do nas

Skontaktujemy się z Tobą!
To nic nie kosztuje i do niczego nie obowiązuje!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przekazywanych w formularzu na rzecz Administratora Serwisu www.zwrotpodatku.eu, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej RODO), w celu otrzymania zindywidualizowanej odpowiedzi na zapytanie.
Informujemy, iż zgodnie z RODO, po udzieleniu odpowiedzi na zapytanie, dane zostaną usunięte przez Administratora Serwisu (chyba, że nastąpi kontynuacja współpracy).

Kalkulacje

Dokumenty

Newsletter

Zapisz się do newslettera