Zwrot podatku: rozliczenie z Czech – zasady rozliczeń u naszych południowych sąsiadów

rozliczenie z czech

Czechy to państwo, w którym pracuje wielu Polaków, zwłaszcza z południowej części kraju. Atrakcyjne prawo podatkowe w połączeniu z niewielką odległością sprawiają, że wiele osób zakłada tam własną działalność gospodarczą, zatrudniając polskich pracowników. Udokumentowane zatrudnienie w Czechach oraz regularne odprowadzanie składek na rzecz podatku dochodowego dają dużą szansę na odzyskanie nadpłaconych pieniędzy. Zobacz, jak przejść przez rozliczenie z Czech i otrzymać zwrot podatku z zagranicy.

Rozliczenie z Czech – zasady i niezbędne dokumenty

Rozliczenie z Czech to niezwykle istotna kwestia, ponieważ możemy liczyć na naprawdę niemały zwrot podatku, sięgający nawet 20 000 koron czeskich. Podejmując pracę na terenie naszych południowych sąsiadów warto wiedzieć, że w Czechach obowiązuje jedna stała stawka podatku dochodowego od osób fizycznych i wynosi ona 15%. Zeznanie podatkowe muszą złożyć osoby, których roczny dochód przekroczył 15 000 CZK pod warunkiem, że nie są to dochody zwolnione z podatku.  Do rozliczenia z Czech niezbędny będzie komplet następujących dokumentów:

  • informacja o dochodach, osiągniętych w Polsce, czyli podbity druk EU/EWR,
  • kopia dowodu osobistego,
  • zaświadczenie o posiadaniu rachunku bankowego,
  • POTVRZENI, czyli roczne podsumowanie, wydawane przez pracodawcę na koniec roku podatkowego, na którym znajdują się dane firmy, w której pracowałeś, informacje o Twoich dochodach oraz o zaliczce, potrąconej na poczet podatku dochodowego. Rok podatkowy w Czechach pokrywa się z rokiem kalendarzowym. POTVRZENI jest odpowiednikiem polskiego PIT11.

W Czechach, podobnie jak w innych europejskich krajach, możliwe jest rozliczenie podatku za ubiegłe lata. Możemy zatem ubiegać się o zwrot nawet do 3 lat wstecz, a zatem aby uzyskać zwrot podatku za rok 2014 musimy złożyć zeznanie podatkowe do 31 grudnia 2017.

Rozliczenie z Czech – terminy

Chcąc uzyskać zwrot podatku, musimy złożyć nasze rozliczenie z Czech w odpowiednim terminie. Jeśli rozliczamy się samodzielnie, bez angażowania doradcy podatkowego, musimy złożyć zeznanie do 31 marca kolejnego roku po roku podatkowym, czyli za dochody, uzyskane w roku 2017 powinniśmy rozliczyć się do 31 marca 2018. Jeżeli jednak zdecydujemy się na współpracę z doradcą, nasze zeznanie podatkowe musi wpłynąć do urzędu najpóźniej do 30 czerwca kolejnego roku po roku podatkowym.

Rozliczenie podatku z Czech trwa zazwyczaj do 6 miesięcy, o ile złożymy deklarację podatkową w pierwszym terminie. Skorzystanie z usług doradcy podatkowego wydłuży termin oczekiwania na pieniążki o kolejne trzy miesiące. Mimo to wiele osób korzysta z możliwości konsultacji z doradcą, ponieważ jest to dobry sposób na uzyskanie możliwie najwyższej kwoty z rozliczenia z Czech.

Ulgi podatkowe przy rozliczeniu z Czech

W Czechach, podobnie jak w innych krajach, istnieje szereg ulg podatkowych, z których możemy skorzystać. Jeśli myślimy o odliczeniu od podatku jakiejkolwiek kwoty, warto skonsultować się ze specjalistami. Prześlij do nas niezbędne dokumenty, a chętnie podpowiemy Ci, z jakiej ulgi skorzystać. Podstawowe odliczenia w Czechach to:

  • dzieci – ponad 11 000 CZK ulgi,
  • odsetki od kredytu hipotecznego,
  • partner fiskalny – ponad 24 000 CZK odliczenia,
  • ulgi dla studentów – do 4 000 CZK odliczenia.

Jeśli pracowałeś na terenie naszych południowych sąsiadów i interesuje Cię rozliczenie z Czech, serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z nami! Wypełnij formularz kontaktowy, a w ciągu 24h skontaktuje się z Tobą nasz ekspert do spraw podatków w Czechach. Razem odzyskamy Twój zwrot podatku z Czech!

Szukaj

Formularz kontaktowy

Napisz do nas

Skontaktujemy się z Tobą!
To nic nie kosztuje i do niczego nie obowiązuje!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przekazywanych w formularzu na rzecz Administratora Serwisu www.zwrotpodatku.eu, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej RODO), w celu otrzymania zindywidualizowanej odpowiedzi na zapytanie.
Informujemy, iż zgodnie z RODO, po udzieleniu odpowiedzi na zapytanie, dane zostaną usunięte przez Administratora Serwisu (chyba, że nastąpi kontynuacja współpracy).

Kalkulacje

Dokumenty

Newsletter

Zapisz się do newslettera