Pracujący w Austrii muszą wykonać rozliczenie w Polsce (polskim US)

Pracowałeś w Austrii? Pamiętaj, że w takiej sytuacji musisz wykonać rozliczenie w Polsce (w polskim Urzędzie Skarbowym).

Polacy pracujący za granicą obowiązkowi rozliczenia podlegają już za 2019 rok. Będą oni musieli złożyć w ojczystym kraju zeznanie podatkowe, nawet jeśli nie zarobili w Polsce ani grosza. Jest to wynik wprowadzanych zmian. W Polsce zmiany te dotyczą umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez nasz kraj. Do tej pory, w większości przypadków, Polacy, którzy zarabiali za granicą, a w ogóle nie osiągnęli dochodu w kraju, nie musieli składać rocznej deklaracji PIT-36 ZG. Ta zasada obowiązywała również pracujących w Austrii, którzy nie uzyskiwali żadnych dochodów w Polsce. Nie musieli się oni rozliczać z polskim fiskusem, a jedynie w Austrii. Od stycznia 2019 obowiązek rozliczenia się dotyczy państwa obcego oraz Polski.

Konwencja MLI

Podpisana Konwencja MLI zmienia zasady opodatkowania. Do tej pory, w odniesieniu do zarobków z Austrii obowiązywały zasady zwolnienia z progresją. Co to oznacza? Dzięki temu podatnicy nie musieli zarobków zagranicznych pokazywać polskiemu fiskusowi, oczywiście tylko w przypadku, kiedy w trakcie danego roku podatkowego, zarabiali tylko i wyłącznie za granicą. Po zmianie przepisów, zarabiający za granicą, muszą się rozliczać w Polsce. Niestety rozliczenie dokonywane jest mniej korzystną metodą – proporcjonalnego opodatkowania.

Polacy, których dochody pochodzą z pracy w Austrii i równocześnie nie osiągają dochodów w Polsce, muszą złożyć zeznanie PIT w Polsce, do końca kwietnia 2020 roku (od dochodów z roku 2019).

Dopłaty

Jeśli obawiasz się, że w związku z rozliczenim PIT w Polsce będziesz musiał dopłacić podatek, mamy dobrą wiadomość. Polscy rezydenci, którzy pracują wyłącznie za granicą, mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej. Jest ona przewidziana w ustawie o PIT. Jednakże ulgę abolicyjną należy wykazać w formularzu PIT/O. Zwalnia ona z płacenia dodatkowego podatku w Polsce.

Jakie dokumenty złożyć do Urzędu Skarbowego?

Formalności wymagają złożenia w polskim Urzędzie Skarbowym kilku dokumentów. Osoby, które uzyskały dochody z tytułu pracy za granicą, powinny złożyć w urzędzie skarbowym PIT-36 wraz załącznikiem PIT/ZG oraz PIT/O. Chętnie zajmiemy się wszelkimi formalnościami dla Ciebie!

Inne kraje

Niedługo te same zasady, które od stycznia obowiązują w przypadku rozliczeń z Austrią, zaczną obowiązywać dla większości krajów i czeka nas aktualizacja umów międzynarodowych. W 2020 roku zmiana może dotyczyć również Wielkiej Brytanii. Polacy zarabiający na wyspach mają jeszcze czas na korzystanie z ułatwień podatkowych.

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz wykonać rozliczenie dochodów zagranicznych do polskiego Urzędu Skarbowego, z Austrii lub innego kraju? Aby złożyć wniosek o rozliczenie w Polsce (Polski Urząd Skarbowy), powinieneś przedstawić do urzędu deklarację podatkową na formularzu PIT-36 wraz z załącznikiem PIT ZG. Termin złożenia deklaracji podatkowej za rok 2018 z rozliczeniem dochodów Holenderskich na PIT-36/ZG to 30 kwietnia 2019 roku. Zgłoś się do nas! Dla Ciebie wykonamy rozliczenie dochodów z Holandii na PIT-36/ZG.

 

Szukaj

Kalkulacje

Dokumenty

ZAMÓW ROZMOWĘ

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 16:00

+48 77 483 85 06