Pracujesz w Holandii i zastanawiasz się, gdzie musisz płacić swoje podatki? Przesyłasz swoje pieniądze rodzinie lub też wydajesz je w większości w Polsce i nie wiesz, gdzie powinieneś opłacić podatki? Ten artykuł odpowie na wszystkie Twoje pytania! Dowiedz się, czy jeśli pracujesz w Holandii, musisz rozliczać się także w Polsce!
Obowiązek podatkowy dotyczy wszystkich osób, które mieszkają na terenie Polski. Oznacza to, że nawet jeśli nie posiada się meldunku w Polsce, lecz wyłącznie przyjeżdża się do znajdującego się w niej ośrodka interesów życiowych, zobowiązuje polski obowiązek podatkowy. W składanej corocznie deklaracji podatkowej powinno zawrzeć się wszystkie swoje zagraniczne dochody – przede wszystkim te zawarte w dokumentach jaaropgaven. Obowiązku rozliczania się w Polsce nie mają jedynie osoby posiadające status rezydenta podatkowego w Holandii, pracujące i mieszkające tam na stałe. Opłacają oni podatki w kraju, w którym znajduje się ich ośrodek interesów życiowych.
Praca w Holandii a polski PIT
Każda osoba, która legalnie pracowała w Holandii posiadając polski obowiązek podatkowy, powinna rozliczać się na podstawie dokumentu PIT 36, przesyłanego do polskiego urzędu skarbowego. Rozliczenie to jest obowiązkowe nawet w przypadku braku osiągniecia dochodu – jest to tzw. Rozliczenie zerowe. Z racji faktu, iż Polska i Holandia podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, należy wykazywać holenderskie dochody w polskich zeznaniach podatkowych.
Ulga abolicyjna
Rozwiązanie, jakim jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, pozwala na sprawne unikanie płacenia podwójnych podatków przez osoby, które osiągają dochody w Holandii, a większość ze swoich pieniędzy wydają w Polsce. Rozwiązanie jakim jest ta umowa pozwala na unikanie podwójnego opodatkowania na dwa sposoby: wyłączenia z progresją lub proporcjonalnego odliczenia. W przypadku Holandii obowiązuje wyłącznie druga z metod. Oznacza ona, że osoby, które zarabiają w Holandii, powinny płacić podatki w Polsce po odliczeniu podatku, który zapłacony został w Holandii. Ulga abolicyjna pozwalała na zmniejszanie niekorzyści powstających przy zastosowaniu proporcjonalnej metody odliczania. Od 2021 roku jednak została ona znacząco zmniejszona, co doprowadziło do znacznego utrudnienia opłacania podatków podczas pracowania za granicą.