Krótki poradnik rozliczenia z Danii

rozliczenie z danii
Wielu rodaków, wyjeżdżając za granicę, tak naprawdę nie wie, w jaki sposób dokonywać rozliczenia z lokalnym urzędem skarbowym. W sytuacji, gdy nie jest to Twoim obowiązkiem, nie masz się o co martwić. Jednak zupełnie inaczej jest w przypadku, kiedy musisz złożyć deklarację podatkową w miejscowym fiskusie, aby nie narazić się na nieprzyjemności czy kary finansowe. W tym artykule weźmiemy pod lupę rozliczenie z Danii. W przygotowanym krótkim poradniku znajdziesz najważniejsze i najpotrzebniejsze informacje, dzięki którym prawidłowo dostarczysz zeznanie do urzędu i zapewnisz sobie zwrot podatku z Danii.

Obowiązek rozliczenia z Danii

Nie bez powodu zdecydowaliśmy się na omówienie rozliczenia z Danii. Złożenie deklaracji podatkowej jest obowiązkiem każdego pracownika, a jego niedopełnienie może skutkować nawet nałożeniem na Ciebie kary w wysokości 2500 koron. Na szczęście z pomocą EU Service wypełnienie deklaracji nie sprawi Ci żadnego problemu, a przy okazji będziesz mieć szansę na otrzymanie dodatkowego zastrzyku gotówki, czyli zwrotu podatku z Danii. Podobnie jak i wielu innych europejskich państwach, tak i na terenie Twojej destynacji zarobkowej możesz dokonać rozliczenia samodzielnie lub z małżonkiem. Co istotne – pełna suma nadpłaconych składek jest wypłacana osobom, których dochód nie przekroczył 42.900 koron.

Rozliczenie z Danii, a tym samym złożenie zeznania podatkowego w SKAT, powinno zostać dokonane do 1 maja lub 1 lipca. Odwołania i korekty można jednak dostarczyć nawet za okres pracy sprzed 3 lat i 4 miesięcy. Oznacza to, że w 2019 roku upływa ostateczny termin dla osób, które były zatrudnione w tym kraju w 2016 roku. Podobnie jest w przypadku zwrotu podatku z Danii. Jeśli chcesz się o niego ubiegać, masz na to tylko 40 miesięcy.

Samodzielne rozliczenie z Danii – dokumenty

Decydując się na samodzielne rozliczenie z Danii, konieczne jest dostarczenie do lokalnego fiskusa, czyli SKAT, następujących dokumentów:

  1. kopii kontraktu z duńskim pracodawcą,
  2. wstępnego rozliczenia podatkowego o nazwie Arsopgorelse, które otrzymałeś od urzędu SKAT,
  3. pasków wypłat.

Niezbędne są również kody Tastselv lub NemID wraz z hasłem logowania do systemu oraz NemKonto. Jest to nic innego, jak numer rachunku bankowego, na który zostaje przelany zwrot podatku z Danii.

Rozliczenie z Danii z małżonkiem

Chcesz rozliczyć się z małżonkiem i wspólnie starać się o zwrot podatku z Danii? W takim razie oprócz wymienionych powyżej dokumentów do urzędu należy dostarczyć także:

  1. akt małżeństwa,
  2. dokument potwierdzający wspólne zameldowanie,
  3. zaświadczenie o dochodach EU/EOG dostępne w polskim urzędzie.

Pamiętaj, że zarówno akt małżeństwa, jak i zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z małżonkiem musi zostać przedstawione na formularzu unijnym bądź w przekładzie na język angielski lub duński dokonanym przez tłumacza przysięgłego.

Rozliczenie z Danii to doskonały sposób na uzyskanie ulg podatkowych

Obowiązek dokonania rozliczenia z Danii umożliwia Ci ubieganie się nie tylko o zwrot podatku, lecz także o przyznanie licznych ulg. Wśród nich nie zabrakło tej dla niepełnosprawnych, zwrotu kosztów zakwaterowania, wyżywienia i dojazdów, alimentów na dzieci i byłego małżonka czy też odsetek z kredytów mieszkaniowych. Starając się o nie, nie musisz przedstawiać żadnych faktur i dowodów zapłaty. Jednak duński fiskus ma aż 7 lat, aby sprawdzić, czy należały Ci się dodatkowe ulgi podatkowe.

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu zwrotu podatku z Danii? Wypełnij formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie, a jeden z naszych konsultantów oddzwoni do Ciebie w ciągu 48h. Wspólnie odzyskamy należne Ci pieniądze!

Szukaj

Kalkulacje

Dokumenty

ZAMÓW ROZMOWĘ

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 16:00

+48 77 483 85 06