Praca w Holandii – gdzie najłatwiej znaleźć zatrudnienie?
Podjęcie decyzji o emigracji ze względów ekonomicznych nie jest proste. Warto dobrze przemyśleć wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania. Ustalić plan działania oraz mieć na początek oszczędności umożliwiające bezstresowy „start” w nowym miejscu. Wszyscy, którzy rozważają wyjazd zarobkowy do Holandii, powinni wcześniej zorientować się, jakie zawody są opłacalne. Także, w jakich branżach panuje największe zapotrzebowanie na zagranicznych pracowników?
Jak wygląda rynek pracy w Holandii?
Kilkanaście lat temu Holandia otworzyła swój rynek pracy dla obywateli innych państw, należących do Unii Europejskiej, w tym dla Polaków. Chętnie przyjeżdżają tu zarówno w charakterze pracowników sezonowych, jak i stałych. Odsetek osób bezrobotnych wynosi tylko około 5%. Holenderski rynek pracy jest łaskawy nawet dla tych, którzy nie znają ani języka niderlandzkiego ani angielskiego (którym biegle posługuje się ponad 90% Holendrów). Wielu potencjalnych, polskich emigrantów zastanawia się, w których sektorach najłatwiej można dostać pracę.
Praca na produkcji
Najwięcej ofert pracy „od zaraz” dotyczy obszaru produkcji. Pakowacz, magazynier czy pracownik obsługujący taśmę to stanowiska, na które wciąż brakuje wystarczającej liczby chętnych osób. Posady te nie są może wysoko płatne (zwykle oscylują w granicach płacy minimalnej, która od stycznia 2019 roku wynosi nieco ponad 1615 euro), ale też nie wymagają żadnych szczególnych umiejętności.
Praca w rolnictwie i ogrodnictwie
Holenderscy pracodawcy co roku w sezonie letnim poszukują pracowników do pracy w rolnictwie i ogrodnictwie (na przykład przy sadzonkach warzyw i owoców czy pielęgnacji kwiatów ozdobnych). Zwykle przy tego typu stanowiskach nie jest wymagana znajomość języka obcego. Dzięki temu, tego rodzaju zajęcia mogą wykonywać także starsze osoby oraz te bez wykształcenia. Jednak praca w szklarniach, sadach i na polach uprawnych to nie wszystko. Na jakie stanowiska jeszcze możemy aplikować, myśląc o emigracji?
Praca w budownictwie
Budowlańcy są naprawdę wysoko cenionymi pracownikami w Holandii. Doświadczony murarz, cieśla, malarz, tynkarz, pomocnik budowlany czy betoniarz może liczyć na błyskawiczne zatrudnienie i zarobki na zadowalającym poziomie. Wykwalifikowani robotnicy mogą wręcz przebierać w pojawiających się ofertach pracy i negocjować stawki z potencjalnym pracodawcą.
Praca w turystyce i gastronomii
Nie znając języka niderlandzkiego, od zaraz można też znaleźć pracę w holenderskim hotelu lub restauracji, oczywiście na najniższych stanowiskach, jako pokojówka lub pomoc kuchenna – wystarczy tylko opanować język angielski w stopniu komunikatywnym. Turystyczną mekką Holandii jest bez wątpienia Amsterdam, jeśli więc chcemy pracować na wspomnianych stanowiskach, warto wyemigrować do stolicy królestwa tulipanów.
Praca w branży metalurgicznej
Agencje pośrednictwa pracy poszukują stale wykwalifikowanych spawaczy, piaskarzy, mechaników, ślusarzy lakierników, czy operatorów maszyn CNC. Mając jeden z tych fachów w ręku, z pewnością nie grozi nam bezrobocie tuż po przyjeździe do Holandii.
Wielu Polaków, którzy pracują sezonowo bądź na stałe w Holandii, zastanawia się, kto może ubiegać się o liczne dodatki i ulgi podatkowe? Holandia ma dosyć jasno uporządkowane przepisy w zakresie prawa podatkowego, jednak część osób, zwłaszcza tych, które rozliczają się z tutejszym fiskusem po raz pierwszy, nie wie do końca, jakie ulgi im przysługują. Dlatego warto zgłosić się do profesjonalnej firmy świadczącej tego typu usługi i poprosić o pomoc doświadczonych specjalistów. Zajrzyjcie też tutaj: https://zwrotpodatku.eu/kraj/holandia/, by poznać najnowsze oferty pracy w Holandii.