Praca w Holandii – wskazówki dla osób szukających zatrudnienia

kiedy zwrot podatku holandia
Wielu Polaków, którzy mają problemy ze znalezieniem dobrze płatnej pracy w swoim rodzimym kraju, decyduje się emigrację zarobkową – bardzo często wybierając jako cel swojej podróży Holandię. Rotterdam, Amsterdam, Breda, Haga, Eindhoven czy Utrecht to miasta, w których nie brakuje ofert pracy również dla obcokrajowców. Jakich informacji szukają osoby, które rozważają wyjazd do Holandii?

Jak znaleźć pracę w Holandii?

Jak szybko i skutecznie znaleźć pracę w Holandii? Najpopularniejszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z jedną z wielu agencji pracy (powinna być zrzeszona w NBBU i OKAPie), które zajmują się tego typu pośrednictwem (zwłaszcza jeśli nie znamy ani języka niderlandzkiego, ani angielskiego) lub poproszenie o pomoc znajomych, którzy mieszkają i pracują w jednym z holenderskich miast. Spontaniczny wyjazd „w ciemno” z nadzieją, że najlepiej zdobyć posadę będąc już na miejscu, nie jest dobrym pomysłem – niesie ze sobą duże ryzyko, że wrócimy do domu z fiaskiem lub wydamy sporo środków na życie i utrzymanie pokoju hotelowego (prawdopodobnie nikt nie będzie chciał nam wynająć mieszkania bez zaświadczenia o zarobkach) zanim zostaniemy zatrudnieni w jakiejś firmie.

Zarobki w Holandii

Ile wynosi minimalne wynagrodzenie (minimumloon) w Holandii? Jak wiadomo, płaca minimalna jest regulowana prawnie i jest ona ustalana dwa razy w roku. Najniższe wynagrodzenie brutto dla osób powyżej 21 lat to od 1 stycznia 2019 roku to 1616,80 euro. Jeśli chodzi o pracowników poniżej 22-ego roku życia, mogą oni otrzymywać jeszcze stawkę stosowaną w przypadku młodzieży tj. udział procentowy na poziomie 85% (1373, 45 euro). Jak wyglądają zatem średnie zarobki w tym kraju? Według aktualnych statystyk jest to około 2500 euro miesięcznie (przyjmując 40-tygodniowy tydzień pracy).

Czy chcąc pracować w Holandii, trzeba znać język niderlandzki i angielski?

Cześć Polaków, którzy nie wykazują znajomości języków obcych, zastanawia się, czy znając tylko mowę ojczystą znajdą zatrudnienie w Holandii i poradzą sobie w tamtejszych realiach życia codziennego? Jak najbardziej jest to możliwe (m.in. korzystając z usług agencji pośrednictwa pracy, która przejmuje ciężar załatwiania wszystkich formalności), choć znajomość choćby języka angielskiego byłaby dużym ułatwieniem.

Ile wynosi podatek dochodowy w Holandii?

Jaką część dochodów zabiera państwo? Holenderski podatek dochodowy od osób fizycznych, a dokładniej jego wysokość budzi wśród wielu (zwłaszcza obcokrajowców) duże zaskoczenie. Zgodnie z danymi urzędu podatkowego Belastingdienst w zależności od uzyskiwanych dochodów, jest to od 36,55% do nawet 52%! Jednak bądźmy świadomi, że holenderski system podatkowy daje możliwość skorzystania z wielu ulg i różnego rodzaju odliczeń, dzięki czemu, tak naprawdę w naszej kieszeni zostaje więcej pieniędz, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Jak długo czeka się na zwrot podatku z Holandii?

Wiele osób, które wyjechało w celach zarobkowych do królestwa tulipanów pierwszy raz, zastanawia się, kiedy zwrot podatku z Holandii otrzymamy? Jak długo trwa rozpatrywanie złożonej deklaracji podatkowej i otrzymanie decyzji od holenderskiego fiskusa o przyznaniu zwrotu? Według różnych źródeł jest to najczęściej od 3 miesięcy do nawet roku (jednak zgodnie z prawem proces ten może wydłużyć się nawet do 36 miesięcy).

Jeśli potrzebujecie profesjonalnego doradztwa w zakresie zwrotu podatku płaconego za granicą, zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy EU Service, w którym pracują specjaliści z dużym doświadczeniem oraz szeroką wiedzą. Chętnie odpowiemy również na wszystkie pytania dotyczące pośrednictwa pracy. Zapraszamy serdecznie do kontaktu.

Szukaj

Kalkulacje

Dokumenty

ZAMÓW ROZMOWĘ

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 16:00

+48 77 483 85 06