Rozliczenie podatku PIT a praca za granicą – co warto wiedzieć?

Rozliczenie podatku PIT a praca za granicą

Rozliczenie podatku PIT a praca za granicą

Rozliczenie podatku PIT a praca za granicą – co warto wiedzieć?

Polacy, podejmujący pracę zarobkową poza granicami swojej ojczyzny muszą zadeklarować swoje dochody zagraniczne w formularzu PIT-36/ZG. Nie każda osoba, która pierwszy raz emigruje ze względów ekonomicznych, na przykład do jednego z państw Unii Europejskiej, zdaje sobie z tego faktu sprawę. Rozliczając się z podatku dochodowego za granicą, musimy dopełnić formalności również w polskim Urzędzie Skarbowym. Jak to zrobić? O czym pamiętać?

Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych za granicą

Kto musi rozliczyć dochody zagraniczne w deklaracji PIT? Każdy Polak, który ma miejsce zamieszkania w Polsce (posiada tu tzw. ośrodek interesów życiowych lub przebywał w ojczyźnie minimum 183 dni w ciągu jednego roku kalendarzowego) podlega opodatkowaniu od 100% sumy osiągniętych dochodów nie tylko w kraju, ale i za granicą. Dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania (obowiązującej już od jakiegoś czasu) możemy rozliczyć się w korzystny sposób, za pomocą jednej z poniższych metod:

  • metoda wyłączenia z progresją,
  • metoda proporcjonalnego odliczenia.

Metoda wyłączenia z progresją

Na czym dokładnie polega ta metoda? Otóż dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony poza jej granicami. Sposób ten umożliwia osobie pracującej na emigracji wyłączenie dochodu zagranicznego z opodatkowania w Polsce. Metoda wyłączenia z progresją obowiązuje w przypadku rozliczeń za pracę m.in. w: Austrii, Grecji, Czechach, Estonii, Francji, Irlandii, Niemczech, Portugalii, Słowacji, Szwecji, Wielkiej Brytanii.

Metoda odliczenia proporcjonalnego

W tym przypadku obowiązuje zwolnienie od podatku dochodowego w Polsce za dochody zagraniczne. Metoda odliczenia proporcjonalnego jest stosowana m.in. w przypadku pracy w Belgii, Danii, Islandii, Finlandii, Holandii czy Rosji.

Opodatkowanie zarobków z zagranicy a zwolnienie od podatku

Warto wspomnieć, że obywatele RP, przebywający czasowo za granicą i uzyskujący dochody ze stosunku pracy, są zwolnieni od opodatkowania kwoty w wysokości stanowiącej równowartość 30% diety z tytułu podróży służbowych poza Polską.

Jak rozliczyć dochody zagraniczne w PIT?

Na jakich formularzach należy wykazać dochody wykonywanej za granicą? Podatnik musi złożyć zeznanie na formularzu PIT-36, a także wypełnić załącznik tj. formularz PIT-ZG. Warto wspomnieć, że polscy rezydenci pracujący poza RP, ale otrzymujący wynagrodzenie od polskiego pracodawcy, przykładowo w ramach delegacji, są zwolnieni z obowiązku złożenia tego załącznika.

Ile kosztuje rozliczenie PIT/ZG?

Wiele osób zastanawia się, czy opłata za przygotowanie deklaracji PIT 36 oraz załącznika PIT/ZG przez profesjonalne biuro jest wysoka? Ceny różnią się w zależności od miasta i województwa. Uśredniając, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 100-200 złotych, nie są to więc obciążające budżet kwoty.

Pracowałeś w poprzednim roku podatkowym w Tilburgu, Oslo, Monachium, Hadze, Amsterdamie lub innym mieście i nie wiesz, jak poprawnie rozliczyć podatek zarówno w polskim, jak i zagranicznym fiskusie? Nie jesteś pewny, co wpisać w PIT 36? Jeśli chcesz wypełnić swój obowiązek podatkowy bez stresu i problemów, skontaktuj się ze specjalistami pracującymi w naszej firmie. Od lat zajmujemy się pośrednictwem w zwrocie podatku płaconego przez Polaków pracujących w Holandii, Niemczech, Norwegii oraz innych państwach. Zapraszamy serdecznie do kontaktu! Chętnie odpowiemy też na wszystkie dodatkowe pytania. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego przypadku oraz rozsądne ceny świadczonych usług. Więcej informacji o PIT36/ZG odnajdziesz tutaj: https://zwrotpodatku.eu/nasza-oferta/polska/pit-36zg/

Szukaj

Kalkulacje

Dokumenty

ZAMÓW ROZMOWĘ

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 16:00

+48 77 483 85 06