Rozliczenie podatkowe w Danii
Dania nakłada na każdego mieszkańca obowiązek dokonania corocznego rozliczenia z urzędem skarbowym. W przypadku jego niedopełnienia narażasz się na wysokie kary finansowe, wynoszące nawet do 2500 koron. Deklarację możesz dostarczyć do stosownej placówki do 1 maja lub 1 lipca, a termin ten jest uzależniony od informacji, które zostały zawarte w otrzymanym przez Ciebie wstępnym rozliczeniu, czyli Arsopgorelse. Co ciekawe, o zwrot podatku z Danii możesz ubiegać się nawet do 40 miesięcy wstecz! Okres ten obowiązuje również w przypadku chęci złożenia odwołania lub korekty.
Złożenie deklaracji podatkowej wiąże się także z możliwością uzyskania szeregu ulg. Duńskim pracownikom przysługuje np. zwrot kosztów dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia, ulga dla niepełnosprawnych czy też zwrot odsetek od zaciągniętych kredytów. Choć nie masz obowiązku przedstawienia urzędnikowi dokumentów, będących dowodem poniesionych kosztów, to urząd w każdej chwili przez okres 7 lat może skontaktować się z Tobą w celu sprawdzenia zasadności przyznania ulg.
Dokumenty niezbędne do uzyskania zwrotu podatku z Danii
Podobnie jak i w Polsce, tak i w Danii potrzebujesz stosownych formularzy, aby nie tylko dokonać rozliczenia z urzędem skarbowym, lecz także ubiegać się o zwrot podatku. Jakie w takim razie dokumenty okazują się niezbędne?
- kopia kontraktu z duńskim pracodawcą,
- paski wypłat, które otrzymujesz wraz w wypłacanym wynagrodzeniem,
- kod Tastselv (specjalnie wygenerowany kod, który możesz zamówić na stronie duńskiego urzędu skarbowego) lub kody NemID (osobisty identyfikator) z hasłem,
- Arsopgorelse, czyli wstępne rozliczenie podatkowe, które zostaje wysłane Ci przez duński urząd skarbowy.
Chciałbyś rozliczyć się ze współmałżonkiem i razem ubiegać się o zwrot podatku z Danii? To również jest możliwe! W tym przypadku potrzebujesz:
- akt małżeństwa,
- zaświadczenie o dochodach EU/EOG, które wystawia urzędnik w polskim Urzędzie Skarbowym. Dokument ten jest potwierdzeniem wszystkim dochodów osiągniętych przez pracownika za granicą (wykazane w zaświadczeniu przychody nie ograniczają się tylko do Danii. Obejmują one wszystkie państwa na całym świecie),
- dokument, w którym zostaje potwierdzone Wasze wspólne zameldowanie.
Należy pamiętać, że zarówno akt małżeństwa, jak i dokument potwierdzający wspólny adres zameldowania muszą zostać przetłumaczone na język angielski lub duński przez tłumacza przysięgłego. Możesz także dostarczyć je na specjalnie przygotowanym formularzu unijnym.
Uzyskaj zwrot podatku z Danii z pomocą specjalistów
EU Service, jako firma działająca na rynku od 15 lat, może zaproponować Ci profesjonalne doradztwo w zakresie zwrotu podatku nie tylko z Danii, ale i innych krajów europejskich, np. Niemiec, Holandii czy też Anglii. Pomogliśmy już setkom Polaków w odzyskaniu należnych im pieniędzy, a Ty już dziś możesz dołączyć do ich grona. Wystarczy, że wypełnisz dostępny na naszej stronie formularz, a w ciągu 48h skontaktuje się z Tobą jeden z naszych profesjonalnych konsultantów i przedstawi szczegóły oferty. Przygotujemy za Ciebie wnioski oraz będziemy sprawować nadzór nad całym procesem zwrotu podatku z Danii. Zapraszamy do kontaktu! Z EU Service zapewnisz sobie gwarantowany zwrot nadpłaconych składek.