Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o zwrocie podatku z UK

zwrot podatku z uk
Każdy podatnik z niecierpliwością wyczekuje zakończenia roku podatkowego, aby móc ubiegać się o zwrot nadpłaconych składek. Podobnie jak i w Polsce, tak i w Wielkiej Brytanii każdy pracownik otrzymuje taką możliwość. Komu przysługuje zwrot podatku z UK? Jakich dokumentów potrzebujesz? Przeczytaj specjalnie przygotowany krótki poradnik i poznaj szczegóły angielskiego systemu podatkowego.

Zwrot podatku z UK – podstawowe informacje

Według angielskiego prawa zwrot podatku z UK przysługuje wszystkim pracownikom, od których wynagrodzenia potrącono zbyt wysokie zaliczki na jego poczet. W przypadku osób zatrudnionych i pracowników kontraktowych nie ma konieczności dokonywania samodzielnego rozliczenia, ponieważ jest to obowiązek pracodawcy. Jeśli jednak zrezygnujesz z tej możliwości, musisz liczyć się z tym, że tracisz swoją szansę na zwrot nadpłaconych składek, ponieważ w Wielkiej Brytanii nie istnieje automatyczny zwrot podatku.

Czego potrzebujesz, aby uzyskać zwrot podatku z UK?

Jak w każdym innym państwie, tak i w Anglii potrzebujesz właściwych dokumentów, aby móc ubiegać się o zwrot podatku z UK. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • P45, czyli dokument, który zostaje wystawiony po zakończeniu zatrudnienia u danego pracodawcy. Znajdziesz w nim szczegółowe informacje na temat łącznej sumy wynagrodzenia oraz odprowadzonego podatku,
  • P60, czyli dokument, który otrzymujesz od pracodawcy po zakończeniu danego roku podatkowego (przypominamy, że kończy się on 5 kwietnia!). Jest to odpowiednik polskiego formularza PIT 11 i zawiera szczegółowe rozliczenie podatkowe dokonane na podstawie osiągniętego przez Ciebie przychodu oraz odprowadzonych składek,
  • Statement of Earnings, czyli dokument wystawiany przez pracodawcę, w którym znajdują się szczegółowe informacje na temat osiągniętego przychodu i odprowadzonego podatku,
  • PAYSLIP, czyli pasek wypłaty, który otrzymujesz każdorazowo wraz z wynagrodzeniem.

Do dokonania rozliczenia i ubiegania się o zwrot podatku z UK wystarczy jeden z wyżej wymienionych dokumentów. Należy jednak pamiętać, że w przypadku PAYSLIPów proces ten może się wydłużyć.

Zwrot podatku z UK – terminy, o których powinieneś pamiętać

Rok podatkowy kończy się w Anglii 5 kwietnia. I to właśnie po tym terminie rozpoczyna się dostarczanie pracownikom dokumentu P60. Każdy z nich ma obowiązek złożenia poprawnie wypełnionej deklaracji do 31 października w przypadku dopełnienia formalności przez internet. Dostarczenie zeznania podatkowego w formie papierowej musi mieć miejsce najpóźniej 30 października. Istnieje możliwość rozliczenia się w innym okresie, jednak sytuacja ta dotyczy wyłącznie osób, które zakończyły pracę na terenie Wielkiej Brytanii przed końcem roku podatkowego i wiedzą, że nie wrócą już do kraju przed jego zakończeniem.

Co ciekawe, zwrot podatku z UK może zostać przyznany nawet do 5 lat wstecz! Dlatego też wszystkie osoby, które pracowały w Anglii w roku 2013, mają ostatnią szansę, aby ubiegać się o zwrot nadpłaconych składek. Brytyjski urząd skarbowy wydaje decyzję w ciągu około 6-8 tygodni, jednak termin ten obowiązuje wyłącznie w przypadku pracowników, którzy prawidłowo wypełnili wszelkie niezbędne formularze. Po otrzymaniu decyzji wypłata pieniędzy następuje w ciągu 2-5 tygodni w formie czeku lub przelewu na konto bankowe.

Zwrot podatku z UK z EU Service

Potrzebujesz pomocy w dokonaniu rozliczenia i uzyskaniu zwrotu podatku z UK? Nasi specjaliści pozostają do Twojej dyspozycji! Dzięki współpracy z angielskim konsultantem podatkowym możemy zagwarantować Ci profesjonalne usługi oraz pomoc doradców, którzy nieustannie śledzą zmiany zachodzące w brytyjskich urzędach skarbowych. Wypełnij dostępny na naszej stronie formularz, a my zajmiemy się całą resztą – pomożemy Ci w zebraniu niezbędnej dokumentacji, wypełnimy odpowiednie wnioski oraz w Twoim imieniu będziemy kontaktować się z angielskimi urzędnikami. Zapraszamy do współpracy!

Szukaj

Kalkulacje

Dokumenty

ZAMÓW ROZMOWĘ

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 16:00

+48 77 483 85 06