Zasiłek rodzinny z Niemiec przysługuje również dzieciom, które podjęły pracę, jednakże tutaj muszą zostać spełnione określone warunki, by zasiłek mógł być dalej wypłacany, a mianowicie:
- musi być to praca zarobkowa wykonywana w ramach kształcenia, czyli praktyki lub staże
- praca zarobkowa dla dzieci, które są w trakcie pierwszego etapu kształcenia zawodowego, czyli technikum, szkoła zawodowa lub po liceum studia (czyli kiedy nie ma jeszcze wyuczonego zawodu) praca może być wykonywana powyżej 20 godzin tygodniowo, niezależnie od osiąganych dochodów prawo do zasiłku pozostaje bez zmian
- praca zarobkowa dla dzieci w trakcie drugiego etapu kształcenia zawodowego, czyli studiów (po technikum lub ukończeniu innego kształcenia z dyplomem zawodowym) może być wykonywana do 20 godzin tygodniowo
- dwa miesiące wakacji są wyjątkiem, kiedy to dziecko może pracować powyżej 20 godzin tygodniowo
Niezależnie od tego, czy było prawo do świadczenia Kindergeld przed ukończeniem przez dziecko 18 r.ż. czy nie, aby otrzymać zasiłek na pełnoletnie dziecko należy złożyć nowy wniosek. Co ważne, w związku z utratą prawa do zasiłku 800+ z ZUS, zasiłek Kindergeld na pełnoletnie dziecko wypłacany jest w pełnej kwocie, niezależnie od sytuacji zawodowej drugiego rodzica w Polsce.
Kindergeld wysokość 2025
Od 1 stycznia 2025 roku zasiłek rodzinny wzrósł o 5€ do kwoty 255€ miesięcznie na dziecko. Osoby uprawnione do zasiłku rodzinnego, które już go otrzymały lub złożyły wniosek o jego przyznanie, nie muszą podejmować żadnych działań. Wyższą kwotę Familienkasse będzie wypłacało automatycznie.
Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się do nas, ponieważ kompleksowo prowadzimy tę sprawę.