Nasze porady i wskazówki do zwrotu podatku z Niemiec ukierunkowane są głównie dla tych, którzy ponoszą stałe koszty. Jak wiadomo, najlepszym sposobem, aby udowodnić wydatki, są paragony – lub ewentualnie faktury. Pamiętaj, że jeżeli będziesz ubiegać się o odliczenie ich od podatku, będziesz musiał je przedstawić w urzędzie skarbowym. Wskazówki dotyczące zwrotu podatku w tym wypadku są bardzo proste – zachowaj paragony i inne rachunki, które posłużą jako dowód ponoszonych kosztów w Niemczech.
Dobrą praktyką będzie również uporządkowanie ich według roku lub ewentualnie posortowanie rachunków według kategorii wydania. Te wskazówki dotyczące podatku od wynagrodzenia z pewnością przydadzą Ci się w czasie wizyty w urzędzie skarbowym.
Jeżeli jest to dla Ciebie zbyt duże wyzwanie, nie musisz się martwić, ponieważ organy podatkowe automatycznie odliczą zryczałtowana kwotę wydatków która w 2023 roku wzrosła do 1230 € (stan ten utrzymuje się również w 2024 roku).
Wskazówki dotyczące tego, jak dostać wyższy zwrot podatku z Niemiec – wybieraj szybsze trasy do pracy
Musisz wiedzieć, że od podatku możesz odliczyć koszty dojazdu, które są traktowane jako wydatki służbowe. A wszystko to dzięki ryczałtowej stawce za odległość. Sztuczki podatkowe polegają na tym, aby do pracy wybierać zawsze najbardziej bezpośrednią trasę. Co ważne – nie chodzi tutaj o pojęcie najkrótszej drogi. Jeśli istnieje dłuższa trasa, którą pokonasz szybciej (np. autostrada), możesz zaoszczędzić na podatkach.
Biorąc sobie do serca te porady i wskazówki do zwrotu podatku z Niemiec, musisz pamiętać o regularności przejazdów. Jeżeli chcesz liczyć na ulgę podatkową, niezależnie od środka transportu musisz regularnie jeździć wybraną trasą. Wiedz, że w razie wątpliwości urząd skarbowy może sprawdzić Twoje dane.