Praca w Niemczech a brak znajomości języka
Wiele osób zastanawia się, czy brak znajomości języka niemieckiego choćby w podstawowym stopniu niemożliwa otrzymanie pracy w tym kraju? Oczywiście, że nie! Ale trzeba mieć świadomość, że nie dostaniemy raczej bardzo dobrze płatnej posady, jeśli nie posługujemy się językiem niemieckim (ani językiem angielskim). Kto ma największe szanse na zostanie zatrudnionym przez niemieckiego pracodawcę mimo braku kompetencji językowych? Z pewnością szeregowi pracownicy produkcyjni, budowlańcy, sprzątaczki i osoby, pracujące w gospodarstwach rolnych.
Warto przed wyjazdem nauczyć się choćby podstaw, aby móc porozumieć się przy załatwianiu najprostszych, codziennych spraw, takich jak zakupy w sklepie czy sprawy urzędowej. Wiele polskich szkół językowych oferuje intensywne kursy adresowane właśnie do osób, które planują w niedługim czasie emigrację.
Gdzie szukać pracy w Niemczech?
Jedną z najpopularniejszych dróg szukania ofert pracy w Niemczech jest oczywiście Internet, gdzie codziennie publikowane są setki ogłoszeń. Zarówno na polskich np. www.mypolacy.de, jak i niemieckich serwisach ogłoszeniowych np. www.stellenanzeigen.de. Część serwisów pozwala aktywnie poszukującym zatrudnienia na założenie profilu pracowniczego wraz z CV, co jest ułatwieniem dla niemieckich pracodawców, którzy coraz chętniej korzystają z tego typu udogodnień, szukając potencjalnych kandydatów do pracy w sieci. Z rozwiązania tego korzystają przede wszystkim młodzi ludzie.
Osoby starsze (które mieszkają już w Niemczech i znają przynajmniej podstawy języka niemieckiego) często jako główne źródło ofert ogłoszeń z pracą traktują prasę, przeglądając zarówno gazety krajowe, jak i lokalne lub proszą o pomoc znajomych Polaków.
Wielu polskich emigrantów korzysta też z pomocy prywatnych agencji pośrednictwa pracy, które najczęściej oferują pracę tymczasową. Zwykle tego typu biura zapewniają też zakwaterowanie i dojazd do miejsca pracy. Bez wątpienia jest to dużym udogodnieniem zwłaszcza dla osób, które są na emigracji pierwszy raz w życiu. Przed skorzystaniem z usług danej agencji warto sprawdzić, jakimi opiniami się cieszy oraz dokładnie przeczytać umowę pośrednictwa, aby nie zostać niemile zaskoczonym, gdy otrzymamy pierwszą wypłatę.
Ostatni sposób zwiększający szansę znalezienia posady to udanie się do niemieckiego urzędu pracy (Bundesagentur für Arbeit). Jest ich na rynku niemieckim kilkaset. Należy zarejestrować się w lokalnej filii przedstawiając dokument tożsamości oraz zaświadczenie o zameldowaniu. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że poza samymi ofertami będziemy mogli skorzystać z różnego rodzaju darmowych kursów ułatwiających aklimatyzację w kraju (tzw. kurs integracyjny, zajęcia językowe).
Zwrot podatku – praca w Niemczech
Pamiętajmy, że podejmując legalną pracę w Niemczech mamy obowiązek rozliczyć się z fiskusem. Za wykonaną w poprzednim roku pracę przysługuje nam też zwrot podatku dochodowego, o który możemy starać się nawet do czterech lat wstecz. Jakie dokumenty są potrzebne, aby prawidłowo rozliczyć się z niemieckim urzędem z nadpłaconego podatku? Jak długo trwa cała procedura i jak obliczyć wysokość odprowadzonego podatku? Nie jest to łatwy proces, dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy biura doradztwa podatkowego, które zajmują się tego typu sprawami.