W Niemczech możesz odliczyć różnego rodzaju wydatki. Najważniejsze są te związane z kosztami mieszkaniowymi, z pracą oraz z leczeniem. Omówmy je bliżej.
Odliczenie kosztów mieszkaniowych w Niemczech
Odliczenie kosztów mieszkaniowych w Niemczech jest możliwe, gdy prowadzisz podwójne gospodarstwo domowe. Chodzi o sytuację, w której Ty pracujesz za zachodnią granicą, a Twoi najbliżsi są w Polsce.
Jakie wydatki mogą wpłynąć na zwrot podatku? Finanzamt weźmie pod uwagę opłaty za media, Internet i telefon, ubezpieczenie mieszkania czy wywóz śmieci, a także czynsz i media. Dokumentami, które je potwierdzą, są umowa najmu oraz wszystkie rachunki związane z utrzymaniem lokalu.
Odliczenie wydatków związanych z pracą
W Niemczech możesz odliczyć także wydatki ponoszone w związku z wykonywaną pracą, choćby te na dojazd do miejsca zatrudnienia. Warto zatem zachować bilety komunikacji miejskiej czy faktury za paliwo. Jeśli kupujesz odzież roboczą lub sprzęt (np. komputer czy telefon służbowy), również zachowaj dowody zakupu. Możesz także uwzględnić wszelkie koszty wyposażenia domowego biura.
Dokumentowanie wydatków medycznych w Niemczech
Finanzamt pozwala również na rozliczenie kosztów leczenia w Niemczech. Jak?Kwestia wydatków medycznych jest w tym kraju traktowana ze szczególną uwagą. „W koszty” można wliczyć m.in. zakup leków na recepty (zielone i różowe), a także nabycie sprzętu medycznego (np. okularów) czy prywatne wizyty u lekarzy. Jakie dokumenty są potrzebne?
W aptece warto założyć kartę klienta (Kundenkarte) – dzięki temu po zakończeniu roku otrzymasz zbiorcze zestawienie wszystkich wydatków na leki. Zachowaj też recepty. Jeśli korzystasz z prywatnych wizyt lekarskich lub musisz kupić sprzęt medyczny, poproś o fakturę.
Czy trzeba wysyłać do Finanzamt potwierdzenia poniesionych wydatków?
Finanzamt nie wymaga przesyłania dokumentacji odnośnie do wydatków, ale trzeba być przygotowanym na ewentualną kontrolę. Urząd może poprosić o potwierdzenia zakupu nawet kilka lat po rozliczeniu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest założenie osobnego segregatora na dokumenty. Każdą fakturę warto od razu opisać – czego dotyczy i do jakiej ulgi się odnosi.