Kto musi się rozliczyć w Belgii?
Każdy, kto uzyskiwał dochody na terenie Belgii, zobowiązany jest do złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Rozliczenie jest obowiązkowe, nawet jeśli pracowałeś w tym kraju wyłącznie kilka miesięcy lub nie posiadałeś stałego zameldowania.
Większość podatników dostanie z urzędu specjalne pismo zwane Aangifte In de Belasting van niet-inwoners – jest to wezwanie do rozliczenia podatku. Należy na nie jak najszybciej odpowiedzieć, bez względu na to, czy planowałeś skorzystać ze zwrotu podatku z Belgii.
Co grozi za nierozliczenie się z Belgii?
Brak rozliczenia w terminie z belgijskim urzędem skarbowym może skutkować karą sięgającą nawet 1250 euro!
Jakie kary nakłada belgijski urząd skarbowy?
Co w przypadku, gdy nie złożymy deklaracji podatkowej w belgijskim urzędem skarbowym w wyznaczonym terminie? Zostaniemy rozliczeni ex officio – automatycznie, bez możliwości skorzystania z jakichkolwiek ulg podatkowych i kwoty wolnej od podatku. Będzie to więc dla nas zdecydowanie niekorzystne, a dodatkowo urząd może nałożyć kary na podatnika, które wahają się od 50 euro do 1250 euro oraz dodatkowy podatek w wysokości od 10 do 200% kwoty należnej.
Jak uniknąć kary? Jeśli mamy uzasadniony powód, przez który nie możemy złożyć zeznania w ustalonym przez Ministerstwo Finansów terminie, powinniśmy zgłosić się do urzędu i złożyć specjalne pismo z prośbą o jego przesunięcie.
Do kiedy trzeba się rozliczyć w Belgii?
W przypadku nierezydentów formularz z rozliczeniem podatku z Belgii musimy dostarczyć do urzędu najpóźniej do 4 listopada w przypadku tradycyjnego rozliczenia lub do 2 grudnia, jeżeli zdecydujemy się na rozliczenie elektroniczne.
Inny termin dotyczy natomiast osób zameldowanych – mają one czas na dostarczenie tradycyjnego papierowego formularza najpóźniej do 30 czerwca lub rozliczenie się przez internet do 20 lipca.
Osoby pozostające polskimi rezydentami podatkowymi zobowiązane są także do złożenia rocznej deklaracji podatkowej w polskim urzędzie skarbowym. Wszystkie dochody z Belgii muszą w takiej sytuacji zostać uwzględnione podczas składania formularza PIT-36/ZG.