Mobilitätsprämie? Bonus, na który warto zwrócić uwagę.

Według Statistisches Bundesamt dwie na trzy osoby pracujące w Niemczech dojeżdżają do pracy samochodem. Jednak z uwagi na rosnące ceny to nie środek lokomocji a odległość może stanowić problem. Z tego powodu wiele osób wydaje krocie na dojazdy do pracy. Jeżeli Ty również identyfikujesz się z tą sytuacją polecamy zagłębić się w lekturze poniższego tekstu. Być może dzięki zawartym tu treściom choć w małym stopniu ulżysz swojemu portfelowi.

Czym jest tzw. Mobilitätsprämie?

Premia mobilności to (mówiąc w dużym uproszczeniu) dodatkowe pieniądze wypłacane przez Finanzamt podatnikom z tytułu dojazdów do pracy. Jednak nie warto cieszyć się na zapas. Nie wszyscy pracujący w Niemczech otrzymają dodatkową kwotę. Wymogi, które należy spełnić, by otrzymać opisywany tu bonus opisujemy niżej.

Zanim jednak przejdziemy do konkretów powinniśmy w paru słowach przypomnieć o istotnym w tym wypadku ryczałcie obowiązującym dojeżdżających do pracy. Osoby rozliczające podatek dochodowy z Niemiec wiedzą, że w przypadku zamieszkania w Polsce jednym z najwyższych kosztów podatkowych są wydatki związane z dojazdami do pracy do Niemiec. Takie koszty do tej pory można było odliczyć w zeznaniu ryczałtowo (jako tzw. Entfernungspauschale) odliczając 0,30 € za każdy przejechany kilometr. W tym roku (rozliczając podatek za 2021 rok) można jednak odliczyć:

 • 0,30 € – jako ryczałt odległościowy – (jak do tej pory) za przejechany kilometr, jednak w przypadku odległości do 20 kilometrów,
 • 0,35 € – jako podwyższony ryczałt odległościowy – w przypadku dłuższej trasy za każdy przejechany kilometr, powyżej 21 km.

Odległości jest bardzo istotna przy wyliczeniu wspominanej wyżej premii mobilności. Jednak wysokość wypłaconej premii nie będzie zależna tylko od liczby przejechanych kilometrów. Zanim jednak przejdziemy do wysokości należnych pieniędzy, skupmy się jeszcze chwilę na innych istotnych kwestiach.

Czy również ja otrzymam wspomnianą premię?

Ponieważ są to dodatkowe, często spore pieniądze, w intrenecie aż huczy od plotek i domysłów. Jak wiadomo, każdy dodatek finansowy niesie za sobą pewne konkretne wymogi. W tym wypadku:

 • po pierwsze liczy się odległość – miejsce pracy podatnika powinno być oddalone co najmniej 21 kilometrów od miejsca zamieszkania,
 • po drugie istotny jest dochód – który po złożeniu deklaracji podatkowej po uwzględnianiu kosztów powinien być niższy od kwoty wolnej od podatku (czyli w rozliczanym aktualnie 2021 roku podatkowym 9.744 € dla podatnika i 19.488 € dla par małżeńskich, które zdecydowały się na wspólne rozliczenie),
 • po trzecie ważna jest wysokość premii – nie może ona być niższa niż 10 €, ponieważ urząd po prostu nie wypaca mniejszych kwot,
 • po czwarte konieczny jest wniosek – o samym wniosku piszemy niżej.

Tylko bezwzględne spełnienie wszystkich 4 warunków pozwoli na otrzymanie Mobilitätsprämie. Co ważne środek lokomocji nie będzie w tym wypadku istotny. Nawet osoby podróżujące rowerem będą mogły ubiegać się o opisywaną tu premię, jeżeli spełnione zostaną powyższe warunki.

Czy premia jest niezależna od wysokości zapłaconego podatku?

Do tej pory podatnik dzięki kosztom (min. za dojazdy) mógł odzyskać tylko cały zapłacony zaliczkowo podatek. Mógł ewentualnie otrzymać odsetki ze zwłokę, ale to już zupełnie inny temat. Teraz jak nietrudno się domyślić (skoro tekst dotyczy dodatkowych pieniędzy), uległo to zmianie.

Od rozliczenia za rok 2021 urząd wypłaca (jako zamiennik utraconego dochodu ze względu na ponoszone koszty dojazdu dodatkowe pieniądze. Wspomniana premia mobilności daje więc możliwość uzyskania większych pieniędzy niż zapłacone zaliczki na podatek.

Jak i gdzie złożyć wniosek?

W tym wypadku nie są wymagane żadne skomplikowane działania. Wniosek można złożyć do Finanzamt w ramach deklaracji podatkowej. Zatem, aby otrzymać premię mobilności trzeba, wypisując zeznanie wypełnić dodatkowy załącznik tzw. Anlage Mobilitätsprämie.

Finanzamt (niemiecki urząd skarbowy) po otrzymaniu deklaracji podatkowej ze wspomnianym załącznikiem sprawdza należną „premię za mobilność” i po opracowaniu zeznania wypłaca ją wraz ze zwrotem podatku. Jej wysokość będzie można więc odczytać z decyzji podatkowej i otrzymać na konto jako jedną kwotę wraz z nadpłatą podatkową.

To ile pieniędzy otrzymam?

Niestety premia mobilności nie jest jedną, stałą kwotą. Można jednak przyjąć, że jest to 14% podwyższonego ryczałtu z tytułu odległości (0,35 € za każdy przejechany kilometr). Choć brzmi to logicznie, jest to uproszczenie. Nie byłoby niemieckiego prawa podatkowego, gdyby wszystko było tak proste. Nie chcemy tu wchodzić w szczegóły, ponieważ tekst podwoiłby swoją objętość i prawdopodobnie dla wielu straciłby przejrzystość. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany szczegółami, możemy dokonać takiego wyliczenia. Należy jednak pamiętać, że im większe są koszty dojazdów i im większa jest różnica między kwotą wolną od podatku a uzyskanym dochodem, tym większej premii mobilności podatnik powinien się spodziewać. Warto także mieć na uwadze, że odliczenie kosztów dojazdu wymaga ich wiarygodnego udokumentowania. Jak co roku, różne Finanzamty mogą wymagać różnej dokumentacji.

Jak długo będzie wypłacana Mobilitätsprämie?

O wypłatę premii można wnioskować dopiero od rozliczenia za rok 2021. Zatem rozliczając lata wcześniejsze, nawet w późniejszym okresie, mimo przejechania sporych odległości, prócz wypłaty nadpłaty podatkowej nie uzyskamy nic więcej. Ministerstwo finansów na ten moment ograniczyło premie mobilności do lat 2021 – 2026. W ten sposób planuje się odciążyć około 250 tys. osób dojeżdżających do pracy. W teorii jest mało prawdopodobne, by po tym okresie premia nadal była wypłacana, ale to pokaże czas.

EU Service Centralna

Plac Wolności 2, lokal 4

47-220 Kędzierzyn-Koźle

W celu złożenia dokumentów lub w bieżących sprawach prosimy o kontakt:

kom: 512 355 064

kom: 519 568 936

tel: 77 483 85 06

e-mail: info@zwrotpodatku.eu

e-mail: kedzierzyn@zwrotpodatku.eu

Godziny otwarcia:
pon.- pt.: 08:00 – 16:00

EU Service Wrocław

City Space Aquarius Business House

Swobodna 1

50-088 Wrocław

Wizyta w City Space Aquarius we Wrocławiu prosimy ustalać telefonicznie pod

nr. kom: 519 568 936

e-mail: wroclaw@zwrotpodatku.eu

Godziny otwarcia:
wtorek i środa: 10:00 – 16:00

W bieżących sprawach prosimy o kontakt pod numerem telefonu:

77 483 85 06 lub 512 355 064.

 

EU Service Szczecinek

Bohaterów Warszawy 31 – 35

78-400 Szczecinek

Godziny otwarcia:
pon. – pt. 08:00 – 16:00

W bieżących sprawach prosimy o kontakt pod numerem telefonu:

77 483 85 06 lub 512 355 064.

EU Service Biała Podlaska

Gestia Biuro Rachunkowe

Ul. Warszawska 13/14

21-500 Biała Podlaska

 

EU Service Głogówek

Ewa Szała Biuro Rachunkowe

Zamkowa 18

48-250 Głogówek

 

EU Service Nysa

Julka Biuro Rachunkowo

Edmunda Jana Osmańczyka 2

48-304 Nysa

EU Service Radom

Aspekt Biuro Rachunkowe

Ul. Bóżniczna 3

26-610 Radom

 

EU Service Rybnik

PROFIT SC Biuro Rachunkowe

Plac Kopernika 3

44-200 Rybnik

 

EU Service Wodzisław Śląski

Kuhn Biuro Rachunkowe

Rynek 1

44-300 Wodzisław Śląski

Szukaj Kalkulacje Dokumenty

Szukaj

Kalkulacje

Dokumenty

  ZAMÓW ROZMOWĘ


  Infolinia czynna od poniedziałku do piątku
  w godzinach od 8:00 do 16:00

  +48 77 483 85 06