Podobnie jak i w innych krajach europejskich, tak i na terytorium naszych zachodnich sąsiadów masz obowiązek dokonania corocznego rozliczenia podatku z Niemiec. W jakich sytuacjach złożenie deklaracji jest niezbędne? Specjalnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy krótki poradnik zawierający wszelkie niezbędne informacje, dzięki którym nie tylko unikniesz problemów z urzędem skarbowym, lecz także będziesz mógł zapewnić sobie zwrot podatku za pracę w Niemczech. Sprawdź, jak odzyskać podatek z Niemiec. Miłej lektury!
Podatek z Niemiec a dwa miejsca zatrudnienia
Polacy, którzy zdecydowali się na podjęcie zatrudnienia u więcej niż jednego pracodawcy, są objęci obowiązkiem dokonania corocznego rozliczenia. A to wszystko za sprawą klasy podatkowej, która w takiej sytuacji, w szczególności z uwagi na wysokie przychody, najczęściej osiąga poziom IV. W zależności od liczby pracodawców będziesz potrzebować stosowną ilość formularzy o nazwie Besondere Lohnsteuerbescheinigung, zawierających wszelkie informacje na temat przychodów czy odprowadzonych składek. Martwisz się, jak w takiej sytuacji wygląda zwrot podatku? Praca w Niemczech w co najmniej dwóch miejscach zatrudnienia wcale nie przekreśla Twoich szans na jego otrzymanie.
Zwrot podatku a praca w Niemczech i nieopodatkowane dochody
Niektórym pracownikom zatrudnionym na terytorium naszych zachodnich sąsiadów przysługuje prawo do osiągania nieopodatkowanych dochodów. Najczęściej są to mieszkańcy innych państw europejskich, którzy, choć nie odprowadzają podatku z Niemiec, to i tak mają obowiązek dokonania corocznego rozliczenia z urzędem skarbowym, aby ten mógł sprawdzić, czy przychody te rzeczywiście są wolne od podatku. Przypominamy, że wszelkie dochody osiągnięte za granicą muszą zostać rozliczone również z polskim fiskusem!
Podatek z Niemiec a zasiłki
Niemcy należą do grupy państw, które oferują swoim mieszkańcom szereg świadczeń i zapomóg, np. zasiłki rodzinne czy te dedykowane bezrobotnym. Choć wielu mieszkańców nie zdaje sobie z tego sprawy, to tego typu dochody również podlegają obowiązkowi corocznego rozliczenia. Zacznijmy od zasiłku rodzinnego, czyli np. tak popularnego Kindergeld. Z pewnością konieczność wykazania wysokości osiąganej zapomogi może budzić w rodzinach wątpliwości. Przypominamy, że tego typu świadczenia są całkowicie wolne od podatku. W przypadku, gdy przynajmniej jeden z rodziców pracuje, całoroczne zeznanie powinno zawierać sumę wynagrodzenia wraz z pobranym świadczeniem, co może przekładać się na wyższy podatek z Niemiec. Jak w takim razie wygląda sytuacja w przypadku zasiłku dla bezrobotnych? Podobnie jak i Kindergeld, tak i Arbeitslosengeld jest wolne od podatku, ale wymaga od bezrobotnego dokonania rozliczenia w urzędzie skarbowym.
Sytuacja prezentuje się podobnie w przypadku emerytur otrzymywanych przez niemieckich mieszkańców. Jednak w przypadku pobierania tego świadczenia nie mamy już do czynienia z przychodami wolnymi od podatku. Jego wysokość z roku na rok zwiększa się o 2%. Należy pamiętać, że jeśli pobierasz świadczenie, mieszkając na terenie innego państwa, to i tak masz obowiązek rozliczenia podatku z Niemiec z właściwym fiskusem.
EU Service – odzyskamy Twój podatek z Niemiec
Jeśli niemiecki system podatkowy to dla Ciebie przysłowiowa czarna magia, nasi specjaliści nieustannie pozostają do Twojej dyspozycji, pomagając Ci odzyskać Twój zwrot podatku. Praca w Niemczech wiąże się nie tylko z wieloma przywilejami, ale i obowiązkami – jednym z nich jest właśnie dokonanie corocznego rozliczenia z urzędem skarbowym. Potrzebujesz pomocy w złożeniu deklaracji? Skontaktuj się z nami! Wystarczy, że wypełnisz dostępny na naszej stronie kalkulator podatkowy. Następnie jeden z naszych konsultantów skontaktuje się z Tobą w ciągu 48h. Z nami odzyskanie Twojego podatku z Niemiec to czysta przyjemność. Zapraszamy!