Dania należy do jednych z najchętniej wybieranych przez Polaków państw, w których decydują się na podjęcie legalnej pracy. Podobnie jak i w Polsce, tak i na terenie tego kraju każdy pracownik jest zobowiązany do regularnego odprowadzania właściwych składek na poczet podatku dochodowego oraz musi wykonać rozliczenie z Danii. W tym roku po raz pierwszy składasz deklarację w miejscowym urzędzie skarbowym? Przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje, dzięki którym proces ten nie sprawi Ci żadnego problemu.
Rozliczenie podatku z Danii – kto ma obowiązek złożenia rocznego zeznania?
Dokonanie rozliczenia w Danii jest obowiązkiem każdego mieszkańca, a uchylenie się od niego może skutkować nałożeniem na Ciebie wysokich kar finansowych, wynoszących nawet do 2500 koron. Jednak coroczne zeznanie jest doskonałą okazją dla każdego podatnika na odzyskanie nadpłaconych składek! Martwisz się, że nie dostarczyłeś deklaracji do miejscowego urzędu skarbowego w terminie? Władze Danii umożliwiają Ci złożenie wniosku o zwrot podatku nawet do 40 miesięcy wstecz. Za datę rozpoczęcia tego okresu uznaje się moment zakończenia pracy na terytorium państwa.
W przypadku małżeństw istnieje możliwość dokonania wspólnego rozliczenia z Danii. W takich sytuacjach potrzebujesz:
- przetłumaczonego na język angielski lub duński aktu małżeństwa,
- zaświadczenia o dochodach UE/EOG, które możesz uzyskać w polskim urzędzie skarbowym; pamiętaj, że musi zostać ono potwierdzone pieczęcią urzędnika,
- zaświadczenia o wspólnym zameldowaniu.
Akt małżeństwa i zaświadczenie o zameldowaniu muszą zostać dostarczone do właściwego duńskiego urzędu na formularzu unijnym lub w wersji przełożonej przez tłumacza przysięgłego.
Rozliczenie z Danii – niezbędne dokumenty i możliwe ulgi podatkowe
Podobnie jak w przypadku innych krajów europejskich, tak i rozliczenie z Danii powinno zostać dokonane na podstawie ustawowo określonych dokumentów. Wśród nich znalazły się paski wypłat od pracodawcy, kopia kontraktu z duńskim pracodawcą oraz wstępne rozliczenie podatkowe, które otrzymałeś ze SKAT-u, czyli Arsopgorelse. Złożenie zeznania przez internet wymaga od Ciebie posiadania kodu Tastselv lub kodów NemID z hasłem. Na podstawie wymienionych dokumentów masz obowiązek wypełnienia i złożenia deklaracji podatkowej w terminie 1 maja lub 1 lipca. W zależności od tego, jaka informacja znajduje się na wysłanym do Ciebie wstępnym rozliczeniu z Danii. W ciągu kilku miesięcy od dostarczenia zeznania możesz spodziewać się decyzji, po której zostaje Ci wypłacony ewentualny zwrot podatku.
W trakcie dokonywania rozliczenia z Danii masz możliwość ubiegania się o uzyskanie dodatkowych ulg podatkowych. Jako polski pracownik możesz starać się o odzyskanie zwrotu kosztów dojazdu z i do Danii, zakwaterowania i wyżywienia, alimentów na dzieci i byłego małżonka czy też odsetek od zaciągniętych kredytów. Co prawda nie masz obowiązku przedstawienia dowodu poniesionych wydatków podczas składania zeznania podatkowego, jednak pamiętaj, że duński urząd skarbowy ma aż 7 lat na sprawdzenie zasadności przyznania ulg.
Rozliczenie z Danii z EU Service
Rozliczenie z Danii z EU Service jest banalnie proste, a aby go dokonać, nie musisz nawet wychodzić z domu. Wystarczy, że wypełnisz dostępny na naszej stronie internetowej formularz, a w ciągu maksymalnie 48h skontaktuje się z Tobą jeden z naszych konsultantów. W trakcie rozmowy zostaniesz poinformowany o szczegółach procesu składania deklaracji podatkowej i ubiegania się o ewentualny zwrot podatku. To także doskonała okazja, abyś zadał wszelkie nurtujące Cię pytania. Nasza firma nieustannie śledzi zmiany zachodzące w duńskim prawie podatkowym, dlatego też możemy zagwarantować Ci profesjonalną obsługę i pomoc. Zapraszamy do kontaktu!