
Zasiłek na dziecko w Niemczech
Kindergeld to podstawowy zasiłek na dzieci (do 18 roku życia lub 25, jeśli studiują), o który mogą starać się rodzice, podejmujący pracę zarobkową w Niemczech. Ile wynosi zasiłek rodzinny? Co roku kwoty te ulegają zmianie, obecnie jest to około 200 euro (194-225) na jedno dziecko.
Warto podkreślić, że ten finansowy dodatek należy się nie tylko potomstwu mieszkającemu na terenie Niemiec, ale i w Polsce. Co więcej, świadczenie otrzymają także dzieci adoptowane lub dzieci męża/żony.
Aby polski emigrant mógł starać się o Kindergeld, musi on pracować w Niemczech (oczywiście legalnie) powyżej 183 dni w roku lub prowadzić własną firmę. Co istotne, w sytuacji, gdy dziecko jest niepełnosprawne, zasiłek rodzinny pod pewnymi warunkami jest wypłacany bez ograniczeń co do wieku!
Jeszcze niedawno można było wnioskować o zasiłek na dziecko nawet do czterech lat wstecz, dziś niestety jest to tylko pół roku.
Zasiłek rodzicielski w Niemczech
Elterngeld, czyli zasiłek rodzicielski/wychowawczy przyznawany jest rodzicom (Niemcom oraz obcokrajowcom), którzy chcą skupić się na wychowywaniu nowo narodzonych dzieci. Można z niego korzystać maksymalnie 14 miesięcy. Jednak, aby uzyskać takie wsparcie, musimy spełniać kilka warunków – jakich? Świadczenie przysługuje osobom, które mieszkają z dzieckiem, a ich miejscem stałego pobytu są Niemcy.
Wysokość zasiłku zależy od zarobków netto rodzica, który zamierza przejść na urlop wychowawczy i może wynosić od 300 do nawet blisko 2000 euro co miesiąc (między 65% a 100% wynagrodzenia). Warto dodać, że wcale nie trzeba w 100% rezygnować z pracy zarobkowej, żeby móc pobierać świadczenie, nie może jednak ona przekraczać 30h w tygodniu.
Jako że dodatek wypłacany jest tylko do 3 miesięcy wstecz, wniosek o jego przyznanie najkorzystniej z ekonomicznego punktu widzenia jest złożyć w ciągu kwartału od narodzin potomka (musimy zaznaczyć w formularzu, jak długo planujemy pobierać zasiłek).
Dodatek do zasiłku rodzinnego
Kinderzuschlag to z kolei dodatek do Kindergeld. Mogą dostać go jedynie rodzice o niskich dochodach (poniżej minimalnego standardu życia). Dotyczy on dzieci do 25 roku życia, które wciąż mieszkają w rodzinnym domu. Dodatek mogą dostać też osoby wychowujące dziecko samotnie. Ile obecnie wynosi Kinderzuschlag? Na jedno dziecko przysługuje 160 euro. Natomiast niepracujący (pobierający zasiłek dla bezrobotnych lub szereg innych socjalnych świadczeń, typu Arbeitslosengeld II lub Sozialgeld, mają prawo tylko do otrzymywania zasiłku wychowawczego Kindergeld).
Podsumowując, jak widać wysokość zasiłków i dodatków rodzinnych, jakie można uzyskać od niemieckiego państwa, jest naprawdę wysoka i mogą one znacznie zasilić domowy budżet, ułatwiając wychowanie i opiekę nad pociechą.
Nie wiesz, jak starać się o zasiłek rodzinny na żonę w Niemczech? Chciałbyś uzyskać dodatek na dziecko, ale nie masz pojęcia, jakie dokumenty i gdzie należy złożyć? Zapraszamy do skorzystania z usług naszego profesjonalnego biura, zajmiemy się wszystkimi formalnościami w szybki, skuteczny i bezproblemowy sposób.