Zmiany podatkowe w Niemczech
Zmiany podatkowe w Niemczech, a właściwie w niemieckim systemie podatkowym są nieuniknione. Nawet jeśli jest on bardzo logiczny, rzeczowy i uporządkowany. Zmiany są istotne dla osób uzyskujących dochód. Jakie nowe regulacje podatkowe dotyczą 2019 roku? Co warto wiedzieć, jeśli mieszkamy i pracujemy legalnie w Niemczech lub pobieramy tu emeryturę? Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje na ten temat.
Niemiecki system podatkowy
Na wstępie przypomnijmy, że niemiecki rok podatkowy jest zbieżny z rokiem kalendarzowym. Wszystkie dokumenty potrzebne do rozliczenia należało złożyć do końca maja bieżącego roku, jednak w tym roku termin ten wydłużono do 31.07. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, z niemieckim urzędem skarbowym możemy rozliczyć się maksymalnie do 4 lat wstecz. Oznacza to, że w obecnym 2019 roku mamy prawo rozliczyć się co najwyżej za 2015 rok.
Podwyżka Kindergeld
Według różnych źródeł z Kindergeld korzysta obecnie ponad 15 mln dzieci mieszkających w Niemczech. Zgodnie z decyzją tutejszych władz, ten zasiłek rodzinny będzie wyższy od początku lipca br. aż o 10 euro na każde dziecko. Oznacza to, że rodzice będą otrzymywać co miesiąc, na pierwszego i drugiego potomka, po 204 euro. Na trzecią pociechę będzie to 210 euro (przy czwartym i następnym dziecku kwota ta wzrośnie do 235 euro).
Stabilny pakiet emerytalny
Zmiany podatkowe w Niemczech nie ominęły również emerytów. Co czeka emerytów? Z pewnością mogą czuć się bezpieczni. Niemiecki ustawodawca zaakceptował tzw. pakiet emerytalny – oznacza to, że poziom emerytur pozostaje niezmienny (48 procent do 2025 roku, a stawka emerytalna nie może przekroczyć 20 punktów procentowych w ciągu najbliższych 6 lat).
Rozszerzenie emerytury macierzyńskiej
To kolejne udogodnienie dla rodzin. Niemiecki rząd ustalił również, że obywatele, którzy zostali rodzicami przed 1992 rokiem, będą uprawnieni do półrocznego dodatku do emerytury z tytułu urodzenia dziecka.
Wsparcie dla nowego budownictwa mieszkaniowego
Inna pozytywna zmiana dla obywateli, to zatwierdzenie projektu ustawy, która ma skłaniać prywatnych inwestorów do budowy czynszowych lokali mieszkalnych (dzięki wprowadzeniu do końca 2021 roku 5% odpisu w skali roku).
Pomoc dla osób ubezpieczonych
Na początku trwającego obecnie 2019 roku weszła w życie tzw. ustawa o pomocy osobom ubezpieczonym, na mocy której zarówno pracownik, jak i jego pracodawca, muszą płacić po równo (50/50) składki na ubezpieczenie zdrowotne. Na zmianach w związku z nową ustawą skorzystali też ci, którzy prowadzą własną działalność, ale nie mają z jej tytułu wysokich dochodów – minimalna składka zdrowotna została dla nich obniżona do zaledwie 171 euro miesięcznie.
Udogodnienia dla osób decydujących się na wcześniejszą emeryturę
Kolejna korzystna zmiana to zwiększony zakres ochrony w razie zmniejszenia zatrudnienia – co to dokładnie oznacza? Pracownicy, którzy chcą przejść wcześniej na emeryturę ze względów zdrowotnych, będą traktowani jak osoby, które pracowały do osiągnięcia wieku emerytalnego.
Zmiany nie ominęły też prawa rodzinnego – od początku br. minimalny koszt utrzymania dziecka w I grupie wiekowej (do 6 lat) wynosi 354 euro (czyli o 6 euro więcej niż wcześniej). Dla dzieci należących do II grupy wiekowej (do 12 lat) 406 euro (wzrost o 7 euro). Dla dzieci w III grupie wiekowej (od 13 do 18 lat) 476 euro (9 euro podwyżki).
Pracowałeś legalnie w Niemczech, planujesz starać się o zwrot nadpłaconego podatku, ale nie chcesz robić tego na własną rękę i potrzebujesz profesjonalnego wsparcia? Na polskim rynku funkcjonuje wiele firm pomagających rodakom w rozliczeniu podatku z zagranicy – w tym my. Z naszych usług skorzystały już tysiące Polaków, pracujących w różnych państwach europejskich. Chcesz odzyskać należne Ci środki pieniężne? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem formularza już dziś – chętnie odpowiemy na Twoje wszystkie pytania i zajmiemy się formalnościami. Zapraszamy!