Zwrot podatku PIT – podstawowe informacje dla podatników

zwrot podatku pit
Co roku o zwrot podatku PIT ubiega się w Polsce tysiące podatników, którzy są uprawnieni do korzystania z ulg oraz odliczeń lub wykazali w rocznym zeznaniu nadpłatę. Co to jest PIT? Jak długo czeka się na zwrot podatku i w jaki sposób fiskus może zwrócić nam należne środki pieniężne? Co powinien wiedzieć każdy podatnik, który rozlicza się z urzędem skarbowym? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Co to jest PIT?

Na wstępie wyjaśnijmy, czym w ogóle jest PIT? Co dokładnie oznacza ten termin? PIT to zwrot pochodzący z języka angielskiego, rozwinięcie skrótu to Personal Income Tax. Posługując się najprostszą definicją – PIT to nic innego, jak rozliczenie podatkowe za konkretny rok, które należy dostarczyć do danego urzędu skarbowego.

Od czego zależy zwrot podatku PIT?

Co wpływa na wysokość zwrotu podatku PIT? Jego kwota jest uzależniona od tego, do jakich ulg i w jakiej wysokości uprawniony jest dany podatnik. Natomiast 100% zwrotu kwoty wpłaconego podatku przysługuje tym osobom, które nie przekroczyły aktualnej wartości kwoty wolnej od podatku (wynika ona z tzw. skali podatkowej). Warto wspomnieć, że podatnik niestety nie otrzyma od fiskusa zwrotu w sytuacji, gdy wynosi on mniej niż 8,70 zł, gdyż kwota ta jest zbyt niska, zostanie ona przeznaczona na poczet zaległości podatkowych w przyszłości.

Jak długo czeka się na zwrot podatku PIT?

Wiele osób, które wypełniło i złożyło deklarację podatkową, zastanawia się, jaki jest średni czas oczekiwania na zwrot podatku PIT? Ile czasu urząd skarbowy ma na wypłatę należnych podatnikowi środków? Ustawowy termin, jaki przysługuje fiskusowi na zwrot pieniędzy od chwili, gdy dostarczyliśmy nasze zeznanie podatkowe do urzędu to 3 miesiące. Jednak nie wszyscy są świadomi, iż pierwszeństwo w tym wypadku mają te osoby, który dokonały rozliczenia drogą elektroniczną. Jeśli więc zależy nam na przyspieszeniu procesu zwrotu środków – warto skorzystać z nowoczesnych metod i rozliczyć się przez Internet wypełniając e-deklarację.

Korekta PIT a zwrot podatku

Urzędowa korekta PIT niestety wydłuża datę zwrotu nadpłaty podatku. Jeśli pracownik fiskusa samodzielnie poprawił błąd w zeznaniu podatkowym – zwykle ustawowy termin 90 dni termin zwrotu pieniędzy liczony jest od dnia dokonania korekty, co bez wątpienia działa na szkodę podatnika (jednak zgodnie z obowiązującym prawem może on starać się o odsetki za zwłokę, które wynoszą 8% w skali roku).

Jak odebrać zwrot podatku PIT?

Istnieją dwa sposoby odbioru zwrotu podatku: gotówka lub przelew (wystarczy tylko dostarczyć fiskusowi nasz numer konta, wypełniając formularz ZAP-3). Osoby niezobowiązane do posiadania konta bankowego mogą wspomnianą nadpłatę w gotówce odebrać bezpośrednio w kasie urzędu skarbowego lub za pośrednictwem listonosza (bądźmy jednak świadomi, że w tym wypadku skorzystania z usług Poczty Polskiej kwota zostanie pomniejszona o 1% oraz 5,20 zł). Podkreślmy, że jeżeli nadpłata nie przekracza 8,80 zł podatnik, nie może odebrać za pośrednictwem konta bankowego ani Poczty Polskiej.

Pamiętajmy, że im szybciej złożymy deklarację PIT, tym szybciej nasze rozliczenie ma szansę być rozpatrzone przez urzędników fiskusa – przed deklaracjami złożonymi przez pozostałych podatników!

Jeśli chcecie bezproblemowo i szybko rozliczyć PIT, zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy EU Service, w którym pracują profesjonaliści z dużym doświadczeniem i szeroką wiedzą. Chętnie odpowiemy również na wszystkie pytania dotyczące kwestii podatkowych. Zapraszamy serdecznie do kontaktu.

Szukaj

Formularz kontaktowy

Napisz do nas

Skontaktujemy się z Tobą!
To nic nie kosztuje i do niczego nie obowiązuje!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przekazywanych w formularzu na rzecz Administratora Serwisu www.zwrotpodatku.eu, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej RODO), w celu otrzymania zindywidualizowanej odpowiedzi na zapytanie.
Informujemy, iż zgodnie z RODO, po udzieleniu odpowiedzi na zapytanie, dane zostaną usunięte przez Administratora Serwisu (chyba, że nastąpi kontynuacja współpracy).

Kalkulacje

Dokumenty

Newsletter

Zapisz się do newslettera