zwrot podatku pit

Zwrot podatku PIT – podstawowe informacje dla podatników

zwrot podatku pit
Co roku o zwrot podatku PIT ubiega się w Polsce tysiące podatników, którzy są uprawnieni do korzystania z ulg oraz odliczeń lub wykazali w rocznym zeznaniu nadpłatę. Co to jest PIT? Jak długo czeka się na zwrot podatku i w jaki sposób fiskus może zwrócić nam należne środki pieniężne? Co powinien wiedzieć każdy podatnik, który rozlicza się z urzędem skarbowym? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Co to jest PIT?

Na wstępie wyjaśnijmy, czym w ogóle jest PIT? Co dokładnie oznacza ten termin? PIT to zwrot pochodzący z języka angielskiego, rozwinięcie skrótu to Personal Income Tax. Posługując się najprostszą definicją – PIT to nic innego, jak rozliczenie podatkowe za konkretny rok, które należy dostarczyć do danego urzędu skarbowego.

Od czego zależy zwrot podatku PIT?

Co wpływa na wysokość zwrotu podatku PIT? Jego kwota jest uzależniona od tego, do jakich ulg i w jakiej wysokości uprawniony jest dany podatnik. Natomiast 100% zwrotu kwoty wpłaconego podatku przysługuje tym osobom, które nie przekroczyły aktualnej wartości kwoty wolnej od podatku (wynika ona z tzw. skali podatkowej). Warto wspomnieć, że podatnik niestety nie otrzyma od fiskusa zwrotu w sytuacji, gdy wynosi on mniej niż 8,70 zł, gdyż kwota ta jest zbyt niska, zostanie ona przeznaczona na poczet zaległości podatkowych w przyszłości.

Jak długo czeka się na zwrot podatku PIT?

Wiele osób, które wypełniło i złożyło deklarację podatkową, zastanawia się, jaki jest średni czas oczekiwania na zwrot podatku PIT? Ile czasu urząd skarbowy ma na wypłatę należnych podatnikowi środków? Ustawowy termin, jaki przysługuje fiskusowi na zwrot pieniędzy od chwili, gdy dostarczyliśmy nasze zeznanie podatkowe do urzędu to 3 miesiące. Jednak nie wszyscy są świadomi, iż pierwszeństwo w tym wypadku mają te osoby, który dokonały rozliczenia drogą elektroniczną. Jeśli więc zależy nam na przyspieszeniu procesu zwrotu środków – warto skorzystać z nowoczesnych metod i rozliczyć się przez Internet wypełniając e-deklarację.

Korekta PIT a zwrot podatku

Urzędowa korekta PIT niestety wydłuża datę zwrotu nadpłaty podatku. Jeśli pracownik fiskusa samodzielnie poprawił błąd w zeznaniu podatkowym – zwykle ustawowy termin 90 dni termin zwrotu pieniędzy liczony jest od dnia dokonania korekty, co bez wątpienia działa na szkodę podatnika (jednak zgodnie z obowiązującym prawem może on starać się o odsetki za zwłokę, które wynoszą 8% w skali roku).

Jak odebrać zwrot podatku PIT?

Istnieją dwa sposoby odbioru zwrotu podatku: gotówka lub przelew (wystarczy tylko dostarczyć fiskusowi nasz numer konta, wypełniając formularz ZAP-3). Osoby niezobowiązane do posiadania konta bankowego mogą wspomnianą nadpłatę w gotówce odebrać bezpośrednio w kasie urzędu skarbowego lub za pośrednictwem listonosza (bądźmy jednak świadomi, że w tym wypadku skorzystania z usług Poczty Polskiej kwota zostanie pomniejszona o 1% oraz 5,20 zł). Podkreślmy, że jeżeli nadpłata nie przekracza 8,80 zł podatnik, nie może odebrać za pośrednictwem konta bankowego ani Poczty Polskiej.

Pamiętajmy, że im szybciej złożymy deklarację PIT, tym szybciej nasze rozliczenie ma szansę być rozpatrzone przez urzędników fiskusa – przed deklaracjami złożonymi przez pozostałych podatników!

Jeśli chcecie bezproblemowo i szybko rozliczyć PIT, zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy EU Service, w którym pracują profesjonaliści z dużym doświadczeniem i szeroką wiedzą. Chętnie odpowiemy również na wszystkie pytania dotyczące kwestii podatkowych. Zapraszamy serdecznie do kontaktu.

EU Service Centralna

Plac Wolności 2, lokal 4

47-220 Kędzierzyn-Koźle

W celu złożenia dokumentów lub w bieżących sprawach prosimy o kontakt:

kom: 512 355 064

kom: 519 568 936

tel: 77 483 85 06

e-mail: info@zwrotpodatku.eu

e-mail: kedzierzyn@zwrotpodatku.eu

Godziny otwarcia:
pon.- pt.: 08:00 – 17:00

sobota: 09:00 – 13:00

Wielki Piątek od 08:00 – 13:00

Wielka Sobota biuro zamknięte

 

EU Service Wrocław

City Space Aquarius Business House

Swobodna 1

50-088 Wrocław

Wizyta w City Space Aquarius we Wrocławiu prosimy ustalać telefonicznie pod

nr. kom: 519 568 936

e-mail: wroclaw@zwrotpodatku.eu

Godziny otwarcia:
wtorek i środa: 10:00 – 16:00

W bieżących sprawach prosimy o kontakt pod numerem telefonu:

77 483 85 06 lub 512 355 064.

 

EU Service Szczecinek

Bohaterów Warszawy 31 – 35

78-400 Szczecinek

Godziny otwarcia:
pon. – pt. 08:00 – 16:00

W bieżących sprawach prosimy o kontakt pod numerem telefonu:

77 483 85 06 lub 512 355 064.

EU Service Biała Podlaska

Gestia Biuro Rachunkowe

Ul. Warszawska 13/14

21-500 Biała Podlaska

 

EU Service Głogówek

Ewa Szała Biuro Rachunkowe

Zamkowa 18

48-250 Głogówek

 

EU Service Nysa

Julka Biuro Rachunkowo

Edmunda Jana Osmańczyka 2

48-304 Nysa

EU Service Radom

Aspekt Biuro Rachunkowe

Ul. Bóżniczna 3

26-610 Radom

 

EU Service Rybnik

PROFIT SC Biuro Rachunkowe

Plac Kopernika 3

44-200 Rybnik

 

EU Service Wodzisław Śląski

Kuhn Biuro Rachunkowe

Rynek 1

44-300 Wodzisław Śląski

Szukaj Kalkulacje Dokumenty

Szukaj

Kalkulacje

Dokumenty

    ZAMÓW ROZMOWĘ


    Infolinia czynna od poniedziałku do piątku
    w godzinach od 8:00 do 16:00

    +48 77 483 85 06