Zwrot podatku PIT – podstawowe informacje dla podatników

zwrot podatku pit
Co roku o zwrot podatku PIT ubiega się w Polsce tysiące podatników, którzy są uprawnieni do korzystania z ulg oraz odliczeń lub wykazali w rocznym zeznaniu nadpłatę. Co to jest PIT? Jak długo czeka się na zwrot podatku i w jaki sposób fiskus może zwrócić nam należne środki pieniężne? Co powinien wiedzieć każdy podatnik, który rozlicza się z urzędem skarbowym? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Co to jest PIT?

Na wstępie wyjaśnijmy, czym w ogóle jest PIT? Co dokładnie oznacza ten termin? PIT to zwrot pochodzący z języka angielskiego, rozwinięcie skrótu to Personal Income Tax. Posługując się najprostszą definicją – PIT to nic innego, jak rozliczenie podatkowe za konkretny rok, które należy dostarczyć do danego urzędu skarbowego.

Od czego zależy zwrot podatku PIT?

Co wpływa na wysokość zwrotu podatku PIT? Jego kwota jest uzależniona od tego, do jakich ulg i w jakiej wysokości uprawniony jest dany podatnik. Natomiast 100% zwrotu kwoty wpłaconego podatku przysługuje tym osobom, które nie przekroczyły aktualnej wartości kwoty wolnej od podatku (wynika ona z tzw. skali podatkowej). Warto wspomnieć, że podatnik niestety nie otrzyma od fiskusa zwrotu w sytuacji, gdy wynosi on mniej niż 8,70 zł, gdyż kwota ta jest zbyt niska, zostanie ona przeznaczona na poczet zaległości podatkowych w przyszłości.

Jak długo czeka się na zwrot podatku PIT?

Wiele osób, które wypełniło i złożyło deklarację podatkową, zastanawia się, jaki jest średni czas oczekiwania na zwrot podatku PIT? Ile czasu urząd skarbowy ma na wypłatę należnych podatnikowi środków? Ustawowy termin, jaki przysługuje fiskusowi na zwrot pieniędzy od chwili, gdy dostarczyliśmy nasze zeznanie podatkowe do urzędu to 3 miesiące. Jednak nie wszyscy są świadomi, iż pierwszeństwo w tym wypadku mają te osoby, który dokonały rozliczenia drogą elektroniczną. Jeśli więc zależy nam na przyspieszeniu procesu zwrotu środków – warto skorzystać z nowoczesnych metod i rozliczyć się przez Internet wypełniając e-deklarację.

Korekta PIT a zwrot podatku

Urzędowa korekta PIT niestety wydłuża datę zwrotu nadpłaty podatku. Jeśli pracownik fiskusa samodzielnie poprawił błąd w zeznaniu podatkowym – zwykle ustawowy termin 90 dni termin zwrotu pieniędzy liczony jest od dnia dokonania korekty, co bez wątpienia działa na szkodę podatnika (jednak zgodnie z obowiązującym prawem może on starać się o odsetki za zwłokę, które wynoszą 8% w skali roku).

Jak odebrać zwrot podatku PIT?

Istnieją dwa sposoby odbioru zwrotu podatku: gotówka lub przelew (wystarczy tylko dostarczyć fiskusowi nasz numer konta, wypełniając formularz ZAP-3). Osoby niezobowiązane do posiadania konta bankowego mogą wspomnianą nadpłatę w gotówce odebrać bezpośrednio w kasie urzędu skarbowego lub za pośrednictwem listonosza (bądźmy jednak świadomi, że w tym wypadku skorzystania z usług Poczty Polskiej kwota zostanie pomniejszona o 1% oraz 5,20 zł). Podkreślmy, że jeżeli nadpłata nie przekracza 8,80 zł podatnik, nie może odebrać za pośrednictwem konta bankowego ani Poczty Polskiej.

Pamiętajmy, że im szybciej złożymy deklarację PIT, tym szybciej nasze rozliczenie ma szansę być rozpatrzone przez urzędników fiskusa – przed deklaracjami złożonymi przez pozostałych podatników!

Jeśli chcecie bezproblemowo i szybko rozliczyć PIT, zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy EU Service, w którym pracują profesjonaliści z dużym doświadczeniem i szeroką wiedzą. Chętnie odpowiemy również na wszystkie pytania dotyczące kwestii podatkowych. Zapraszamy serdecznie do kontaktu.

EU Service Wrocław
Plac Wolności 11, lokal 303
50-071 Wrocław

tel. 71 789 39 15
tel. 71 789 39 14
mob. 512 355 064

e-mail: wroclaw@zwrotpodatku.eu

Godziny otwarcia:
pon. – pt. 07:30 – 15:00

Informujemy, że w 21-6-2019 biuro Eu Service w WR będzie nieczynne.

EU Service Opole

UWAGA! Biuro mieścić się pod poniższym adresem:

Krawiecka 7/4

45-023 Opole

tel. 77 453 11 67
e-mail: opole@zwrotpodatku.eu

Godziny otwarcia:
pon. – pt. 07:30 – 15:00

Informujemy, że w 21-6-2019 biuro Eu Service w OP będzie nieczynne.

EU Service Kędzierzyn-Koźle
ul. Matejki 9
47-220 Kędzierzyn-Koźle

tel. 77 483 85 06
e-mail: kedzierzyn@zwrotpodatku.eu

e-mail praca za granicą:

praca@euservice.pl

Godziny otwarcia:
pon. – pt. 07:30 – 15:00

Informujemy, że w 21-6-2019 biuro Eu Service w KK będzie nieczynne.

EU Service Racibórz
ul. Pocztowa 14
47-400 Racibórz

tel. 32 415 32 90
e-mail: raciborz@zwrotpodatku.eu

Informujemy, że biuro Eu Service w Raciborzu jest nieczynne. W sprawach pilnych prosimy o kontakt z biurem w Opolu pod nr tel. 77 453 11 67. Za utrudnienia przepraszamy.

Szukaj

Kalkulacje

Dokumenty

ZAMÓW ROZMOWĘ

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8:00 do 16:00

+48 77 483 85 06