Zwrot podatku z Danii – podstawowe informacje
Zdajemy sobie sprawę, że wiadomość o tym, iż może przysługiwać Ci zwrot podatku z Danii, z pewnością sprawiła, że dosłownie zaświeciły Ci się oczy. Jednak na samym początku warto wyjaśnić zasady rozliczenia na terenie tego kraju, abyś mógł zrozumieć, na czym dokładnie polega ten proces. Zacznijmy od samego początku…
Dania to jeden z europejskich krajów, w którym dokonanie corocznego rozliczenia podatkowego jest obowiązkowe. Uchylenie się od tego obowiązku może skutkować wysokimi karami finansowymi, które mogą znacząco odbić się na Twoim budżecie. Jakie dokumenty potrzebujesz, aby go dopełnić i móc ubiegać się o zwrot podatku z Danii? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę:
- kserokopia kontraktu, będąca dowodem na podjęcie legalnego zatrudnienia,
- paski wypłat, które otrzymujesz regularnie od swojego pracodawcy,
- wstępne rozliczenie podatkowe, które wystawia dla Ciebie SKAT, zwane Arsopgorelse,
- indywidualny kod Tastselv lub spersonalizowane kody Nemid. Pamiętaj, że musisz także posiadać poprawne hasło, umożliwiające dostęp do systemu.
Uwaga! Pełen zwrot podatku z Danii zostanie Ci przyznany wyłącznie wtedy, gdy suma Twoich łącznych dochodów nie przekroczy kwoty 42.900 DKK.
Zwrot podatku z Danii – terminy
Prawidłowo wypełnione rozliczenie, do którego została dołączona stosowna dokumentacja, należy dostarczyć do duńskiego urzędu skarbowego do 1 maja lub 1 lipca. Termin uzależniony jest od informacji, która została podana na wstępnym dokumencie, Arsopgorelse, który otrzymałeś drogą pocztową. Mamy jednak dobrą wiadomość dla wszystkich zapominalskich – duński system podatkowy umożliwia Ci ubieganie się o zwrot podatku z Danii aż do 40 miesięcy wstecz (3 lata i 4 miesiące). Termin ten odnosi się także do wszelkich korekt lub odwołań. Decyzję podatkową uzyskasz w ciągu kilku miesięcy od złożenia prawidłowo wypełnionej deklaracji. Pamiętaj jednak, że w urzędach mogą zdarzać się opóźnienia, a jakiekolwiek błędy w dostarczonej dokumentacji wpływają na przedłużenie czasu oczekiwania na decyzję.
Zwrot podatku z Danii – przysługujące ulgi
Z pewnością zastanawiasz się, z jakich ulg możesz skorzystać, aby przysługiwał Ci wyższy zwrot podatku z Danii. Ich lista jest dość długa, a my wybraliśmy dla Ciebie te najpopularniejsze:
- ulgi dedykowane niepełnosprawnym,
- alimenty na dzieci,
- pokrycie kosztów dojazdu na trasie Dania – Polska i Polska – Dania,
- koszty zakwaterowania i wyżywienia, które poniosłeś w trakcie pracy na terenie Danii.
Choć aby otrzymać zwrot podatku z Danii, nie jest konieczne przedstawienie stosownych rachunków ani faktur, które są dowodem poniesionych przez Ciebie kosztów, to pamiętaj, aby zatrzymać je na co najmniej 7 lat. Tyle czasu ma urząd skarbowy na stwierdzenie stosowności przyznanej ulgi.
Martwisz się, że rozliczenie może sprawić Ci kłopot? Skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci w jego dokonaniu i upewnimy się, że otrzymasz przysługujący Ci zwrot podatku. Zapraszamy!